Google Earth-ի արբանյակային նկարների դիտարկումը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական կողմը էական վնաս է հասցրել Արցախի մի շարք բնակավայրերի բնամշակութային լանդշաֆտներին։ Որպես օրինակ կարելի է նշել Հադրութի շրջանի Թաղուտ գյուղը, որտեղ 2019 թվականի արբանյակային լուսանկարներում երևացող տների շուրջ 25%-ը 2023-ի հունիսին արդեն ավերված է, հայտնում է Monument watch–ը։
Թաղուտ գյուղի բնակելի տների վնասումը հանդիսանում է բռնազավթված տարածքներում ադրբեջանական ուժերի կողմից իրականացված թալանի հետևանք։ Այս գործողություններն իրականացվում են հիմնականում տարածքում տեղակայված զինվորականների, որոշակի թվով վերաբնակիչների, ինչպես նաև շինարարական խմբերի միջոցով։ Արցախից հրապարակված հարյուրավոր տեսանյութերը փաստում են գույքի միտումնավոր ոչնչացման, ավերումների և թալանի մասսայական բնույթը։
Այս երևույթը տարածված է Արցախի բազմաթիվ բնակավայրերում, ներառյալ Թաղուտը, Տողը, Մարիամաձորը, ինչպես նաև այն գյուղերը, որոնց մասին նախկինում Monument Watch նախաձեռնությունն արդեն ահազանգել է՝ Ծամձոր, Մարիամաձոր, Մոխրենես և այլ բնակավայրեր։
Հատկանշական է նաև, որ այս ավերածությունները տարբերվում են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հայկական մշակութային ժառանգության կանխամտածված ոչնչացման գործողություններից։ Վերջիններս իրականացվում են խոշոր տեխնիկայի կիրառմամբ և հստակ թիրախային բնույթ ունեն։ Այս շարքում կարելի է առանձնացնել հայկական բնակավայրերի ավերումը (Քարինտակ, Ստեփանակերտի պատմական թաղամաս), եկեղեցիների ոչնչացումը (Շուշի, Բերձոր, Տանձատափ), գերեզմանոցների ոչնչացումը (Շուշիի Ղազանչեցոց հին գերեզմանոց) և այլ հուշարձանների ավերումները (Հադրութի Հայրենական պատերազմի զոհերին նվիրված հուշարձան, Մեծ և Փոքր Սյունիքներ հուշահամալիրը)։
Հադրութի շրջանի Թաղուտ գյուղում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, տների ու մշակութային ժառանգության թալանն ու ոչնչացումը Ադրբեջանի կողմից հանդիսանում է միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում և պատերազմական հանցագործություն։ Ժնևի 1949 թվականի Չորրորդ կոնվենցիայի 33-րդ հոդվածը հստակ արգելում է թալանը՝ անկախ հանգամանքներից։
Հաագայի 1907 թվականի «Ցամաքային պատերազմի օրենքների և սովորույթների մասին» կոնվենցիայի 47-րդ հոդվածը հստակ սահմանում է. «Թալանը պաշտոնապես արգելվում է»։ Հաագայի 1954 թվականի «Զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի երկրորդ կետն ամրագրում է, որ պետությունները պարտավոր են կանխել, արգելել և դադարեցնել մշակութային արժեքների թալանը, գողությունը, յուրացումը և վանդալիզմի դրսևորումները։

Satellite observations from Google Earth indicate that Azerbaijan has caused significant damage to the cultural landscapes of several settlements in Artsakh. One such example is Taghut village in Hadrut region, where about 25% of the houses visible in 2019 satellite images were already destroyed by June 2023, according to Monument Watch.
The destruction of residential homes in Taghut is a consequence of looting by Azerbaijani forces occupying the area. These actions are carried out mainly by stationed military personnel, a certain number of settlers, and construction crews. Hundreds of videos from Artsakh document the widespread nature of intentional property destruction, demolitions, and looting.
This pattern is observed in many settlements across Artsakh, including Taghut, Togh, Mariamadzor, as well as other villages previously reported by the Monument Watch initiative.
Notably, this destruction differs from Azerbaijan’s systematic eradication of Armenian cultural heritage. The latter is conducted with heavy machinery and follows a targeted approach. Examples include the demolition of Armenian settlements (Karin Tak, historic districts of Stepanakert), destruction of churches (Shushi, Berdzor, Tandzatap), eradication of cemeteries (Shushi’s Ghazanchetsots old cemetery), and damage to monuments (the Hadrut Memorial for World War II victims, the Great and Lesser Syunik memorial complex).
The looting and destruction of civilian infrastructure, homes, and cultural heritage in Taghut village by Azerbaijan constitute a flagrant violation of international law and a war crime. Article 33 of the 1949 Geneva Convention IV explicitly prohibits pillage under any circumstances.
Article 47 of the 1907 Hague Convention on the Laws and Customs of War on Land explicitly states: "Pillage is formally prohibited." Additionally, Article 4(2) of the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict mandates that states must prevent, prohibit, and stop the looting, theft, appropriation, and acts of vandalism against cultural property.