Google Earth-ի արբանյակային նկարների դիտարկումը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական կողմը էական վնաս է հասցրել Արցախի մի շարք բնակավայրերի բնամշակութային լանդշաֆտներին։ Որպես օրինակ կարելի է նշել Հադրութի շրջանի Թաղուտ գյուղը, որտեղ 2019 թվականի արբանյակային լուսանկարներում երևացող տների շուրջ 25%-ը 2023-ի հունիսին արդեն ավերված է, հայտնում է Monument watch–ը։
Թաղուտ գյուղի բնակելի տների վնասումը հանդիսանում է բռնազավթված տարածքներում ադրբեջանական ուժերի կողմից իրականացված թալանի հետևանք։ Այս գործողություններն իրականացվում են հիմնականում տարածքում տեղակայված զինվորականների, որոշակի թվով վերաբնակիչների, ինչպես նաև շինարարական խմբերի միջոցով։ Արցախից հրապարակված հարյուրավոր տեսանյութերը փաստում են գույքի միտումնավոր ոչնչացման, ավերումների և թալանի մասսայական բնույթը։
Այս երևույթը տարածված է Արցախի բազմաթիվ բնակավայրերում, ներառյալ Թաղուտը, Տողը, Մարիամաձորը, ինչպես նաև այն գյուղերը, որոնց մասին նախկինում Monument Watch նախաձեռնությունն արդեն ահազանգել է՝ Ծամձոր, Մարիամաձոր, Մոխրենես և այլ բնակավայրեր։
Հատկանշական է նաև, որ այս ավերածությունները տարբերվում են ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հայկական մշակութային ժառանգության կանխամտածված ոչնչացման գործողություններից։ Վերջիններս իրականացվում են խոշոր տեխնիկայի կիրառմամբ և հստակ թիրախային բնույթ ունեն։ Այս շարքում կարելի է առանձնացնել հայկական բնակավայրերի ավերումը (Քարինտակ, Ստեփանակերտի պատմական թաղամաս), եկեղեցիների ոչնչացումը (Շուշի, Բերձոր, Տանձատափ), գերեզմանոցների ոչնչացումը (Շուշիի Ղազանչեցոց հին գերեզմանոց) և այլ հուշարձանների ավերումները (Հադրութի Հայրենական պատերազմի զոհերին նվիրված հուշարձան, Մեծ և Փոքր Սյունիքներ հուշահամալիրը)։
Հադրութի շրջանի Թաղուտ գյուղում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, տների ու մշակութային ժառանգության թալանն ու ոչնչացումը Ադրբեջանի կողմից հանդիսանում է միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում և պատերազմական հանցագործություն։ Ժնևի 1949 թվականի Չորրորդ կոնվենցիայի 33-րդ հոդվածը հստակ արգելում է թալանը՝ անկախ հանգամանքներից։
Հաագայի 1907 թվականի «Ցամաքային պատերազմի օրենքների և սովորույթների մասին» կոնվենցիայի 47-րդ հոդվածը հստակ սահմանում է. «Թալանը պաշտոնապես արգելվում է»։ Հաագայի 1954 թվականի «Զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի երկրորդ կետն ամրագրում է, որ պետությունները պարտավոր են կանխել, արգելել և դադարեցնել մշակութային արժեքների թալանը, գողությունը, յուրացումը և վանդալիզմի դրսևորումները։

26 Февраль 2025 - 08:04 AMT
Спутниковые данные Google Earth показывают, что азербайджанская сторона нанесла серьезный ущерб культурному ландшафту нескольких населенных пунктов Арцаха. Один из примеров — село Тахут в Гадрутском районе, где около 25% домов, зафиксированных на снимках 2019 года, к июню 2023 года уже были разрушены, сообщает Monument Watch.
Разрушение жилых домов в Тахуте является следствием массового мародерства, осуществляемого азербайджанскими силами на оккупированных территориях. Эти действия выполняются главным образом дислоцированными военнослужащими, определенным числом переселенцев и строительными группами. Сотни видеозаписей из Арцаха подтверждают массовый характер преднамеренного уничтожения имущества, разрушений и грабежей.
Этот феномен наблюдается во многих населенных пунктах Арцаха, включая Тахут, Тог, Марьямадзор, а также другие села, о которых ранее сигнализировала инициатива Monument Watch.
Примечательно, что данные разрушения отличаются от целенаправленного уничтожения армянского культурного наследия азербайджанскими властями. Последнее осуществляется с применением крупной строительной техники и носит системный характер. Среди подобных действий можно выделить разрушение армянских поселений (Каринтак, исторические кварталы Степанакерта), уничтожение церквей (Шуши, Бердзор, Тандзатап), снос кладбищ (старое кладбище Казанчецоц в Шуши) и разрушение памятников (мемориал жертвам Великой Отечественной войны в Гадруте, мемориальный комплекс «Большой и Малый Сюник»).
Мародерство и уничтожение гражданской инфраструктуры, жилых домов и культурного наследия в селе Тахут со стороны Азербайджана являются грубым нарушением международного права и военным преступлением. Статья 33 Четвертой Женевской конвенции 1949 года прямо запрещает грабежи при любых обстоятельствах.
Статья 47 Гаагской конвенции 1907 года «О законах и обычаях сухопутной войны» прямо гласит: «Мародерство строго запрещено». Кроме того, пункт 2 статьи 4 Гаагской конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта» устанавливает обязательство государств предотвращать, запрещать и прекращать акты мародерства, хищения, присвоения и вандализма в отношении культурного наследия.