Փետրվարի 25-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը հանդիպում է ունեցել Միացյալ Թագավորության Արտաքին գործերի, Համագործակցության և Զարգացման գրասենյակի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի ղեկավար, Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացի հարցերով հատուկ բանագնաց Քրիս Ալանի հետ։
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, ինչպես նաև Հայաստանի տեսլականը Հարավային Կովկասում կայունության և երկարատև խաղաղության ապահովման վերաբերյալ։
Կողմերը քննարկել են նաև ՀՀ կառավարության մշակած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը միտված է տարածաշրջանում տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակմանը։ Պարույր Հովհաննիսյանը վերահաստատել է այս հարցում Հայաստանի պատրաստակամությունը։
Բացի այդ, հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության երկկողմ համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցերի։

26 Февраль 2025 - 08:07 AMT
25 февраля заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян провел встречу с Крисом Алланом, руководителем отдела Восточной Европы и Центральной Азии МИД Великобритании и спецпредставителем по мирному процессу между Арменией и Азербайджаном.
В ходе встречи Ованнисян представил процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, а также видение Армении по обеспечению стабильности и долгосрочного мира в Южном Кавказе.
Стороны также обсудили инициированный правительством Армении проект «Перекресток мира», направленный на разблокировку транспортных путей в регионе. Ованнисян подтвердил приверженность Армении этому процессу.
Кроме того, в ходе встречи были рассмотрены вопросы двустороннего сотрудничества между Арменией и Великобританией.