ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը տեղեկացրել է, որ երկրի սահմանների մոտ առաջացած հրդեհների և Ադրբեջանի կիրառած ֆոսֆորային զենքի ազդեցության միջև պատճառահետևանքային կապի ուսումնասիրություն չի իրականացվել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարությունից հաստատել են, որ 2020 թվականի ռազմական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական ուժերը կիրառել են միջազգային արգելքի տակ գտնվող կասետային զինամթերք, ինչպես նաև սպիտակ ֆոսֆոր կամ թերմիտային նյութեր պարունակող զինատեսակներ։
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից վերլուծվել են նշված ժամանակահատվածում ՀՀ սահմաններում այրված անտառային տարածքների «Սենտինել-2Ա» արբանյակային պատկերները, և վերլուծության արդյունքում հայտնաբերվել են այրված տարածքներ Սյունիքի և Տավուշի մարզերում, հրդեհների ընդհանուր մակերեսը կազմել է 537 հա։ Ներկայացված տվյալները վերաբերում են միայն այրված տարածքների գնահատմանը, և հրդեհների պատճառահետևանքային կապը ֆոսֆորային զինամթերքի կիրառման հետ առանձին ուսումնասիրված չէ»,– ասված է գերատեսչության պատասխանում։
Միևնույն ժամանակ նախարարությունից նշել են, որ Ադրբեջանի գործողությունները շրջակա միջավայրի համար ծանր հետևանքներ են ունեցել՝ լայնածավալ անտառային հրդեհներից մինչև օդի, հողի և ջրի երկարատև աղտոտում։
2020-ի դեկտեմբերին DFRLab լաբորատորիան արբանյակային լուսանկարներով հաստատել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական ուժերի վերահսկած անտառների մեծ հատվածներ հրկիզվել են այն ժամանակ, երբ հայկական կողմը տեսանյութեր հրապարակեց և պնդեց Ադրբեջանի կողմից ֆոսֆորային զինատեսակ կիրառելու մասին։

Министерство окружающей среды Армении сообщило, что причинно-следственная связь между пожарами вблизи границ страны и применением фосфорных боеприпасов Азербайджаном не изучалась, передает Sputnik Армения.
В министерстве подтвердили, что во время боевых действий 2020 года азербайджанские войска использовали запрещенные международными конвенциями кассетные боеприпасы, а также оружие, содержащее белый фосфор или термитные вещества.
По данным ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга», в указанный период были проанализированы спутниковые снимки «Sentinel-2A» сгоревших лесных массивов в границах Армении. В результате анализа были выявлены выгоревшие территории в Сюникской и Тавушской областях, общая площадь пожаров составила 537 гектаров. Представленные данные касаются исключительно оценки площади возгораний, и отдельного исследования о связи пожаров с применением фосфорных боеприпасов не проводилось, отметили в министерстве.
В то же время в ведомстве подчеркнули, что действия Азербайджана привели к серьезным экологическим последствиям – от масштабных лесных пожаров до долгосрочного загрязнения воздуха, почвы и воды.
В декабре 2020 года лаборатория DFRLab подтвердила с помощью спутниковых снимков, что значительные участки лесов, находившихся под контролем армянских сил в Нагорном Карабахе, были подожжены. Это произошло после публикации армянской стороной видеозаписей с утверждениями о применении Азербайджаном фосфорных боеприпасов.