ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը տեղեկացրել է, որ երկրի սահմանների մոտ առաջացած հրդեհների և Ադրբեջանի կիրառած ֆոսֆորային զենքի ազդեցության միջև պատճառահետևանքային կապի ուսումնասիրություն չի իրականացվել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարությունից հաստատել են, որ 2020 թվականի ռազմական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական ուժերը կիրառել են միջազգային արգելքի տակ գտնվող կասետային զինամթերք, ինչպես նաև սպիտակ ֆոսֆոր կամ թերմիտային նյութեր պարունակող զինատեսակներ։
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից վերլուծվել են նշված ժամանակահատվածում ՀՀ սահմաններում այրված անտառային տարածքների «Սենտինել-2Ա» արբանյակային պատկերները, և վերլուծության արդյունքում հայտնաբերվել են այրված տարածքներ Սյունիքի և Տավուշի մարզերում, հրդեհների ընդհանուր մակերեսը կազմել է 537 հա։ Ներկայացված տվյալները վերաբերում են միայն այրված տարածքների գնահատմանը, և հրդեհների պատճառահետևանքային կապը ֆոսֆորային զինամթերքի կիրառման հետ առանձին ուսումնասիրված չէ»,– ասված է գերատեսչության պատասխանում։
Միևնույն ժամանակ նախարարությունից նշել են, որ Ադրբեջանի գործողությունները շրջակա միջավայրի համար ծանր հետևանքներ են ունեցել՝ լայնածավալ անտառային հրդեհներից մինչև օդի, հողի և ջրի երկարատև աղտոտում։
2020-ի դեկտեմբերին DFRLab լաբորատորիան արբանյակային լուսանկարներով հաստատել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական ուժերի վերահսկած անտառների մեծ հատվածներ հրկիզվել են այն ժամանակ, երբ հայկական կողմը տեսանյութեր հրապարակեց և պնդեց Ադրբեջանի կողմից ֆոսֆորային զինատեսակ կիրառելու մասին։

Armenia’s Ministry of Environment has stated that no causal link has been studied between wildfires near the country’s borders and Azerbaijan’s use of phosphorus weapons, Sputnik Armenia reports.
The ministry confirmed that during the 2020 military conflict, Azerbaijani forces used cluster munitions, which are internationally banned, as well as weapons containing white phosphorus or thermite-based substances.
According to the Hydrometeorology and Monitoring Center SNCO, satellite imagery from "Sentinel-2A" was analyzed for the burned forest areas within Armenia’s borders during that period. The analysis identified burned areas in Syunik and Tavush provinces, with the total affected area amounting to 537 hectares. The data provided only an assessment of the burned areas, and no specific study was conducted to determine whether phosphorus weapons played a role in causing the fires, the ministry stated.
At the same time, the ministry noted that Azerbaijan’s actions had severe environmental consequences, ranging from large-scale forest fires to long-term pollution of air, soil, and water.
In December 2020, the DFRLab laboratory confirmed through satellite imagery that large sections of forests under Armenian control in Nagorno-Karabakh were set on fire. This occurred after Armenia released videos claiming that Azerbaijan had used phosphorus weapons.