Փետրվարի 25-ին Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը մասնակցել է Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստին, որտեղ ունեցած ելույթում կարևորել է ԵՄ-ի հետ ձևավորված համագործակցային հարթակը, որը թույլ է տալիս փորձի փոխանակում իրականացնել և նախանշել հետագա քայլերը։
Նախարարը կարևորել է ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման երկխոսության գործնական փուլի մեկնարկը՝ ընդգծելով, որ այն չի կարող լինել ինքնանպատակ։
«Վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության այս փուլում մենք ի վերջո խոսակցությունների մակարդակից անցում ենք կատարում գործնական փուլի, ինչը նշանակում է, որ արդեն իսկ որոշակի քայլեր ձեռնարկվել են և կա կամք շարունակելու այդ ուղղությամբ աշխատանքը»,– նշել է նախարարը։
Նա հավելել է, որ առաջին քայլն արդեն արվել է, ԵՄ տեխնիկական առաքելության հետ քննարկվել են մի շարք տեխնիկական հարցեր, և առաջիկայում սպասվում է երկրորդ առաքելությունը։
«Նախնական պլանավորմամբ՝ առաջիկայում կունենանք այն գործողությունների ծրագիրը, որը հնարավորություն կտա տարբեր ոլորտներում Հայաստանի Հանրապետության համար սահմանել մարդկանց կենսագործունեության բարելավմանը միտված ժամանակակից բարձր ստանդարտներ»,– ասել է նա։
Անդրադառնալով Ներքին գործերի նախարարության գործունեությանը՝ Սարգսյանը նշել է, որ գերատեսչության նպատակն է ապահովել խորհրդարանական և քաղաքացիական վերահսկողություն, մասնավորապես՝ ոստիկանության ոլորտում։ Նա ընդգծել է, որ նախարարության կադրային քաղաքականության շրջանակում ԵՄ-ի հետ համատեղ իրականացվում են ծրագրեր, որոնք ուղղված են պետական ծառայությունների կատարելագործմանը։
Միգրացիոն քաղաքականության վերաբերյալ խոսելիս նախարարը նշել է, որ իրականացված ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների արդյունքում միավորել են անձնագրերի, վիզաների տրամադրման և միգրացիոն բոլոր գործընթացները՝ հաշվի առնելով միջազգային լավագույն փորձը։ Միևնույն ժամանակ, մշակվում է նոր ռազմավարական փաստաթուղթ, որը կարտացոլի պետության միգրացիոն քաղաքականությունը։
Նախարարը նաև անդրադարձել է ՀՀ-ում կենսաչափական տվյալների պաշտպանության հարցին՝ ընդգծելով, որ «Մեր ունեցած բաց թափանցիկ մրցույթը վկայությունն է նրա, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, թե՛ անձնական տվյալների, թե՛ կենսաչափական տվյալների պաշտպանության տեսանկյունից բարձր ստանդարտներ է որդեգրել»։
Ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների մասով նախարարը նշել է, որ արձանագրվել են լուրջ ձեռքբերումներ, որոնք գնահատվում են ինչպես տեղական, այնպես էլ միջազգային գործընկերների կողմից։ ԵՄ աջակցությամբ իրականացված հարցումների համաձայն՝ հարցվածների 72%-ը կամ վստահում է ոստիկանությանը, կամ ունի չեզոք դիրքորոշում։
Արփինե Սարգսյանն առանձնացրել է Պարեկային ծառայության ընդլայնումը ողջ հանրապետության տարածքում և օպերատիվ կառավարման միասնական կենտրոնի ձևավորումը, ինչը հնարավորություն կտա արագ արձագանքել քաղաքացիների ահազանգերին։ Նա նաև նշել է, որ ԱԺ գործընկերների հետ համագործակցության արդյունքում ընդունվել է «Ոստիկանության գվարդիայի մասին» օրենքը, որը սահմանում է հավաքների ազատության իրավունքի իրացման նոր ստանդարտներ։
2024-2026 թթ․ ոստիկանության բարեփոխումների ռազմավարության վերաբերյալ նախարարը նշել է, որ այն մշակվել է՝ հաշվի առնելով նախորդ ռազմավարության փորձը, անկախ փորձագիտական գնահատումները, հասարակական կազմակերպությունների հետ քննարկումները և երիտասարդության ներգրավվածությունը։
Հանրային անվտանգության համատեքստում Սարգսյանը խոսել է հանցավորության դեմ պայքարի նոր ռազմավարության մշակման մասին, ինչպես նաև ընդգծել, որ ընթացքի մեջ են Եվրոպոլում կապի սպայի նշանակման աշխատանքները, ինչը կարևոր քայլ է հանցավորության դեմ միջազգային համագործակցության տեսանկյունից։
Աղետների ռիսկի կառավարման ոլորտում նախարարը նշել է, որ ԵՄ-ն շարունակում է տրամադրել փորձագիտական աջակցություն, ինչը կօգնի բարելավել քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմները։ Նա կարևորել է նաև Լոռու և Տավուշի մարզերում ԵՄ գործիքակազմով իրականացվող հետաղետային իրավիճակի գնահատման գործընթացը։
Փրկարար ծառայության ոլորտում նույնպես սպասվում են բարեփոխումներ, որոնք ներառելու են կառույցի վերափոխում և նոր մոտեցումների ներդրում աղետների ռիսկի կառավարման հարցում։ Նախարարը հույս է հայտնել, որ ԵՄ-ի հետ իրականացվող նոր ծրագրերի արդյունքում այս ոլորտում շոշափելի առաջընթաց կարձանագրվի։
Ամփոփելով իր ելույթը՝ Արփինե Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ գործընկերներին սերտ համագործակցության համար։

26 Февраль 2025 - 10:42 AMT
Армения продолжает сотрудничество с Европейским Союзом в сфере реформ и либерализации визового режима, и в ближайшее время ожидается конкретный план действий.
25 февраля министр внутренних дел Арпине Саргсян приняла участие в четвертом заседании Комитета парламентского партнерства Армения-ЕС. В своем выступлении она подчеркнула значимость сформированной платформы сотрудничества, которая позволяет обмениваться опытом и намечать дальнейшие шаги.
Министр отметила запуск практического этапа диалога по либерализации визового режима с ЕС, подчеркнув, что этот процесс не является самоцелью.
«На данном этапе диалога о либерализации визового режима мы переходим от обсуждений к практической реализации, что означает, что уже предприняты конкретные шаги, и есть решимость продолжать работу в этом направлении», – заявила Саргсян.
Она добавила, что первый шаг уже сделан: с технической миссией ЕС были обсуждены ряд вопросов, и вскоре ожидается вторая миссия.
«Согласно предварительным планам, в ближайшее время у нас будет план действий, который позволит Армении внедрить современные высокие стандарты, направленные на улучшение качества жизни граждан в различных сферах», – отметила она.
Касаясь деятельности Министерства внутренних дел, Саргсян заявила, что ведомство стремится обеспечить парламентский и гражданский контроль, особенно в правоохранительной сфере. Она подчеркнула, что кадровая политика министерства разрабатывается совместно с ЕС для совершенствования системы государственных услуг.
Говоря о миграционной политике, министр отметила, что в результате институциональных реформ были объединены процессы выдачи паспортов, виз и управления миграцией, с учетом лучших международных практик. Параллельно разрабатывается новый стратегический документ, отражающий государственную миграционную политику.
Саргсян также затронула вопрос защиты биометрических данных в Армении, подчеркнув: «Наш открытый и прозрачный конкурс подтверждает, что Республика Армения придерживается высоких стандартов как в защите персональных, так и биометрических данных».
Касаясь реформ в сфере полиции, министр отметила значительные достижения, признанные как местными, так и международными партнерами. По данным опросов, проведенных при поддержке ЕС, 72% респондентов либо доверяют полиции, либо занимают нейтральную позицию.
Она выделила расширение Патрульной службы на всю территорию страны и создание единого центра оперативного управления, который позволит оперативно реагировать на обращения граждан. Также она отметила, что в результате сотрудничества с депутатами парламента был принят Закон о полиции охраны, устанавливающий новые стандарты реализации права на свободу собраний.
Говоря о стратегии реформ полиции на 2024-2026 годы, Саргсян отметила, что она разработана с учетом опыта предыдущей стратегии, независимых экспертных оценок, обсуждений с гражданским обществом и участия молодежи.
В контексте общественной безопасности министр рассказала о разработке новой стратегии борьбы с преступностью, а также подчеркнула, что ведется работа по назначению офицера связи в Европоле, что является важным шагом в сфере международного сотрудничества по борьбе с преступностью.
В сфере управления рисками бедствий Саргсян отметила, что ЕС продолжает оказывать экспертную поддержку, что поможет усовершенствовать механизмы гражданской защиты. Также она подчеркнула значимость оценки последствий стихийных бедствий в Лорийской и Тавушской областях, проводимой при поддержке ЕС.
Ожидаются реформы и в Спасательной службе, включая структурные изменения и внедрение новых подходов к управлению рисками бедствий. Министр выразила надежду, что совместные программы с ЕС приведут к значительному прогрессу в данной сфере.