Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն կարծիք է հայտնել, որ Բրյուսելը պետք է աջակցի Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանը անդամակցելու համարձակ քայլին և ապահովի, որ Երևանը միայնակ չմնա առկա մարտահրավերների առջև։ Նա այս կարծիքը հայտնել է, անդրադառնալով այն օրինագծին, որով Հայաստանի խորհրդարանը նախաձեռնեց ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացի մեկնարկը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ինյարիտուն համոզված է, որ Հայաստանի տեղը մշտապես եղել է Եվրոպայում՝ հաշվի առնելով ինչպես մշակութային, այնպես էլ պատմական կապերը։
«Իմ կարծիքով՝ Հայաստանի տեղը միշտ եղել է Եվրոպայում՝ լինեն դրանք մշակութային, թե պատմական կապերը։ Եվրոպական միությունը պետք է աջակցի Հայաստանին՝ վերականգնելու իր արժանի տեղը եվրոպական ընտանիքում»,– շեշտել է պատգամավորը։
Նա նշել է, որ այս նախաձեռնության հիմքում կանգնած է հանրային լայն աջակցություն ստացած քաղաքացիական ստորագրահավաքը, ինչը վկայում է քաղաքացիական հասարակության աճող դերի մասին Հայաստանի ազգային քաղաքականության ձևավորման և Եվրոպայի հետ հարաբերությունների զարգացման հարցում։
«ԵՄ-ն պետք է աջակցի այս համարձակ քայլին և ապահովի, որ Հայաստանը միայնակ չդիմակայի մարտահրավերներին, քանի որ այն մնում է տարածաշրջանի սակավաթիվ ժողովրդավարություններից մեկը»,– հավելել է Ինյարիտուն։
Իսպանացի պատգամավորը նաև ընդգծել է, որ ԵՄ-ին անդամակցության ճանապարհը պարզ չէ և պահանջում է լուրջ բարեփոխումներ տարբեր ոլորտներում։
«Եվրոպական միությանն անդամակցելու ճանապարհը պարզ չէ և կպահանջի էական բարեփոխումներ այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են կառավարումը, օրենքի գերակայությունը և տնտեսական զարգացումը։ Եթե օրինագիծն առաջ շարժվի, Հայաստանը պետք է անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկի Եվրոպական միության չափանիշներին և արժեքներին համապատասխանելու համար»,– նշել է նա։
Խոսելով Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունների մասին՝ Ինյարիտուն կարծիք է հայտնել, որ Մոսկվան կփորձի խոչընդոտել Երևանի և ԵՄ-ի միջև կապերի խորացմանը։
«Կարևոր է նաև հիշել, որ Ռուսաստանն, ամենայն հավանականությամբ, խոշոր արշավ կսկսի՝ արգելափակելու Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև սերտ կապերը, ինչպես նախկինում, երբ Հայաստանի վրա ճնշում էին գործադրում Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու համար՝ թողնելով երկրին ընտրության քիչ հնարավորություն»,– նշել է պատգամավորը։
Փետրվարի 12-ին ՀՀ Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ ընդունել է «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը։ Օրինագծին կողմ է քվեարկել 63, դեմ՝ 7 պատգամավոր։

Депутат парламента Испании Хон Иньяриту заявил, что Брюссель должен поддержать смелый шаг Армении к членству в Европейском союзе и гарантировать, что Ереван не останется в одиночестве перед существующими вызовами. Об этом он сказал, комментируя законопроект, которым парламент Армении инициировал процесс вступления в ЕС, передает «Арменпресс».
Иньяриту убежден, что место Армении всегда было в Европе, учитывая как культурные, так и исторические связи.
«На мой взгляд, место Армении всегда было в Европе, будь то с точки зрения культуры или истории. Европейский союз должен поддержать Армению в восстановлении ее достойного места в европейской семье», — подчеркнул депутат.
Он отметил, что в основе этой инициативы лежит широкая общественная поддержка в виде гражданской петиции, что свидетельствует о растущей роли гражданского общества в формировании национальной политики Армении и развитии ее отношений с Европой.
«ЕС должен поддержать этот смелый шаг и гарантировать, что Армения не столкнется с вызовами в одиночку, поскольку она остается одной из немногих демократий в регионе», — добавил Иньяриту.
Испанский депутат также подчеркнул, что путь к членству в ЕС непрост и требует серьезных реформ в различных сферах.
«Дорога к вступлению в Европейский союз не является простой и потребует существенных реформ в таких сферах, как управление, верховенство закона и экономическое развитие. Если законопроект будет продвигаться дальше, Армения должна предпринять необходимые шаги для соответствия стандартам и ценностям ЕС», — заявил он.
Говоря об отношениях Армении и России, Иньяриту выразил мнение, что Москва попытается помешать углублению связей между Ереваном и ЕС.
«Важно также помнить, что Россия, скорее всего, развернет масштабную кампанию, чтобы заблокировать укрепление связей Армении с ЕС, как это было раньше, когда на Армению оказывалось давление с целью присоединения к Евразийскому экономическому союзу, оставляя стране мало возможностей для выбора», — отметил депутат.
12 февраля Национальное собрание Армении приняло в первом чтении законопроект о начале процесса вступления республики в Европейский союз. За документ проголосовали 63 депутата, против — 7.