ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիներին՝ նրանց հնարավորություն տալով կապ հաստատել ընտանիքների հետ։ Այս մասին հայտնել է ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Հանդիպումներն անցել են առանձնազրույցի ձևաչափով։
ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների նախորդ այցը տեղի էր ունեցել 2025 թվականի հունվարին։
Պաշտոնական Բաքուն հաստատում է 23 հայ գերիների գերեվարման փաստը, որոնցից 17-ն Ադրբեջան են տարվել 2023 թվականի սեպտեմբերին՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից հետո։
Գերեվարվածների շարքում են Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ Արցախի նախկին պետնախարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը, ԼՂ ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, ինչպես նաև Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանն ու Արայիկ Հարությունյանը։

Представители Международного комитета Красного Креста (МККК) посетили незаконно удерживаемых в Баку армянских пленных, предоставив им возможность установить связь с семьями. Об этом сообщила руководитель программ коммуникации делегации МККК Зара Аматуни, передаёт Sputnik Армения.
Встречи прошли в формате личных бесед.
Предыдущий визит представителей МККК состоялся в январе 2025 года.
Официальный Баку подтверждает факт удержания 23 армянских пленных, 17 из которых были вывезены в Азербайджан в сентябре 2023 года после военной агрессии против Нагорного Карабаха. Среди них — бывшие политические и военные лидеры Арцаха, в том числе экс-государственный министр и благотворитель Рубен Варданян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, экс-заместитель командующего Давид Манукян, бывший глава МИД Арцаха Давид Бабаян, а также спикер парламента Нагорного Карабаха Давид Ишханян. В числе удерживаемых находятся также бывшие президенты Арцаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян.