Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ)՝ Եվրոպական միության (ԵՄ) ֆինանսավորմամբ, Հայաստանում մեկնարկում է նոր նախաձեռնություն, որը նպատակ ունի զարգացնելու երկրի բուժաշխատողների հմտությունները և ամրապնդելու հոգեկան առողջության համակարգը։
Ծրագիրը մաս է կազմում Արևելյան գործընկերության հինգ երկրներում առողջապահական կայուն համակարգի ձևավորմանը միտված ավելի լայնածավալ նախագծի, հայտնում է ԱՀԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը։
Նշվում է, որ մեկնարկած ծրագիրը կարևոր քայլ է ԵՄ-ԱՀԿ համագործակցության շրջանակում, որը միտված է դիմակայուն և ավելի առողջ Հայաստանի ստեղծմանը։
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը շեշտել է, որ «Հոգեկան առողջության պահպանման և բարելավման միջոցառումների ծրագիրը» ներառում է մասնագետների էթիկայի կանոնների սահմանում, կլինիկական ուղեցույցների մշակում, ինչպես նաև հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքների վերաբերյալ դասընթացների անցկացում։ Սակայն նա ընդգծել է, որ բուժաշխատողների շարունակական վերապատրաստումն ու նրանց համար բարենպաստ պայմանների ստեղծումը չափազանց կարևոր են։
ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսն իր հերթին նշել է, որ Եվրամիությունն աջակցում է Հայաստանի առողջապահական համակարգի բարելավմանը՝ ապահովելով, որ ներդրումներն ունենան երկարաժամկետ դրական ազդեցություն։
Հայաստանում ԱՀԿ ներկայացուցիչ դոկտոր Սիդարթա Դատտան հավելել է, որ «ԵՄ-ի ֆինանսավորմամբ ԱՀԿ-ն աջակցում է Հայաստանին՝ ամրապնդելու բուժաշխատողների կարողություններն ու հոգեկան առողջության ծառայությունները՝ ձևավորելով ավելի կայուն առողջապահական համակարգ, որը պատրաստ կլինի դիմակայել մարտահրավերներին»։
Նոր նախաձեռնության շրջանակում առանձնացվել են հետևյալ առաջնահերթությունները.
- Առողջապահության ոլորտում մասնագետների ներգրավվածության ու երկարաժամկետ գործունեության խթանում՝ աշխատանքային պայմանների բարելավման միջոցով,
- Բժշկական և բուժքույրական կրթության որակի բարձրացում՝ այն համապատասխանեցնելով երկրի առողջապահական կարիքներին,
- Առողջապահության ոլորտի աշխատուժի ապացուցահենք պլանավորում՝ առողջապահական համակարգի կայուն զարգացման ապահովման նպատակով։
Հայաստանի առողջապահական համակարգում հոգեկան առողջության ոլորտը դեռևս մի շարք մարտահրավերների առաջ է կանգնած։ Խարանը և ինստիտուցիոնալացված խնամքի սահմանափակ հասանելիությունը խոչընդոտում են որակյալ ու մարդու իրավունքներին համահունչ ծառայությունների ապահովմանը։
Այս ծրագրի միջոցով ԱՀԿ-ն և ԵՄ-ն նպատակ ունեն.
- Ուժեղացնել հոգեկան առողջության ոլորտի կառավարումն ու ծառայությունների մատուցումը,
- Վերապատրաստել բուժաշխատողներին՝ խթանելով իրավունքների վրա հիմնված, մարդակենտրոն մոտեցումը,
- Նվազեցնել խարանն ու խտրականությունը հանրային իրազեկման արշավների միջոցով,
- Տարածել համայնքահենք հոգեկան առողջության ծառայությունները և խթանել հոգեկան բարեկեցությունը՝ այդ թվում արվեստի միջոցով։
ԵՄ-ն և ԱՀԿ-ն համատեղ ծրագրերի միջոցով աջակցում են առողջապահական համակարգերի դիմակայունության բարձրացմանը, ինչը կարևոր է ապագա ճգնաժամերին ավելի լավ արձագանքելու համար։ Նրանց գործընկերությունն ուղղված է նաև համապարփակ առողջապահական ծածկույթի ապահովմանը և Կայուն զարգացման նպատակների (ԿԶՆ) իրագործմանը։
Ծրագրի մեկնարկով Հայաստանը ևս մեկ քայլ է կատարում դեպի ուժեղ, կայուն և ներառական առողջապահական համակարգ, որը թե՛ աջակցում է բուժաշխատողներին, թե՛ ապահովում հոգեկան առողջության մատչելի և որակյալ ծառայություններ բոլորի համար։

Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) при финансовой поддержке Европейского союза (ЕС) запускает в Армении новую инициативу, цель которой – развитие навыков медицинских работников страны и укрепление системы психического здоровья.
Программа является частью более масштабного проекта по созданию устойчивой системы здравоохранения в пяти странах Восточного партнерства, сообщает армянский офис ВОЗ.
Отмечается, что данная инициатива является важным шагом в сотрудничестве ЕС и ВОЗ, направленном на построение более устойчивой и здоровой Армении.
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян подчеркнула, что «Программа по сохранению и улучшению психического здоровья» включает разработку этических норм для специалистов, подготовку клинических руководств, а также проведение обучающих курсов по защите прав людей с психическими расстройствами. Однако она отметила, что постоянное повышение квалификации медработников и создание для них благоприятных условий крайне важно.
Посол ЕС Василис Марагос в свою очередь отметил, что Европейский союз поддерживает улучшение системы здравоохранения Армении, обеспечивая долгосрочное положительное влияние инвестиций.
Представитель ВОЗ в Армении доктор Сиддхартха Датта добавил: «Благодаря финансированию ЕС ВОЗ помогает Армении укреплять потенциал медицинских работников и развивать услуги в сфере психического здоровья, создавая более устойчивую систему здравоохранения, способную противостоять вызовам».
В рамках новой инициативы выделены следующие приоритеты:
- Повышение вовлеченности и долгосрочной деятельности медицинских работников путем улучшения условий труда,
- Улучшение качества медицинского и сестринского образования в соответствии с потребностями системы здравоохранения страны,
- Планирование кадрового состава здравоохранения на основе доказательной базы для устойчивого развития отрасли.
Сфера психического здоровья в Армении по-прежнему сталкивается с рядом вызовов. Стигматизация и ограниченный доступ к институциональному уходу затрудняют предоставление качественных и соответствующих правам человека услуг.
- Через эту программу ВОЗ и ЕС стремятся:
- Укрепить управление и предоставление услуг в сфере психического здоровья,
- Обучить медицинских работников методам, основанным на правах человека и индивидуальном подходе,
- Снизить уровень стигмы и дискриминации с помощью информационных кампаний,
- Расширить доступ к общественным услугам в сфере психического здоровья и продвигать психическое благополучие, в том числе через искусство.
Совместные программы ЕС и ВОЗ способствуют повышению устойчивости систем здравоохранения, что имеет решающее значение для эффективного реагирования на кризисы. Их сотрудничество также направлено на обеспечение всеобщего медицинского покрытия и реализацию Целей устойчивого развития (ЦУР).
Запуск этой программы – еще один шаг Армении к сильной, стабильной и инклюзивной системе здравоохранения, поддерживающей медработников и обеспечивающей доступные и качественные услуги в сфере психического здоровья.