Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերը տեղեկացրել է, որ, չնայած Վարդանյանի առողջական վիճակի զգալի վատթարացմանը հացադուլից մեկ շաբաթ անց, Ադրբեջանը շարունակում է նրան հարկադրել մասնակցել դատական գործընթացին։ Այդ մասին ասվում է փաստաբանի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է Վարդանյանի ֆեյսբուքյան էջում։
«Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը մեկ շաբաթ առաջ դիմել է համարձակ քայլի՝ հացադուլ է հայտարարել ի նշան բողոքի Ադրբեջանում իր և մյուս հայ քաղբանտարկյալների նկատմամբ իրականացվող քաղաքական ցուցադրական դատավարության։
Վարդանյանի գործով «դատավարությունը» մեկնարկել է հունվարի 17-ին՝ մոտ 500 օր կամայական կալանքի տակ գտնվելուց հետո։ Նրան ոչ միայն սպառնում է ցմահ ազատազրկում քաղաքական դրդապատճառներով առաջադրված մեղադրանքների համար, այլև կոպտորեն խախտվել են նրա դատավարական իրավունքները»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Փաստաբանի խոսքով՝ Վարդանյանի դատավարությունը շարունակվել է, չնայած նրա առողջական վիճակի վատթարացմանը և նիստի հետաձգման պահանջներին։
Նա ընդգծել է, որ Վարդանյանի զարկերակային ճնշումը չափազանց բարձր է եղել, ինչն անհրաժեշտություն է ստեղծել բժշկական միջամտության համար։ Այս ընթացքում ունեցել է վեց կիլոգրամ քաշի կորուստ։ Նա հյուծված տեսք է ունեցել ու մի քանի անգամ ուշագնացության եզրին է եղել։
«Չնայած առողջական լուրջ խնդիրներին, նրան, այնուամենայնիվ, ստիպել են կանգնել Բաքվի ռազմական դատարանի դատական կոլեգիայի առջև և մասնակցել նիստին, որը գաղտնի և դռնփակ է եղել: Հաշվի առնելով Ռուբենի առողջական վիճակը՝ պաշտպանական կողմը նախնական միջնորդություն է ներկայացրել՝ նիստը հետաձգելու մասին, իսկ դատական կոլեգիան ընդմիջում է հայտարարել՝ պետության նշանակած բժշկի կողմից բուժզննում անցնելու համար։ Այդ բժիշկը, սակայն, իր դիտարկումները հայտնել է դատարանին միայն մասնավոր կերպով, այլ ոչ թե պաշտոնապես լսումների ժամանակ, ինչն էլ լուրջ հարցեր է առաջացրել եզրակացությունների իրական լինելու վերաբերյալ: Դատական կազմը մերժել է դատավարությունը հետաձգելու առաջին միջնորդությունը, ինչպես նաև ևս չորսը՝ տարբեր պարբերականությամբ՝ պնդելով, թե Ռուբենի համար անվտանգ է մասնակցությունը նիստին, քանի որ նա նստած է։
Նելսոն Մանդելայի կանոնների 27-րդ կետի համաձայն՝ «կալանքի [բոլոր] վայրերը հրատապ դեպքերում պետք է ապահովեն բժշկական օգնության արագ հասանելիություն»։ Պարտադրել Ռուբենին մասնակցել այս դատավարությանը, երբ նրա առողջությանը և անվտանգությանը լրջագույն վտանգ է սպառնում, նվազագույնը դաժան, անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք է կամ պատիժ»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Գենսերը միջազգային կազմակերպություններին կոչ է արել միջամտել՝ ապահովելու Վարդանյանի նկատմամբ անհրաժեշտ բժշկական հսկողությունը։ Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է թույլ տան անկախ բժիշկներին այցելել Վարդանյանին, ինչպես նաև հետաձգեն դատավարությունը մինչև հացադուլի ավարտը։
«Ես նաև կոչ եմ անում աշխարհի առաջնորդներին, հատկապես Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, դատապարտել այս ցուցադրական դատավարությունը, այն որակել որպես քաղաքական և ապօրինի»,–ասվում է Գենսերի հայտարարության մեջ։

Jared Genser, the international lawyer representing former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan, has stated that despite Vardanyan’s significantly deteriorating health after a week-long hunger strike, Azerbaijan continues to force him to participate in court proceedings. The lawyer’s statement was published on Vardanyan’s Facebook page.
Vardanyan began a hunger strike a week ago in protest against what he describes as a politically motivated show trial against him and other Armenian political prisoners in Azerbaijan.
His trial started on January 17, following nearly 500 days of arbitrary detention. According to his lawyer, Vardanyan faces life imprisonment on politically motivated charges, while his legal rights have been systematically violated.
Despite Vardanyan’s worsening condition and repeated requests to postpone the hearing, the trial has continued. His blood pressure has reportedly reached dangerously high levels, necessitating medical intervention. Over the past week, he has lost six kilograms, appeared visibly weak, and has nearly fainted multiple times.
"Despite his severe health issues, he was still forced to stand before the military court in Baku and participate in a closed-door hearing. Given Ruben’s condition, the defense team initially requested a postponement, prompting the court to call for a medical examination by a state-appointed doctor. However, the doctor presented his observations privately to the court rather than officially during the hearing, raising serious doubts about the credibility of the findings. The judges denied the request for postponement not only once but four additional times, arguing that since Ruben was seated, it was safe for him to proceed with the trial."
According to the 27th rule of the Nelson Mandela Rules, "detention facilities must ensure immediate access to medical assistance in urgent cases." Forcing Vardanyan to participate in this trial under such conditions constitutes cruel, inhuman, and degrading treatment, the statement said.
Genser has called on international organizations to intervene and ensure that Vardanyan receives proper medical supervision. He stressed that Azerbaijani authorities must allow independent doctors to visit Vardanyan and postpone the trial until the hunger strike is over.
"I also urge world leaders, especially Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, to condemn this show trial as political and unlawful," Genser added.