Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը Հայաստանին փոխանցել է խաղաղության պայմանագրի նախագծի 12-րդ խմբագրությունը, ինչը, ըստ նրա, վկայում է, որ բանակցային գործընթացը փակուղում չէ։ Այդ մասին նա ասել է ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում՝ ՔՊ խմբակցության հետ հանդիպումից հետո։
Նա հայտարարել է, որ հայկական կողմն ունի առաջարկ, որը ընդունելի է ՀՀ և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար, հայտնում է Factor.am-ը։
«Հիմա մենք պետք է մեր առաջարկները ներկայացնենք, պրոցեսը գնում է։ Տեղյակ եք, որ սահմանազատման հանձնաժողովներն են աշխատում։ Մենք հարցի լուծում ենք առաջարկել, և մենք հույս ունենք, որ Ադրբեջանը դրական կարձագանքի այդ լուծմանը, իսկ ինչու պետք է Ադրբեջանը բացասական արձագանքի։ Օբյեկտիվ վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ մերժելու հիմքեր չկան»,-ասել է Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Բաքվի լռությանը ՀՀ-ի կողմից արված սպառազինության վերահսկման և կապուղիների ապաշրջափակման առաջարկներին։
Վարչապետի խոսքով՝ առաջարկները վերաբերում են երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնմանը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ինչը նախատեսում է տրանսպորտային կապի վերականգնում Արևմտյան Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքով, ինչպես նաև Երասխից մինչև Մեղրի երկաթուղային ճանապարհի գործարկում։ Ըստ Փաշինյանի՝ երկու երկրները կկարողանան այս ուղին օգտագործել միջազգային բեռնափոխադրումների համար։
Նա անդրադարձել է նաև իր ավելի վաղ արած այն հայտարարությանը, թե բեռնափոխադրումները կիրականացվեն պարզեցված ընթացակարգով։
«Ադրբեջանը հիմա Իրանի տարածքով ունի կապ Նախիջևանի հետ, և այդ հաղորդակցությունը խոչընդոտված չէ, ոչ մեկ չի ասում, որ խոչընդոտված է։ Մենք ասում ենք նույն պայմանները Իրանի կողմից առաջարկված, մենք նույնպես պատրաստ ենք գնալ պարզեցումների։ Ինչու ենք պատրաստ պարզեցումների, որովհետև նույն սկզբունքով մենք խնդիր ունենք Երասխից Մեղրի երկաթուղային հաղորդակցություն ապահովել»,- ասել է Փաշինյանը՝ նշելով, որ սպասում են Բաքվից պաշտոնական արձագանքի։
Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանի ներկայացրած առաջարկն արտացոլում է կողմերի մտահոգությունները և կարող է լուծել գոյություն ունեցող խնդիրները։
«Մենք այս տարիների ընթացքում բանակցությունների մեջ ենք եղել, Ադրբեջանի ինչ-որ մտահոգություններ չեն փարատվել այդ պահին եղած առաջարկով։ Մենք մեր բանակցային պատմությունը վերլուծել ենք և ասել ենք՝ կարող է այս թնջուկը ինչ-որ մի մոտեցում կա, որ լուծում է մեր բոլորի բարձրացված հարցերը, և գտել ենք այդպիսի բանաձև։ Ես ինչո՞ւ այդ առաջարկները չեմ հրապարակում, որովհետև՝ այդ թվում Հայաստանի ժողովրդի համար, այդ թվում Ադրբեջանի ժողովրդի համար մեր առաջարկությունը կլինի ընդունելի հարյուր տոկոսով։ Ես չեմ հրապարակում, որ լարվածություն չլինի, որ մենք առանց Ադրբեջանի արձագանքի հրապարակել ենք»,- ասել է նա
Փաշինյանը ներկայացրել է խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցված կետերը, որոնք վերաբերում են սահմանների երկայնքով 3-րդ երկրների ուժերի տեղակայմանը և միջազգային ատյաններում իրավական վեճերին, հայտնում է 1lurer.am-ը։

27 Февраль 2025 - 07:10 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Азербайджан передал Армении 12-ю редакцию проекта мирного договора, что, по его словам, свидетельствует о том, что переговорный процесс не зашел в тупик. Об этом он сообщил журналистам в Национальном Собрании после встречи с фракцией «Гражданский договор».
Пашинян заявил, что армянская сторона представила предложение, которое приемлемо для народов Армении и Азербайджана, сообщает Factor.am .
"Сейчас мы должны представить наши предложения, процесс идет. Вы знаете, что работают комиссии по делимитации границы. Мы предложили решение, и надеемся, что Азербайджан положительно на него отреагирует. Почему Баку должен реагировать отрицательно? Объективный анализ показывает, что для отказа нет оснований," — сказал Пашинян, комментируя молчание Баку в ответ на армянские инициативы по контролю над вооружениями и разблокировке транспортных маршрутов.
По словам премьера, предложения касаются “восстановления железнодорожного сообщения между Арменией и Азербайджаном, включая транспортные маршруты между Западным Азербайджаном и Нахичеванью через суверенную территорию Армении”, а также запуск железнодорожного пути Ерасх—Мегри. Пашинян отметил, что обе страны смогут использовать этот маршрут для международных грузоперевозок.
Он также коснулся своего более раннего заявления о том, что грузоперевозки будут осуществляться по упрощенной процедуре.
"Азербайджан уже имеет сообщение с Нахичеванью через территорию Ирана, и это сообщение не прерывается – никто не говорит, что оно заблокировано. Мы предлагаем такие же условия, как у Ирана; мы также готовы к упрощениям. Почему? Потому что по тому же принципу нам необходимо обеспечить железнодорожное сообщение Ерасх—Мегри," — заявил он, подчеркнув, что ожидает официального ответа Баку.
Пашинян подчеркнул, что представленное Арменией предложение учитывает обеспокоенности обеих сторон и может помочь решить существующие проблемы.
"Мы на протяжении многих лет ведем переговоры, и в какой-то момент опасения Азербайджана не были сняты предложениями, которые были на столе. Мы проанализировали историю переговоров и нашли подход, который решает вопросы всех сторон. Почему я не публикую это предложение? Потому что оно будет на сто процентов приемлемо для народов Армении и Азербайджана. Я не раскрываю детали, чтобы избежать напряженности и не делать это до официального ответа Азербайджана," — пояснил он.
Пашинян также обозначил нерешенные пункты мирного договора, касающиеся размещения третьих сил вдоль границ и юридических разбирательств в международных судах, сообщает 1lurer.am .