ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նիստում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը, անդրադառնալով 9 տուգանային միավորի փոխարեն 13 միավոր սահմանելուն, ասել է, որ որոշ վթարածին խախտումների համար տուգանային միավորները կբարձրացվեն։
«Նախագծով 9 տուգանային միավորի փոխարեն նախատեսվում է 13 միավոր։ Եթե մենք դարձնում ենք 13 միավոր, ապա որոշակի առումով նվազում է նաև խախտումների համար նախատեսված պատժի չափը, հետևաբար հավասարեցնելու համար որոշակի վթարածին խախտումների համար բարձրացնելու ենք տուգանային միավորները»,- ասել է նա, հայտնում է Auroranews-ը։
Տրանսպորտային միջոցներ վարելու համար վարորդներին տարեկան տրամադրվում է 9 տուգանային միավոր։ Կախված խախտումների քանակից՝ այդ միավորները պակասում են, իսկ զրոյացման դեպքում վարորդական իրավունքը կասեցվում է։

27 Февраль 2025 - 10:43 AMT
На заседании постоянной комиссии Национального собрания депутат фракции «Гражданский договор» Армен Хачатрян, комментируя предложение увеличить штрафные баллы с 9 до 13, заявил, что за некоторые аварийно-опасные нарушения штрафные баллы будут повышены.
«Проектом предлагается установить 13 штрафных баллов вместо 9. Если мы увеличиваем лимит до 13, то автоматически снижается строгость наказаний за некоторые нарушения. Чтобы уравновесить это, мы повышаем штрафные баллы за наиболее опасные нарушения», — заявил он, сообщает Auroranews.
Водителям в Армении ежегодно начисляется 9 штрафных баллов. В зависимости от числа нарушений баллы уменьшаются, а при исчерпании лимита водительское удостоверение приостанавливается.