Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Կեստուտիս Բուդրիսը դրական է գնահատել Հայաստանի խորհրդարանում կայացած քվեարկությունը՝ կապված Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի հետ։ Այդ մասին ասվում է Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ, որը վերաբերում է Կեստուտիս Բուդրիսի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հեռախոսազրույցին։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ նախարարները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը, տարածաշրջանային համագործակցության ձևաչափերն ու ԵՄ-ի հետ կապերի խորացման հնարավորությունները, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Նախարար Բուդրիսը ողջունել է Հայաստանի խորհրդարանում ԵՄ-ի հետ Հայաստանի համագործակցության ամրապնդման շուրջ քննարկումները, ինչպես նաև առաջին ընթերցմամբ հաջող քվեարկությունը «Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ։ Նախարարն ընդգծել է հայկական կառույցների հետևողական աշխատանքի կարևորությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման գործում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Զրույցի ընթացքում Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարը հայտնել է, որ իր երկիրը պատրաստ է կիսվել իր փորձով տնտեսության, էներգետիկայի, առևտրային դիվերսիֆիկացման, սահմանների կառավարման, հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարի և այլ ռազմավարական ոլորտներում։
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունն էլ իր հերթին հաղորդագրություն է տարածել հանդիպման վերաբերյալ՝ նշելով, որ կողմերը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները, այդ թվում՝ ԵՄ անդամ պետությունների հետ շարունակական ակտիվ երկխոսության միջոցով։
Հայաստանի Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունել է Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթաց սկսելու մասին օրենքի նախագիծը։ Քվեարկության արդյունքում նախագիծը ստացել է իշխող խմբակցության 63 պատգամավորների աջակցությունը։ Ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության 7 պատգամավորները դեմ էին քվեարկել, իսկ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները չէին մասնակցել քվեարկությանը։

Lithuanian Foreign Minister Kęstutis Budrys has positively assessed the Armenian parliament’s vote on initiating the process of joining the European Union. This was stated in a press release from Lithuania’s Ministry of Foreign Affairs regarding a phone call between Budrys and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
According to the statement, the ministers discussed bilateral relations, regional cooperation formats, and opportunities to deepen ties with the EU, Armenpress reports.
"Minister Budrys welcomed the discussions in the Armenian parliament on strengthening Armenia-EU cooperation, as well as the successful first reading of the draft law on 'Initiating Armenia’s Accession to the European Union.' He emphasized the importance of Armenian institutions' consistent efforts in implementing democratic reforms," the statement reads.
During the conversation, the Lithuanian minister expressed his country's readiness to share its experience in key strategic areas such as economy, energy, trade diversification, border management, and countering hybrid threats.
Armenia’s Foreign Ministry also issued a statement on the meeting, noting that the sides discussed ongoing efforts to deepen Armenia-EU partnership, including active dialogue with EU member states.
Armenia's National Assembly has passed the first reading of the bill on launching the EU accession process. The draft received the support of 63 MPs from the ruling faction. Seven MPs from the opposition I Have Honor faction voted against, while members of the Armenia faction did not participate in the vote.