Փետրվարի 26-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսին՝ քննարկել են վիզաների ազատականացման գործընթացը։
ԵՄ դեսպանը նաև դրական է գնահատել վիզաների ազատականացման առաջին գնահատման առաքելության շրջանակում իրականացված աշխատանքները՝ ինչպես կազմակերպչական, այնպես էլ բովանդակային առումով։ Կողմերը նախանշել են երկրորդ գնահատման առաքելությանը նախապատրաստվելու համար անհրաժեշտ գործողությունները։
Արփինե Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական Միությանը՝ նախարարությունում և ենթակա ծառայություններում իրականացվող բարեփոխումների աջակցման համար։
Վասիլիս Մարագոսը, բարձր գնահատելով ՆԳ նախարարության հետ համագործակցությունը, նշել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է շարունակել և ընդլայնել աջակցությունը բարեփոխումների գործընթացին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՆԳ նախարարության և ենթակա ծառայությունների բարեփոխումների ընթացքը, արձանագրված արդյունքները և համատեղ նախատեսվող նոր քայլերը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը ձևավորել են համագործակցության հետագա ուղղությունները և առաջիկա անելիքները՝ նպատակ ունենալով ապահովել բարեփոխումների արդյունավետ իրականացումը։

Armenia’s Minister of Internal Affairs, Arpine Sargsyan, met with the Head of the EU Delegation to Armenia, Vassilis Maragos, on February 26 to discuss the visa liberalization process.
The EU ambassador praised the efforts made during the first evaluation mission, both in terms of organization and content. The parties identified the necessary steps for preparing for the second evaluation mission.
Sargsyan expressed gratitude to the European Union for its support in the ministry’s reforms and its subordinate services.
Maragos emphasized the strong cooperation with Armenia’s Ministry of Internal Affairs and reaffirmed the EU’s readiness to continue and expand its support for the reform process.
The meeting also covered the progress of ongoing reforms within the ministry and its subordinate agencies, highlighting achieved results and planned joint steps.
At the end of the meeting, the parties outlined future cooperation directions and upcoming actions to ensure the effective implementation of reforms.
On February 12, Armenia’s National Assembly approved in the first reading a bill to launch the EU accession process. The government had endorsed the initiative, proposed by the Eurovote civic movement, on January 9. The bill is set for further discussion in the Armenian parliament.