ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը նշել է, որ իր պաշտոնավարման առաջին իսկ օրից դիմել է Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպան Սաբինա Ալիևային՝ հայ գերիների հարցով, սակայն որևէ արձագանք չի ստացել։ Այս մասին նա խոսել է կառավարության նիստից հետո՝ լրագրողների հետ զրույցում։
«Դա ցույց է տալիս այդ պետության և կոնկրետ պաշտոնյաների վերաբերմունքը մարդու իրավունքների խնդիրներին։ Ի սկզբանե շեշտել եմ, որ սրանք հումանիտար և մարդու իրավունքների վերաբերելի հարցեր են, և կարելի է իրականացնել ապաքաղաքական հաղորդակցություն։ Եվ այս համատեքստում ընդհանրապես չարձագանքելն այս խնդիրներին ես մարդու իրավունքներով զբաղվող կառույցների տեսանկյունից ճիշտ չեմ համարում», – ասել է Մանասյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Բաքվի բանտերում հայ ռազմագերիներն ու Արցախի նախկին ղեկավարության ներկայացուցիչները ենթարկվում են խոշտանգումների, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Իհարկե, Բաքվի բերդերում խոշտանգում են մարդկանց։ Եթե նայեք Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության դատավարության ընթացքում նրանց դիմագծերին, կտեսնեք, որ մենք գործ ունենք Բաքվի բերդերում խոշտանգումների հետ», – հայտարարել է Քոչարյանը։
Նրա համոզմամբ, նման իրավիճակներում կարևոր է միջազգային հանրության պատշաճ արձագանքը, որը կարող է կանխել խոշտանգումները։
«Ռուբեն Վարդանյանի դեմքին գրված է, թե ինչ է տեղի ունենում իրենց հետ Բաքվի բերդում։ Ռուբեն Վարդանյանը ժամանակին այնքան բան է ասել, որ այսօր դրանք օգտագործվում են իր դեմ: Մի ասա այն, ինչը որ կօգտագործվի ինչ-որ պահի քո դեմ:
Բա պիտի այդ դատավարությունն օգտագործվի Հայաստանի դեմ: Պետք էր չգերեվարվեին, դուք իրավունք չունեիք գերեվարվելու: Նման մակարդակի պաշտոնյաների գերեվարումը սպառնալիք է երկրի համար», – ընդգծել է Քոչարյանը։
Հունվարի 17-ից Ադրբեջանում ընթանում է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ կազմակերպված դատավարությունը։ Մեղադրյալների շարքում են նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը և այլ անձինք։
Նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով։ Չնայած նրա խնդրանքին՝ գործի նյութերը միավորելու մյուսների հետ, դատարանը որոշել է 422 հատորներից 400-ը դիտարկել առանձին։ Վարդանյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատթարացել է, քանի որ նա փետրվարի 19-ից ադրբեջանական բանտում հացադուլ է սկսել։

27 Февраль 2025 - 14:58 AMT
Защитник прав человека Армении Анахит Манасян заявила, что с первого дня своей работы обратилась к азербайджанскому омбудсмену Сабине Алиевой по вопросу армянских пленных, но не получила ответа. Об этом она рассказала журналистам после заседания правительства.
"Это демонстрирует отношение данного государства и конкретных чиновников к проблемам прав человека. С самого начала я подчеркивала, что речь идет о гуманитарных и правозащитных вопросах, и можно вести внеполитический диалог. Полное игнорирование этих проблем, на мой взгляд, недопустимо для правозащитных структур," — заявила Манасян, передает Sputnik Армения.
Председатель постоянной комиссии парламента Армении по обороне и безопасности, депутат фракции "Гражданский договор" Андраник Кочарян заявил журналистам, что армянские военнопленные и бывшие руководители Арцаха в бакинских тюрьмах подвергаются пыткам, сообщает Panorama.am .
"Конечно, в бакинских тюрьмах людей подвергают пыткам. Если посмотреть на лица бывших военных и политических лидеров Арцаха во время судебных процессов, станет очевидно, что мы имеем дело с пытками в бакинских застенках," — заявил Кочарян.
По его мнению, в таких ситуациях крайне важно адекватное реагирование международного сообщества, способное предотвратить пытки.
"На лице Рубена Варданяна написано, что с ними происходит в бакинских тюрьмах. Он в свое время много говорил, и теперь эти слова используют против него. Не говорите то, что однажды может быть использовано против вас."
Кочарян также подчеркнул, что судебные процессы в Баку будут использованы против Армении.
"Их не должны были захватить в плен. Захват в плен чиновников такого уровня представляет угрозу для страны," — добавил он.
С 17 января в Азербайджане проходят судебные процессы против бывшего военно-политического руководства Арцаха. Среди обвиняемых – бывшие президенты Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян, экс-командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян и другие.
Дело бывшего государственного министра и благотворителя Рубена Варданяна рассматривается отдельно. Несмотря на его просьбу объединить дело с другими, суд решил рассмотреть 400 из 422 томов отдельно. Состояние здоровья Варданяна резко ухудшилось, поскольку с 19 февраля он держит голодовку в азербайджанской тюрьме.