ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը նշել է, որ իր պաշտոնավարման առաջին իսկ օրից դիմել է Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպան Սաբինա Ալիևային՝ հայ գերիների հարցով, սակայն որևէ արձագանք չի ստացել։ Այս մասին նա խոսել է կառավարության նիստից հետո՝ լրագրողների հետ զրույցում։
«Դա ցույց է տալիս այդ պետության և կոնկրետ պաշտոնյաների վերաբերմունքը մարդու իրավունքների խնդիրներին։ Ի սկզբանե շեշտել եմ, որ սրանք հումանիտար և մարդու իրավունքների վերաբերելի հարցեր են, և կարելի է իրականացնել ապաքաղաքական հաղորդակցություն։ Եվ այս համատեքստում ընդհանրապես չարձագանքելն այս խնդիրներին ես մարդու իրավունքներով զբաղվող կառույցների տեսանկյունից ճիշտ չեմ համարում», – ասել է Մանասյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Ազգային ժողովի Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Բաքվի բանտերում հայ ռազմագերիներն ու Արցախի նախկին ղեկավարության ներկայացուցիչները ենթարկվում են խոշտանգումների, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Իհարկե, Բաքվի բերդերում խոշտանգում են մարդկանց։ Եթե նայեք Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության դատավարության ընթացքում նրանց դիմագծերին, կտեսնեք, որ մենք գործ ունենք Բաքվի բերդերում խոշտանգումների հետ», – հայտարարել է Քոչարյանը։
Նրա համոզմամբ, նման իրավիճակներում կարևոր է միջազգային հանրության պատշաճ արձագանքը, որը կարող է կանխել խոշտանգումները։
«Ռուբեն Վարդանյանի դեմքին գրված է, թե ինչ է տեղի ունենում իրենց հետ Բաքվի բերդում։ Ռուբեն Վարդանյանը ժամանակին այնքան բան է ասել, որ այսօր դրանք օգտագործվում են իր դեմ: Մի ասա այն, ինչը որ կօգտագործվի ինչ-որ պահի քո դեմ:
Բա պիտի այդ դատավարությունն օգտագործվի Հայաստանի դեմ: Պետք էր չգերեվարվեին, դուք իրավունք չունեիք գերեվարվելու: Նման մակարդակի պաշտոնյաների գերեվարումը սպառնալիք է երկրի համար», – ընդգծել է Քոչարյանը։
Հունվարի 17-ից Ադրբեջանում ընթանում է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ կազմակերպված դատավարությունը։ Մեղադրյալների շարքում են նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը և այլ անձինք։
Նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով։ Չնայած նրա խնդրանքին՝ գործի նյութերը միավորելու մյուսների հետ, դատարանը որոշել է 422 հատորներից 400-ը դիտարկել առանձին։ Վարդանյանի առողջական վիճակը կտրուկ վատթարացել է, քանի որ նա փետրվարի 19-ից ադրբեջանական բանտում հացադուլ է սկսել։

Armenian Human Rights Defender Anahit Manasyan stated that from her first day in office, she reached out to Azerbaijan’s Human Rights Commissioner Sabina Aliyeva regarding Armenian prisoners of war (POWs) but has received no response. She discussed this issue with journalists following a government meeting.
"This reflects the stance of that state and its officials on human rights. From the start, I have emphasized that these are humanitarian and human rights issues, and communication should be depoliticized. Ignoring such concerns entirely is, in my view, unacceptable for any institution dealing with human rights," Manasyan said, as reported by Sputnik Armenia.
Chairman of the National Assembly’s Standing Committee on Defense and Security, Andranik Kocharyan, told journalists that Armenian POWs and former officials of Artsakh imprisoned in Baku are subjected to torture, according to Panorama.am .
"Of course, people are being tortured in Baku’s prisons. If you observe the faces of the Artsakh military-political leadership during their trial, you will see clear evidence of torture in Baku’s dungeons," Kocharyan stated.
He stressed the importance of a strong response from the international community to prevent such abuses.
"It is written all over Ruben Vardanyan’s face what is happening to them in Baku’s prisons. He once said a lot, and now those words are being used against him. Never say something that can be turned against you later."
Kocharyan also warned that the ongoing trials would be used against Armenia.
"They should never have been captured. High-ranking officials being taken prisoner is a threat to the country," he emphasized.
Since January 17, Azerbaijan has been conducting trials against former military and political leaders of Artsakh. The accused include former Presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, and Arayik Harutyunyan, former Defense Army Commander Levon Mnatsakanyan, former Foreign Minister Davit Babayan, and others.
The case of former State Minister and philanthropist Ruben Vardanyan is being handled separately. Despite his request to merge his case with others, the court decided to review 400 of the 422 volumes separately. Vardanyan’s health has deteriorated significantly since he began a hunger strike in an Azerbaijani prison on February 19.