Բաքվում շարունակվել է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության շինծու գործերով դատավարությունը։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, փետրվարի 27–ի դատական նիստում, Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանն ասել է, որ Հայաստանը եղել է Արցախի երաշխավորը, և որ «փոքր Արցախը» չէր կարող ինքնուրույն ապահովել իր պաշտպանությունը մինչև հակամարտության կարգավորումը։
Նա նաև հայտնել է, որ գտնվել է Արցախում 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և մյուս նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի հետ միասին ձգտել է հանդիպել Արայիկ Հարությունյանին՝ համոզելու նրան դիմել Հայաստանին՝ պատերազմը դադարեցնելու խնդրանքով։
Ղուկասյանը ընդգծել է, որ Արցախում «վարձկաններ չեն եղել, այլ միայն հայկական զինված ուժեր, որոնք ֆինանսավորվել են Երևանից»,–գրում է Minval.az-ը։
Նշվում է, թե Բակո Սահակյանը ասել է, որ իր իրավունքները նախաքննության ընթացքում չեն խախտվել, և նա կարող էր ազատ արտահայտել իր տեսակետը։
Միևնույն ժամանակ, նա նշել է, որ «դատարանում քննվող հակամարտությունը քրեական և դատական վարույթի առարկա չէ, սակայն նա կասկածի տակ չի դնում դատարանի լիազորությունները»։
Արայիկ Հարությունյանին առաջարկել են ցուցմունք տալ, սակայն նա խնդրել է լրացուցիչ ժամանակ պատրաստվելու համար։ Դատարանը բավարարել է նրա խնդրանքը։
Դրանից հետո ցուցմունք է տվել Դավիթ Իշխանյանը, որը չի ընդունել իրեն ներկայացված մեղադրանքները։
Այնուհետև հանդես է եկել Դավիթ Բաբայանը, որը նույնպես մերժել է մեղադրանքները։ Նա հայտարարել է, որ «չէր կարող կատարել մեղադրական եզրակացության մեջ նշված հանցագործությունները և չի տարածել ատելություն ադրբեջանական ժողովրդի նկատմամբ»։ Նրա խոսքով, «նա սիրում է իր ժողովրդին, բայց չի հանդիսանում ազգայնական»։

В Баку продолжается судебный процесс над бывшими политическими и военными лидерами Арцаха.
Согласно азербайджанским СМИ, на заседании 27 февраля бывший президент Арцаха Аркадий Гукасян заявил, что Армения была гарантом Арцаха, а «маленький Арцах» не мог самостоятельно обеспечить свою защиту до урегулирования конфликта.
Он также сообщил, что во время 44-дневной войны 2020 года находился в Арцахе и вместе с другим бывшим президентом Бако Саакяном пытался встретиться с Араиком Арутюняном, чтобы убедить его обратиться к Армении с просьбой остановить войну.
Гукасян подчеркнул, что в Арцахе не было наемников, а только армянские вооруженные силы, финансируемые из Еревана, сообщает Minval.az .
Указывается, что Бако Саакян заявил, что его права в ходе предварительного следствия не были нарушены, и он мог свободно выражать свое мнение.
В то же время он отметил, что «конфликт, рассматриваемый в суде, не является предметом уголовного и судебного разбирательства, но он не ставит под сомнение полномочия суда».
Араику Арутюняну предложили дать показания, но он попросил дополнительное время для подготовки. Суд удовлетворил его просьбу.
Затем Давид Ишханян дал показания, отказавшись признать обвинения против него.
После него выступил Давид Бабаян, также отвергнув обвинения. Он заявил, что «не мог совершить преступления, указанные в обвинительном заключении, и никогда не распространял ненависть к азербайджанскому народу». По его словам, «он любит свой народ, но не является националистом».
Следующее судебное заседание назначено на 3 марта.
На предыдущем заседании прокуроры завершили чтение обвинительного заключения.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки всего армянского населения, Азербайджан взял в плен бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, а также экс-госсминистра Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и ряд других бывших руководителей. Фальшивые обвинения против них могут привести к пожизненному заключению. Шоу-процесс в Баку начался 17 января.