Մի շարք լրագրողական կազմակերպություններ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ նշվում է, որ վերջին օրերին ակնհայտորեն ակտիվացել է «Ազատություն» ռադիոկայանի թիրախավորումը՝ սոցիալական մեդիայի հրապարակումների միջոցով այն վարկաբեկելու փորձերով, ինչը մտահոգիչ է խոսքի ազատության ապահովման տեսանկյունից։
Նշվում է, որ չնայած այս արշավը սկսվել էր ավելի վաղ, այն մեծ թափ է հավաքել, երբ լրատվամիջոցին մեղադրանքներ են հնչեցրել որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ունրանց համախոհները։
Նշվում է նաև, որ այս համատեքստում առանձնանում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի, ինչպես նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանի ֆեյսբուքյան գրառումները, որոնցում «Ազատությունը» մեղադրվում է կեղծ տեղեկատվության տարածման կամ կողմնակալ լուսաբանման մեջ, իսկ նրա մասնագիտական որակները՝ կասկածի տակ դրվում։
Քննադատողների մի մասն անգամ իրեն իրավունք է վերապահել միջամտել լրատվամիջոցի խմբագրական որոշումներին՝ խորհուրդներ տալով, թե ում հրավիրել հարցազրույցի, ինչ հարցեր ուղղել կամ ինչու հրապարակել ընդդիմադիր գործչի կարծիքը, եթե այն հակասում է պաշտոնական դիրքորոշմանը։
«Սա ոչ այլ ինչ է, քան խմբագրական ազատությանը միջամտելու դատապարտելի փորձ, որի հետ չի կարող համակերպվել ոչ տվյալ լրատվամիջոցը, ոչ էլ լրագրողական համայնքն ընդհանրապես՝ անկախ քաղաքական նախասիրություններից։ Մանավանդ որ «Ազատությունն» իր գործունեությամբ ապացուցել է, որ բաց է հակադիր կարծիքներ ու գաղափարներ ներկայացնելու, ինչպես նաև սեփական հնարավոր բացթողումները քննարկելու և ուղղելու համար», – նշում են լրագրողական կազմակերպությունները»,–ասվում է հայտարաության մեջ։
Այնուամենայնիվ, այս պարագայում իշխանության բարձրաստիճան ներկայացուցիչները, փոխանակ հանդուրժելու քննադատությունն ու փորձելու պատասխանել փաստարկներով, ընտրել են լրատվամիջոցի վրա ճնշում գործադրելու ճանապարհը։ Սա անընդունելի է հատկապես այն պայմաններում, երբ որակյալ լրագրությունը բախվում է լուրջ ֆինանսական և քաղաքական մարտահրավերների։
«Մենք՝ ստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, արձանագրում ենք, որ «Ազատություն» ռադիոկայանի դեմ ուղղված մեղադրանքներն առնչվում են հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաներին, և ցանկացած փորձ՝ սահմանափակելու այդ հարցերի լուսաբանումը, անընդունելի է։ Հետևաբար, կոչ ենք անում
իշխանության ներկայացուցիչներին՝ դադարեցնել ցանկացած լրատվամիջոցի վարկաբեկման արշավը, իսկ տեղեկատվական տարաձայնությունները լուծել հրապարակային քննարկումների միջոցով՝ հերքումների կամ պատասխանների ձևաչափով,
լրատվամիջոցներին՝ չտրվել քաղաքական ճնշումներին, միևնույն ժամանակ պահպանել բազմակարծությունը և աջակցել հասարակությանը՝ տեղեկացված լինելու իր իրավունքը իրացնելու հարցում,
հասարակությանը՝ հետևողականորեն պահանջել, որ իշխանությունները հավատարիմ մնան ժողովրդավարական արժեքներին, հարգեն խոսքի ազատությունը և դրսևորեն հանդուրժողականություն քննադատության նկատմամբ՝ մասնագիտական չափանիշներով առաջնորդվող լրատվամիջոցների հետ աշխատելիս»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

A number of journalist organizations have issued a statement expressing concern over the recent surge in efforts to discredit "Azatutyun" radio (RFE/RL) through social media attacks. They warn that this trend is alarming in the context of safeguarding freedom of speech.
According to the statement, although this campaign began earlier, it has intensified following accusations from high-ranking officials and their supporters against the media outlet.
Particularly, posts by the Chief of Staff to the Prime Minister Arayik Harutyunyan, Deputy Speaker of Parliament Ruben Rubinyan, and the Secretary of the "Civil Contract" parliamentary faction Artur Hovhannisyan stand out in this context. These officials have accused "Azatutyun" of spreading false information or biased reporting, while also questioning the professional integrity of the outlet.
Some critics have even gone as far as to interfere with the editorial decisions of the media outlet, offering unsolicited advice on whom to invite for interviews, what questions to ask, or why they should not publish the opinions of opposition figures if they contradict the official position.
"This is nothing short of an unacceptable attempt to interfere in editorial independence, something neither this media outlet nor the journalistic community as a whole can tolerate, regardless of political preferences. Especially since 'Azatutyun' has demonstrated its openness to presenting diverse opinions, as well as discussing and correcting its own potential shortcomings," the journalist organizations stated in their declaration.
Instead of tolerating criticism and responding with arguments, high-ranking officials have chosen to exert pressure on the media. This approach is particularly unacceptable at a time when quality journalism faces serious financial and political challenges.
"We, the undersigned journalist organizations, affirm that the accusations against 'Azatutyun' radio concern matters of public interest, and any attempt to restrict coverage of these issues is unacceptable. Therefore, we call on:
- Government representatives to end all campaigns aimed at discrediting media outlets and resolve information disputes through public discussions, rebuttals, or official responses.
- Media organizations to resist political pressure while maintaining diversity of opinion and supporting the public's right to be informed.
- The public to demand that authorities remain committed to democratic values, respect freedom of speech, and demonstrate tolerance toward criticism when working with professional news outlets."