Մի շարք լրագրողական կազմակերպություններ հանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ նշվում է, որ վերջին օրերին ակնհայտորեն ակտիվացել է «Ազատություն» ռադիոկայանի թիրախավորումը՝ սոցիալական մեդիայի հրապարակումների միջոցով այն վարկաբեկելու փորձերով, ինչը մտահոգիչ է խոսքի ազատության ապահովման տեսանկյունից։
Նշվում է, որ չնայած այս արշավը սկսվել էր ավելի վաղ, այն մեծ թափ է հավաքել, երբ լրատվամիջոցին մեղադրանքներ են հնչեցրել որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ունրանց համախոհները։
Նշվում է նաև, որ այս համատեքստում առանձնանում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի, Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի, ինչպես նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանի ֆեյսբուքյան գրառումները, որոնցում «Ազատությունը» մեղադրվում է կեղծ տեղեկատվության տարածման կամ կողմնակալ լուսաբանման մեջ, իսկ նրա մասնագիտական որակները՝ կասկածի տակ դրվում։
Քննադատողների մի մասն անգամ իրեն իրավունք է վերապահել միջամտել լրատվամիջոցի խմբագրական որոշումներին՝ խորհուրդներ տալով, թե ում հրավիրել հարցազրույցի, ինչ հարցեր ուղղել կամ ինչու հրապարակել ընդդիմադիր գործչի կարծիքը, եթե այն հակասում է պաշտոնական դիրքորոշմանը։
«Սա ոչ այլ ինչ է, քան խմբագրական ազատությանը միջամտելու դատապարտելի փորձ, որի հետ չի կարող համակերպվել ոչ տվյալ լրատվամիջոցը, ոչ էլ լրագրողական համայնքն ընդհանրապես՝ անկախ քաղաքական նախասիրություններից։ Մանավանդ որ «Ազատությունն» իր գործունեությամբ ապացուցել է, որ բաց է հակադիր կարծիքներ ու գաղափարներ ներկայացնելու, ինչպես նաև սեփական հնարավոր բացթողումները քննարկելու և ուղղելու համար», – նշում են լրագրողական կազմակերպությունները»,–ասվում է հայտարաության մեջ։
Այնուամենայնիվ, այս պարագայում իշխանության բարձրաստիճան ներկայացուցիչները, փոխանակ հանդուրժելու քննադատությունն ու փորձելու պատասխանել փաստարկներով, ընտրել են լրատվամիջոցի վրա ճնշում գործադրելու ճանապարհը։ Սա անընդունելի է հատկապես այն պայմաններում, երբ որակյալ լրագրությունը բախվում է լուրջ ֆինանսական և քաղաքական մարտահրավերների։
«Մենք՝ ստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, արձանագրում ենք, որ «Ազատություն» ռադիոկայանի դեմ ուղղված մեղադրանքներն առնչվում են հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաներին, և ցանկացած փորձ՝ սահմանափակելու այդ հարցերի լուսաբանումը, անընդունելի է։ Հետևաբար, կոչ ենք անում
իշխանության ներկայացուցիչներին՝ դադարեցնել ցանկացած լրատվամիջոցի վարկաբեկման արշավը, իսկ տեղեկատվական տարաձայնությունները լուծել հրապարակային քննարկումների միջոցով՝ հերքումների կամ պատասխանների ձևաչափով,
լրատվամիջոցներին՝ չտրվել քաղաքական ճնշումներին, միևնույն ժամանակ պահպանել բազմակարծությունը և աջակցել հասարակությանը՝ տեղեկացված լինելու իր իրավունքը իրացնելու հարցում,
հասարակությանը՝ հետևողականորեն պահանջել, որ իշխանությունները հավատարիմ մնան ժողովրդավարական արժեքներին, հարգեն խոսքի ազատությունը և դրսևորեն հանդուրժողականություն քննադատության նկատմամբ՝ մասնագիտական չափանիշներով առաջնորդվող լրատվամիջոցների հետ աշխատելիս»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Журналистские организации выступили с заявлением, в котором выразили обеспокоенность по поводу активизации попыток дискредитировать радиостанцию «Азатутюн» через публикации в социальных сетях. По их мнению, это тревожная тенденция с точки зрения обеспечения свободы слова.
В заявлении отмечается, что хотя эта кампания началась раньше, она значительно усилилась после того, как ряд высокопоставленных чиновников и их сторонников предъявили обвинения этому СМИ.
В частности, в этом контексте выделяются публикации начальника аппарата премьер-министра Араика Арутюняна, вице-спикера парламента Рубена Рубиняна и секретаря парламентской фракции «Гражданский договор» Артура Ованнисяна. Они обвиняют «Азатутюн» в распространении ложной информации или предвзятом освещении событий, а также ставят под сомнение его профессиональную компетентность.
Некоторые критики даже позволили себе вмешиваться в редакционную политику СМИ, давая советы о том, кого приглашать на интервью, какие вопросы задавать или почему нельзя публиковать мнение оппозиционного деятеля, если оно расходится с официальной позицией.
«Это не что иное, как недопустимая попытка вмешательства в редакционную независимость, с которой не может смириться ни это СМИ, ни журналистское сообщество в целом, независимо от политических предпочтений. Тем более что «Азатутюн» доказал свою открытость к представлению различных точек зрения, а также готовность обсуждать и исправлять возможные ошибки», — говорится в заявлении журналистских организаций.
Вместо того чтобы терпимо относиться к критике и отвечать на нее аргументами, высокопоставленные представители власти выбрали путь давления на СМИ. Этот подход особенно неприемлем в условиях, когда качественная журналистика сталкивается с серьезными финансовыми и политическими вызовами.
«Мы, нижеподписавшиеся журналистские организации, заявляем, что обвинения против радиостанции «Азатутюн» касаются тем, представляющих общественный интерес, и любые попытки ограничить освещение этих вопросов недопустимы. В связи с этим мы призываем:
- Представителей власти прекратить любые кампании по дискредитации СМИ и решать информационные разногласия через публичные обсуждения, опровержения или официальные ответы.
- СМИ не поддаваться политическому давлению, сохраняя при этом плюрализм мнений и поддерживая право общества на получение информации.
- Общество — требовать от властей приверженности демократическим ценностям, уважения свободы слова и терпимого отношения к критике при работе с профессиональными СМИ».