Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի տնտեսագետ, Նոբելյան մրցանակակիր Դարոն Աճեմօղլուն հայտարարել է, որ նախկին խորհրդային պետություններից միայն Հայաստանն էր բոլորից լավ պատրաստված կոմունիզմից սահուն անցում կատարելու ժողովրդավարությանը՝ հաշվի առնելով մարդկային կապիտալը և արտասահմանում ունեցած աջակցությունը։ Նա այդ մասին ասել է thebell.io-ին տված հարցազրույցում։
Նա հավելել է, սակայն, որ Հայաստանը հաջողությունների չհասավ ոչ տնտեսական, ոչ քաղաքական տեսանկյունից, գրում է «Առավոտը»։
«Բայց Հայաստանը հաջողությունների չհասավ ո՛չ տնտեսական, ո՛չ քաղաքական տեսանկյունից։ Ես հիմնական խնդիրն եմ համարում այն փաստը, որ հետխորհրդային երկրներից շատերում քաղաքացիական հասարակությունը թույլ էր, իսկ նոր համակարգի անցումը կատարվեց նույն սցենարով, ինչ ՌԴ-ում Ելցինի օրոք, երբ նախկին կոմունիստական կադրերը եկան իշխանության և իրենց հռչակեցին անկախության առաջնորդներ», – ասել է Նոբելյան մրցանակակիրը։

28 Февраль 2025 - 10:35 AMT
Экономист Массачусетского технологического института, лауреат Нобелевской премии Дарон Аджемоглу заявил, что среди бывших советских государств только Армения была хорошо подготовлена к плавному переходу от коммунизма к демократии, учитывая ее человеческий капитал и поддержку из-за рубежа. Об этом он сообщил в интервью thebell.io .
Однако он добавил, что Армения не достигла успеха ни с экономической, ни с политической точки зрения, пишет «Аравот».
«Армения не достигла успеха ни с экономической, ни с политической точки зрения. Я считаю основной проблемой тот факт, что во многих постсоветских странах гражданское общество было слабым, и переход к новой системе происходил по тому же сценарию, что и в России во времена Ельцина, когда бывшие коммунистические кадры пришли к власти и объявили себя лидерами независимости», — заявил лауреат Нобелевской премии.