Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի տնտեսագետ, Նոբելյան մրցանակակիր Դարոն Աճեմօղլուն հայտարարել է, որ նախկին խորհրդային պետություններից միայն Հայաստանն էր բոլորից լավ պատրաստված կոմունիզմից սահուն անցում կատարելու ժողովրդավարությանը՝ հաշվի առնելով մարդկային կապիտալը և արտասահմանում ունեցած աջակցությունը։ Նա այդ մասին ասել է thebell.io-ին տված հարցազրույցում։
Նա հավելել է, սակայն, որ Հայաստանը հաջողությունների չհասավ ոչ տնտեսական, ոչ քաղաքական տեսանկյունից, գրում է «Առավոտը»։
«Բայց Հայաստանը հաջողությունների չհասավ ո՛չ տնտեսական, ո՛չ քաղաքական տեսանկյունից։ Ես հիմնական խնդիրն եմ համարում այն փաստը, որ հետխորհրդային երկրներից շատերում քաղաքացիական հասարակությունը թույլ էր, իսկ նոր համակարգի անցումը կատարվեց նույն սցենարով, ինչ ՌԴ-ում Ելցինի օրոք, երբ նախկին կոմունիստական կադրերը եկան իշխանության և իրենց հռչակեցին անկախության առաջնորդներ», – ասել է Նոբելյան մրցանակակիրը։

Economist Daron Acemoglu of the Massachusetts Institute of Technology, a Nobel laureate, stated that among former Soviet states, only Armenia was well-prepared for a smooth transition from communism to democracy, considering its human capital and support from abroad. He made these remarks in an interview with thebell.io .
However, he added that Armenia did not achieve success from either an economic or political perspective, as reported by Aravot.
"Armenia did not achieve success from either an economic or political perspective. I consider the main issue to be the fact that in many post-Soviet countries, civil society was weak, and the transition to a new system occurred in the same scenario as in Russia during Yeltsin's era, when former communist cadres came to power and declared themselves leaders of independence," the Nobel laureate stated.