«Ազնավուր» հիմնադրամն ու մի շարք հայկական կազմակերպություններ կոչ են արել շտապ միջոցներ ձեռնարկել Բաքվում գերեվարված Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի դադարեցման համար։
Հիմնադրամը միջազգային հանրությանը հորդորել է պահանջել արդարություն Ադրբեջանում ապօրինի պահվող բոլոր հայ քաղբանտարկյալների և ռազմագերիների համար։
Բացի այդ, կոչ է արվել ապահովել Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի և նրա արդար դատաքննության իրավունքի խախտումների մանրակրկիտ և թափանցիկ քննությունը՝ միջազգային անկախ դիտորդների և օրինական ներկայացուցիչների հասանելիությամբ։ Այս քայլը նպատակ ունի պարտադրել Ադրբեջանին կատարել իր միջազգային պարտավորությունները և դադարեցնել Հայաստանի քաղաքացիների քաղաքական հետապնդումը։
«Դիմում ենք միջազգային հանրությանը: Որպես աշխարհի հայկական սփյուռքի խոշորագույն կազմակերպություններ և Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ՀԿ-ներ՝ մենք` ներքոստորագրյալներս, դիմում ենք Ձեզ նամակով, կոչ ենք անում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել՝ դադարեցնելու Ադրբեջանում աշխարհահռչակ հայ բարերար և հայաստանցի Ռուբեն Վարդանյանի քաղաքական հետապնդումը:
18 ամիս անցկացնելով գերության մեջ, սարսափելի պայմաններում և մեղադրվելով ադրբեջանական պետության դեմ հանցագործություններ կատարելու մեջ, 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո հանդես գալով Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կողքին՝ Վարդանյանը վերջերս հացադուլ է հայտարարել։
Նրա նպատակն է ընդգծել միջազգային միջամտության հրատապ անհրաժեշտությունը՝ կանխելու Արդարադատության միջազգային օրենքներին համապատասխան արդար դատաքննության Մարդու հիմնարար իրավունքի հետագա խախտումները: 2025 թվականի փետրվարի 19-ին Բաքվի բանտից իր ընտանիքի հետ կարճատև հեռախոսազրույցի ժամանակ պարոն Վարդանյանը հիշատակել է Ադրբեջանի կողմից պատշաճ իրավական ընթացակարգի և միջազգային չափանիշների աղաղակող խախտումների մասին:
Վարդանյանը խոսել է իր նկատմամբ անազատության մեջ դաժան վերաբերմունքի մասին, այն մասին, թե ինչպես են իրեն ստիպել ստորագրել գործի կեղծված նյութերը և զրկել պաշտպանություն նախապատրաստելու իրավունքից,և սրանք ընդամենը մի քանիսն են Ադրբեջանի մարտավարություններից, որոնք ուղղված են նրա Մարդու իրավունքների խաթարմանը և դատավճռի կայացմանը:
Ցավոք, կալանավորված հայերի նկատմամբ մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ Վարդանյանի նախորդ դիմումը միջազգային կազմակերպություններին եւ լրատվամիջոցներին մնացել է անպատասխան, ինչն էլ ավելի լուրջ հետևանքներ է ունեցել: Նրա ներկայիս հացադուլը ոչ միայն բողոք է, այլև ահեղ նախազգուշացում. հետագա լռությունն ու անգործությունը միայն կվատթարացնեն Ադրբեջանի կողմից ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների և ձերբակալված քաղաքացիական անձանց վիճակը: Կոչ ենք անում վճռական դիրքորոշում որդեգրել Ալիևի ռեժիմի դեմ՝ պաշտպանելու արդարությունը, մարդկային արժանապատվությունը և օրենքի գերակայությունը, քանի դեռ շատ ուշ չէ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Երևանում բողոքի ակցիաներ են ընթանում հաջակցություն Բաքվի բանտում խոշտանգումների ենթարկվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի, որն արդեն մեկ շաբաթ է հացադուլի մեջ է, և մյուս հայ գերիների։

28 Февраль 2025 - 11:55 AMT
Фонд «Азнавур» и ряд армянских организаций призвали к срочным мерам для прекращения жестокого обращения с бывшим государственным министром Арцаха Рубеном Варданяном, находящимся в плену в Баку.
Фонд обратился к международному сообществу с призывом потребовать справедливости для всех армянских политзаключенных и военнопленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане.
Кроме того, было сделано заявление о необходимости тщательного и прозрачного расследования случаев жестокого обращения с Варданяном и нарушений его права на справедливый суд с участием независимых международных наблюдателей и юридических представителей. Этот шаг направлен на то, чтобы заставить Азербайджан выполнить свои международные обязательства и прекратить политическое преследование граждан Армении.
«Мы обращаемся к международному сообществу. Как крупнейшие организации армянской диаспоры и НПО, действующие в Республике Армения, мы, нижеподписавшиеся, призываем вас немедленно принять меры для прекращения политического преследования всемирно известного армянского благотворителя и гражданина Армении Рубена Варданяна в Азербайджане.
Проведя 18 месяцев в плену в ужасающих условиях и обвиняясь в преступлениях против азербайджанского государства, Варданян, который во время и после войны 2020 года поддерживал армян Нагорного Карабаха, недавно объявил голодовку.
Его цель — подчеркнуть срочную необходимость международного вмешательства, чтобы предотвратить дальнейшие нарушения его фундаментального права на справедливый суд в соответствии с международными нормами правосудия. 19 февраля 2025 года, во время краткого телефонного разговора из бакинской тюрьмы, господин Варданян сообщил о вопиющих нарушениях со стороны Азербайджана правовых процедур и международных стандартов.
Он рассказал о жестоком обращении в заключении, о том, как его заставляли подписывать сфабрикованные материалы дела и лишали права на подготовку защиты — лишь несколько примеров тактики Азербайджана, направленной на ущемление его прав и вынесение предвзятого приговора.
К сожалению, его предыдущие обращения в международные организации и СМИ по поводу грубых нарушений прав человека в отношении армянских заключенных остались без ответа, что лишь усугубило ситуацию. Его нынешняя голодовка — не просто протест, а грозное предупреждение: дальнейшее молчание и бездействие только ухудшат положение армянских военнопленных и арестованных гражданских лиц, незаконно удерживаемых Азербайджаном. Мы призываем к решительной позиции против режима Алиева для защиты справедливости, человеческого достоинства и верховенства закона, пока не стало слишком поздно», — говорится в заявлении.