«Ազնավուր» հիմնադրամն ու մի շարք հայկական կազմակերպություններ կոչ են արել շտապ միջոցներ ձեռնարկել Բաքվում գերեվարված Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի դադարեցման համար։
Հիմնադրամը միջազգային հանրությանը հորդորել է պահանջել արդարություն Ադրբեջանում ապօրինի պահվող բոլոր հայ քաղբանտարկյալների և ռազմագերիների համար։
Բացի այդ, կոչ է արվել ապահովել Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի և նրա արդար դատաքննության իրավունքի խախտումների մանրակրկիտ և թափանցիկ քննությունը՝ միջազգային անկախ դիտորդների և օրինական ներկայացուցիչների հասանելիությամբ։ Այս քայլը նպատակ ունի պարտադրել Ադրբեջանին կատարել իր միջազգային պարտավորությունները և դադարեցնել Հայաստանի քաղաքացիների քաղաքական հետապնդումը։
«Դիմում ենք միջազգային հանրությանը: Որպես աշխարհի հայկական սփյուռքի խոշորագույն կազմակերպություններ և Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ՀԿ-ներ՝ մենք` ներքոստորագրյալներս, դիմում ենք Ձեզ նամակով, կոչ ենք անում անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել՝ դադարեցնելու Ադրբեջանում աշխարհահռչակ հայ բարերար և հայաստանցի Ռուբեն Վարդանյանի քաղաքական հետապնդումը:
18 ամիս անցկացնելով գերության մեջ, սարսափելի պայմաններում և մեղադրվելով ադրբեջանական պետության դեմ հանցագործություններ կատարելու մեջ, 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո հանդես գալով Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կողքին՝ Վարդանյանը վերջերս հացադուլ է հայտարարել։
Նրա նպատակն է ընդգծել միջազգային միջամտության հրատապ անհրաժեշտությունը՝ կանխելու Արդարադատության միջազգային օրենքներին համապատասխան արդար դատաքննության Մարդու հիմնարար իրավունքի հետագա խախտումները: 2025 թվականի փետրվարի 19-ին Բաքվի բանտից իր ընտանիքի հետ կարճատև հեռախոսազրույցի ժամանակ պարոն Վարդանյանը հիշատակել է Ադրբեջանի կողմից պատշաճ իրավական ընթացակարգի և միջազգային չափանիշների աղաղակող խախտումների մասին:
Վարդանյանը խոսել է իր նկատմամբ անազատության մեջ դաժան վերաբերմունքի մասին, այն մասին, թե ինչպես են իրեն ստիպել ստորագրել գործի կեղծված նյութերը և զրկել պաշտպանություն նախապատրաստելու իրավունքից,և սրանք ընդամենը մի քանիսն են Ադրբեջանի մարտավարություններից, որոնք ուղղված են նրա Մարդու իրավունքների խաթարմանը և դատավճռի կայացմանը:
Ցավոք, կալանավորված հայերի նկատմամբ մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների վերաբերյալ Վարդանյանի նախորդ դիմումը միջազգային կազմակերպություններին եւ լրատվամիջոցներին մնացել է անպատասխան, ինչն էլ ավելի լուրջ հետևանքներ է ունեցել: Նրա ներկայիս հացադուլը ոչ միայն բողոք է, այլև ահեղ նախազգուշացում. հետագա լռությունն ու անգործությունը միայն կվատթարացնեն Ադրբեջանի կողմից ապօրինի պահվող հայ ռազմագերիների և ձերբակալված քաղաքացիական անձանց վիճակը: Կոչ ենք անում վճռական դիրքորոշում որդեգրել Ալիևի ռեժիմի դեմ՝ պաշտպանելու արդարությունը, մարդկային արժանապատվությունը և օրենքի գերակայությունը, քանի դեռ շատ ուշ չէ»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Երևանում բողոքի ակցիաներ են ընթանում հաջակցություն Բաքվի բանտում խոշտանգումների ենթարկվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի, որն արդեն մեկ շաբաթ է հացադուլի մեջ է, և մյուս հայ գերիների։

The Aznavour Foundation and several Armenian organizations have called for urgent action to end the harsh treatment of Ruben Vardanyan, the former state minister of Artsakh, who was captured in Baku.
The foundation urged the international community to demand justice for all Armenian political prisoners and prisoners of war illegally held in Azerbaijan.
Additionally, they called for a thorough and transparent investigation into the mistreatment of Vardanyan and the violations of his right to a fair trial, with access for independent international observers and legal representatives. This step aims to pressure Azerbaijan to uphold its international obligations and end the political persecution of Armenian citizens.
"We appeal to the international community. As major organizations of the Armenian diaspora and NGOs operating in the Republic of Armenia, we, the undersigned, call on you to take immediate action to stop the political persecution of world-renowned Armenian philanthropist and Armenian citizen Ruben Vardanyan in Azerbaijan.
Having spent 18 months in captivity under horrific conditions and being accused of crimes against the Azerbaijani state, Vardanyan—who stood by the Armenians of Nagorno-Karabakh during and after the 2020 war—recently declared a hunger strike.
His goal is to highlight the urgent need for international intervention to prevent further violations of his fundamental right to a fair trial under international justice laws. On February 19, 2025, during a brief phone call from Baku prison, Mr. Vardanyan reported Azerbaijan’s blatant violations of due process and international legal standards.
He spoke of his mistreatment in detention, how he was forced to sign fabricated case documents, and denied the right to prepare a legal defense—just a few of Azerbaijan’s tactics aimed at undermining his human rights and securing a predetermined verdict.
Unfortunately, his previous appeals to international organizations and the media regarding human rights violations against Armenian detainees have gone unanswered, leading to even more severe consequences. His current hunger strike is not just a protest but a dire warning: continued silence and inaction will only worsen the plight of Armenian prisoners illegally held by Azerbaijan. We call for a firm stance against Aliyev’s regime to defend justice, human dignity, and the rule of law before it is too late," the statement reads.