Ամերիկայի հայկական համագումարը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Սումգայիթի հայերի ջարդերի տարելիցին և կոչ անելով Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկել մարդու իրավունքների խախտումների համար։
Ամերիկայի հայկական համագումարը հիշատակում է Սումգայիթի ջարդերի 37-րդ տարելիցը, որը դաժանորեն ծրագրված և իրագործված ջարդ էր՝ ուղղված Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության դեմ։ Համագումարը հիշեցնում է, որ խաղաղ հայերի նկատմամբ բռնությունները սկսվել են 1988 թվականի փետրվարի 27-ին և շարունակվել մինչև մարտի 1-ը, երբ հարձակվողները, ունենալով հայ բնակիչների հասցեները, երեք օրվա ընթացքում սպանել, ծանր վիրավորել, թալանել և վանդալիզմի ենթարկել են նրանց։
«Ջարդի տեղեկությունը լայն տարածում գտավ հիմնական լրատվամիջոցներում, սակայն Ադրբեջանի կողմից պետականորեն հովանավորվող բռնությունը սրվեց, և 1980-ականների վերջում ու 1990-ականներին Բաքվում, Կիրովաբադում և Մարաղայում նոր ջարդեր իրականացվեցին»,- ասված է Համագումարի հայտարարության մեջ։
Համագումարի գնահատմամբ՝ հակահայկական բռնությունները Ադրբեջանի արձագանքն էին արցախահայության ինքնորոշման օրինական իրավունքին, որը պաշտպանվում էր մարդու իրավունքների պաշտպանների կողմից ամբողջ աշխարհում։
«Հայ ժողովրդի դեմ իրականացված էթնիկ զտումն իր դաժան ավարտին հասավ 2020 թվականի սեպտեմբերին՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Արցախի վրա Ադրբեջանի չարդարացված հարձակման ժամանակ, որին հաջորդեց արցախահայության բռնի վտարումն իրենց պապենական հողերից»,- նշված է տարածված հայտարարության մեջ։
Ամերիկայի հայկական համագումարը նաև դատապարտել է Ադրբեջանի շարունակական թշնամանքը, ինչպես նաև հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց և պաշտոնյաների անօրինական կալանավորումը։ Կազմակերպությունը միջազգային հանրությանը կոչ է արել պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին՝ մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների համար։

28 Февраль 2025 - 11:59 AMT
Армянская Ассамблея Америки (ААА) распространила заявление, посвященное годовщине сумгаитских погромов, призвав привлечь Азербайджан к ответственности за нарушения прав человека.
Ассамблея напоминает о 37-й годовщине сумгаитских погромов – жестокой, заранее спланированной резни, направленной против армянского населения Сумгаита. В документе отмечается, что насилие против мирных армян началось 27 февраля 1988 года и продолжалось до 1 марта. Нападавшие, имея адреса армянских жителей, за три дня убивали, жестоко избивали, грабили и подвергали вандализму их дома.
«Информация о резне широко освещалась в крупнейших СМИ, однако спонсируемое государством насилие в Азербайджане только усилилось, и в конце 1980-х – начале 1990-х годов последовали новые погромы в Баку, Кировабаде и Мараге», – говорится в заявлении.
По оценке Ассамблеи, антиармянское насилие стало ответом Азербайджана на законное право народа Арцаха на самоопределение, поддержанное правозащитниками по всему миру.
«Этническая чистка армянского народа достигла своей жестокой кульминации в сентябре 2020 года во время 44-дневной войны, когда Азербайджан начал необоснованное нападение на Арцах, за которым последовало насильственное изгнание его армянского населения», – говорится в заявлении.
Армянская Ассамблея Америки также осудила продолжающуюся враждебность Азербайджана, а также незаконное содержание в плену армянских военнопленных, гражданских лиц и официальных представителей. Организация призвала международное сообщество привлечь Азербайджан к ответственности за преступления против человечности.
С 26 по 29 февраля 1988 года в азербайджанском Сумгаите произошли массовые убийства армян, ставшие первым крупным этническим насилием в новейшей советской истории. В течение трех дней происходили жестокие убийства, грабежи и погромы, что привело к первой волне беженцев из Азербайджана в Армению и Нагорный Карабах. Обстоятельства погромов не были должным образом расследованы, виновные не были установлены и наказаны, что лишь усилило последующую волну насилия против армян в Азербайджане и Арцахе.