Ամերիկայի հայկական համագումարը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Սումգայիթի հայերի ջարդերի տարելիցին և կոչ անելով Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկել մարդու իրավունքների խախտումների համար։
Ամերիկայի հայկական համագումարը հիշատակում է Սումգայիթի ջարդերի 37-րդ տարելիցը, որը դաժանորեն ծրագրված և իրագործված ջարդ էր՝ ուղղված Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության դեմ։ Համագումարը հիշեցնում է, որ խաղաղ հայերի նկատմամբ բռնությունները սկսվել են 1988 թվականի փետրվարի 27-ին և շարունակվել մինչև մարտի 1-ը, երբ հարձակվողները, ունենալով հայ բնակիչների հասցեները, երեք օրվա ընթացքում սպանել, ծանր վիրավորել, թալանել և վանդալիզմի ենթարկել են նրանց։
«Ջարդի տեղեկությունը լայն տարածում գտավ հիմնական լրատվամիջոցներում, սակայն Ադրբեջանի կողմից պետականորեն հովանավորվող բռնությունը սրվեց, և 1980-ականների վերջում ու 1990-ականներին Բաքվում, Կիրովաբադում և Մարաղայում նոր ջարդեր իրականացվեցին»,- ասված է Համագումարի հայտարարության մեջ։
Համագումարի գնահատմամբ՝ հակահայկական բռնությունները Ադրբեջանի արձագանքն էին արցախահայության ինքնորոշման օրինական իրավունքին, որը պաշտպանվում էր մարդու իրավունքների պաշտպանների կողմից ամբողջ աշխարհում։
«Հայ ժողովրդի դեմ իրականացված էթնիկ զտումն իր դաժան ավարտին հասավ 2020 թվականի սեպտեմբերին՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Արցախի վրա Ադրբեջանի չարդարացված հարձակման ժամանակ, որին հաջորդեց արցախահայության բռնի վտարումն իրենց պապենական հողերից»,- նշված է տարածված հայտարարության մեջ։
Ամերիկայի հայկական համագումարը նաև դատապարտել է Ադրբեջանի շարունակական թշնամանքը, ինչպես նաև հայ ռազմագերիների, քաղաքացիական անձանց և պաշտոնյաների անօրինական կալանավորումը։ Կազմակերպությունը միջազգային հանրությանը կոչ է արել պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանին՝ մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների համար։

The Armenian Assembly of America (AAA) has issued a statement commemorating the anniversary of the Sumgait massacres and calling for Azerbaijan to be held accountable for human rights violations.
The Assembly recalls the 37th anniversary of the Sumgait massacres, a brutal, premeditated attack against the Armenian population of Sumgait, Azerbaijan. It reminds that violence against peaceful Armenians began on February 27, 1988, and lasted until March 1, during which the attackers, armed with the addresses of Armenian residents, murdered, severely injured, looted, and vandalized their homes over three days.
"News of the massacres spread widely through major media outlets, but Azerbaijani state-sponsored violence escalated, leading to further massacres in Baku, Kirovabad, and Maragha in the late 1980s and early 1990s," the statement reads.
According to the Assembly, anti-Armenian violence was Azerbaijan’s response to the legal right of self-determination for the Armenians of Artsakh, which was upheld by human rights advocates worldwide.
"The ethnic cleansing of the Armenian people reached its brutal climax in September 2020 during the 44-day war, when Azerbaijan launched an unjustified attack on Artsakh, followed by the forced displacement of its Armenian population," the statement continues.
The Armenian Assembly of America also condemned Azerbaijan’s ongoing hostility, as well as the illegal detention of Armenian prisoners of war, civilians, and officials. The organization called on the international community to hold Azerbaijan accountable for its crimes against humanity.
Between February 26 and 29, 1988, the Sumgait massacres in Soviet Azerbaijan marked the first large-scale ethnic violence in modern Soviet history. The three-day rampage involved mass killings, looting, and brutal attacks, prompting the first wave of Armenian refugees fleeing to Armenia and Nagorno-Karabakh. The massacres were never properly investigated, and the perpetrators were neither identified nor punished, further fueling violence against Armenians in Azerbaijan and Artsakh.