ԴՕԿ կուսակցության հիմնադիր նախագահ Վարդան Ղուկասյանը Ինտերպոլի կողմից կալանավորված չէ։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է նրա փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը՝ հերքելով շրջանառվող լուրերը։
«Մամուլում, համացանցում, փողոցում լուրեր են պտտվում, որ Վարդան Ղուկասյանին իբր ծեծել են, առևանգել են, սպանել են, ինտերպոլը կալանավորել է, դատել են, անբուժելի հիվանդ է և այլն։
Պաշտոնապես հայտարարում եմ․ դրանք իրականությանը չեն համապատասխանում, ստահոդ լուրեր են, տրվելու է նաև դրանց իրավական գնահատականը**»**,– նշել է փաստաբանը։
Նրա խոսքով՝ Ղուկասյանը ժամանակավորապես դադարեցրել է իր հանրային ելույթները՝ կապված իրավական գործընթացի և իր գործարար համբավի հետ։
«Պայմանավորված իրավական գործընթացի գաղտնիությամբ և արդարադատության շահով՝ խնդրում եմ Վարդան Ղուկասյանի համակիրներին իրենց հազարավոր զանգերով ու հաղորդագրություններով չծանրաբեռնել փաստաբանական գրասենյակը»,– ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ «Հետքը» գրել էր, որ Վարդան Ղուկասյանը ներկայումս գտնվում է Լաս Վեգասի Հենդերսոնի ձերբակալվածների պահման վայրում և որ նրան ձերբակալել է ԱՄՆ Միգրացիոն և մաքսային ոստիկանությունը (ICE)։

Lawyer Levon Baghdasaryan has denied reports that Vardan Ghukasyan, founder and chairman of the DOK party, has been arrested by Interpol. In a Facebook post, he dismissed these claims as untrue.
“There are circulating rumors—on social media, in the press, and even on the streets—that Vardan Ghukasyan has allegedly been beaten, kidnapped, murdered, arrested by Interpol, tried, or is terminally ill.
I officially declare that these are falsehoods and do not reflect reality. These fake reports will also receive legal assessment,” the lawyer stated.
According to him, Ghukasyan has temporarily suspended his public appearances due to ongoing legal proceedings and concerns about his business reputation.
“For reasons of legal confidentiality and in the interest of justice, I kindly ask Vardan Ghukasyan’s supporters not to overwhelm our law office with thousands of calls and messages,” Baghdasaryan added.
Earlier, Hetq reported that Vardan Ghukasyan is currently held at the Henderson Detention Center in Las Vegas and that he was arrested by U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE).