ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է խաղաղության պայմանագրի բանակցություններին՝ նշելով, որ 15 հոդված համաձայնեցվել է տարիների ջանքերի արդյունքում, սակայն դեռևս երկու կետ մնում է չհամաձայնեցված։
«Վերջին երկուսը դեռևս չի հաջողում, բայց Հայաստանը շարունակելու է աշխատել այն ուղղությամբ, որ կարողանանք վերջնականացնել այս երկու հոդվածը ևս։ Հիմա մենք քննարկումներ ենք իրականացնում, և երբ պատրաստ լինենք, կուղարկենք մեր պատասխանը»,–ասել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
Գրիգորյանը հավելել է, որ և մենք, և ադրբեջանական կողմը հրապարակային խոսել են այդ մասին։
«Հարցերից մեկը վերաբերում է երրորդ ուժերի ներկայությանը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին, ինչպես նաև, այսպես կոչված, դիվանագիտական պատերազմի ավարտին»։
Նա ընդգծել է, որ փաստաթղթում դիտորդական առաքելության մասին հատուկ նշում չկա, այլ միայն ընդհանուր ձևակերպում է առկա երրորդ ուժերի ներկայության վերաբերյալ։
«Սա կարող է վերաբերել նաև Եվրամիությանը, բայց կոնկրետ ԵՄ դիտորդական առաքելության մասին որևէ խոսք չկա խաղաղության պայմանագրում»,- ասել է նա։
Հարցին, թե ինչ է պահանջում Ադրբեջանը, Գրիգորյանը պատասխանել է, որ այստեղ պահանջի հարց չէ։
«Այստեղ մոտեցումները, ինչպես բանակցություններում լինում է հաճախ, տարբեր են և լուծում չեն գտել մինչև այս պահը»,–ասել է նա։

"The last two are still pending, but Armenia will continue to work towards finalizing these articles. We are currently holding discussions and will send our response when ready," he stated, as reported by Radar.am .
Grigoryan added that both Armenia and Azerbaijan have publicly addressed these issues.
"One issue concerns the presence of third parties on the Armenia-Azerbaijan border, as well as the so-called end of the diplomatic war."
He emphasized that the document does not specifically mention an observation mission but includes a general reference to the presence of third parties.
"This could also pertain to the European Union, but there is no specific mention of an EU observation mission in the peace treaty," he said.
When asked about Azerbaijan's demands, Grigoryan replied that it's not a matter of demands.
"The approaches, as often happens in negotiations, differ and have not been resolved so far," he noted.