ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձել է խաղաղության պայմանագրի բանակցություններին՝ նշելով, որ 15 հոդված համաձայնեցվել է տարիների ջանքերի արդյունքում, սակայն դեռևս երկու կետ մնում է չհամաձայնեցված։
«Վերջին երկուսը դեռևս չի հաջողում, բայց Հայաստանը շարունակելու է աշխատել այն ուղղությամբ, որ կարողանանք վերջնականացնել այս երկու հոդվածը ևս։ Հիմա մենք քննարկումներ ենք իրականացնում, և երբ պատրաստ լինենք, կուղարկենք մեր պատասխանը»,–ասել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
Գրիգորյանը հավելել է, որ և մենք, և ադրբեջանական կողմը հրապարակային խոսել են այդ մասին։
«Հարցերից մեկը վերաբերում է երրորդ ուժերի ներկայությանը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին, ինչպես նաև, այսպես կոչված, դիվանագիտական պատերազմի ավարտին»։
Նա ընդգծել է, որ փաստաթղթում դիտորդական առաքելության մասին հատուկ նշում չկա, այլ միայն ընդհանուր ձևակերպում է առկա երրորդ ուժերի ներկայության վերաբերյալ։
«Սա կարող է վերաբերել նաև Եվրամիությանը, բայց կոնկրետ ԵՄ դիտորդական առաքելության մասին որևէ խոսք չկա խաղաղության պայմանագրում»,- ասել է նա։
Հարցին, թե ինչ է պահանջում Ադրբեջանը, Գրիգորյանը պատասխանել է, որ այստեղ պահանջի հարց չէ։
«Այստեղ մոտեցումները, ինչպես բանակցություններում լինում է հաճախ, տարբեր են և լուծում չեն գտել մինչև այս պահը»,–ասել է նա։

28 Февраль 2025 - 15:30 AMT
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян обсудил текущие переговоры по мирному договору, отметив, что, хотя 15 статей были согласованы благодаря многолетним усилиям, две статьи остаются нерешенными.
«Последние две все еще остаются нерешенными, но Армения продолжит работать над их окончательным согласованием. В настоящее время мы проводим обсуждения и, когда будем готовы, отправим наш ответ», — заявил он, сообщает «Radar.am».
Григорян добавил, что и Армения, и Азербайджан публично обсуждали эти вопросы.
«Один из вопросов касается присутствия третьих сторон на армяно-азербайджанской границе, а также так называемого окончания дипломатической войны».
Он подчеркнул, что в документе нет конкретного упоминания об наблюдательной миссии, а лишь общее упоминание о присутствии третьих сторон.
«Это может касаться и Европейского Союза, но в мирном договоре нет конкретного упоминания о наблюдательной миссии ЕС», — сказал он.