Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ ՄԻԵԴ–ի ուշադրությունն է հրավիրվել Բաքվում պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ իրականացվող դատավարությունում տեղ գտնող խախտումների և նրա առողջական վիճակի վատթարացման վրա, հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը:
Պահանջվել է լրացուցիչ տեղեկատվություն:
Նշվում է, որ այս տարվա հունվարին դատարանի միջոցով ստացվել են Ադրբեջանում պահվող անձանց վերաբերյալ որոշ տեղեկություններ և լուսանկարներ, որոնք փոխանցվել են նրանց հարազատներին։ Ի պատասխան՝ փետրվարի 27-ին Հայաստանը ներկայացրել է իր դիտարկումները ադրբեջանական կողմի տրամադրած տեղեկատվության վերաբերյալ՝ պահանջելով ավելի մանրամասն տվյալների տրամադրում։
Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը հիշեցրել է, որ 2021-2024 թվականներին Հայաստանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և Արդարադատության միջազգային դատարան է ներկայացրել միջպետական գանգատներ՝ կապված Ադրբեջանում ապօրինաբար մեղադրվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրավունքների խախտումների հետ։ Դրանք ներառում են կյանքի իրավունքը, խոշտանգումներից և նվաստացնող վերաբերմունքից զերծ մնալու իրավունքը, ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքը, արդար դատաքննության իրավունքը, ինչպես նաև մի շարք այլ հիմնարար իրավունքներ։
«Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի գրասենյակը հետևում է այս օրերին Ադրբեջանում ընթացող դատավարություններին։ Տեղեկացնում ենք, որ ըստ սահմանված ընթացակարգի Եվրոպական դատարան և Արդարադատության միջազգային դատարան կներկայացվեն անհրաժեշտ լրացուցիչ ապացույցներ և պահանջներ», – ասվում է հայտարարության մեջ։

1 Март 2025 - 07:57 AMT
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) был проинформирован о процессуальных нарушениях в судебном разбирательстве в отношении бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна, а также о ухудшении его состояния здоровья, сообщает Офис представителя Армении по международным правовым вопросам.
В заявлении отмечается, что в январе этого года через суд были получены определенные сведения и фотографии лиц, удерживаемых в Азербайджане, которые затем были переданы их родственникам. В ответ 27 февраля Армения представила свои замечания по предоставленной азербайджанской стороной информации и потребовала более детальные данные.
Офис представителя по международным правовым вопросам напомнил, что в 2021–2024 годах Армения подала межгосударственные жалобы в ЕСПЧ и Международный суд ООН в связи с нарушением прав армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно обвиняемых в Азербайджане. Эти жалобы касаются права на жизнь, запрета пыток и унижающего достоинство обращения, права на свободу и личную неприкосновенность, права на справедливый суд и ряда других фундаментальных прав.
«Офис представителя по международным правовым вопросам следит за судебными процессами, проходящими в эти дни в Азербайджане. Сообщаем, что в соответствии с установленными процедурами в Европейский суд и Международный суд ООН будут представлены дополнительные доказательства и требования», — говорится в заявлении.
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением, подчеркнув, что продолжает привлекать внимание международного сообщества к необходимости освобождения армянских военнопленных, заложников и других заключенных в Азербайджане. В ведомстве также указали на грубейшие процессуальные нарушения и тревожные признаки пыток в отношении части задержанных, чьи судебные разбирательства названы постановочными.