ԴՕԿ կուսակցության ղեկավար, նախկին ռազմական ոստիկան Վարդան Ղուկասյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը հայտարարել է, որ իր վստահորդը ոչ կալանավորված է, ոչ էլ ձերբակալված, սակայն հնարավոր է, որ որոշակի սահմանափակումներ ունենա ազատության հարցում, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Սկսվել է իրավական գործառույթ, և Վարդան Ղուկասյանը ևս մասնակիցն է այդ իրավական գործառույթի: Պայմանավորված այդ գործառույթի, այսպես ասած, գաղտնիությամբ, և, ինչու չէ, նաև արդարադատության շահերից ելնելով՝ մանրամասներ չեմ ասի։ Ավելին ասեմ, որ այդ գործառույթները, ըստ էության, ԱՄՆ-ի փաստաբանների տիրույթում են», – նշել է Բաղդասարյանը։
Հարցին, թե արդյոք Ղուկասյանը գտնվում է անազատության մեջ, փաստաբանը պատասխանել է. «Այսպես ասած՝ վերջինս կալանավորված չէ, արձանագրում եմ իմպերատիվ, ձերբակալությունը տարբեր ֆորմատով կարելի է հասկանալ, պայմանավորված այդ իրավական գործառույթով՝ անձին չեն ձերբակալել, անձը ընդամենը, կապված այդ գործառույթներով, այնտեղի պետական լիազոր մարմինների հետ կատարվում է որոշակի քննություն; Իրավունքները սահմանափակված չեն, ազատության հետ կապված միգուցե մասնակի սահմանափակումը կա՝ պայմանավորված արդարադատության շահով»։
Ինչ վերաբերում է Ղուկասյանի ներկայիս գտնվելու վայրին, ապա ԱՄՆ Միգրացիոն և մաքսային ծառայության պաշտոնական կայքում հրապարակված տեղեկությունների համաձայն՝ նա գտնվում է Նևադայի Հենդերսոնի ժամանակավոր պահման կենտրոնում։
Բաղդասարյանը, սակայն, նշել է, որ այդ մասին տեղեկություն չունի։
«Չունեմ տեղեկություն դրա հետ կապված, ինձ դա չի էլ հետաքրքրել»,–ասել է նա։
Փաստաբանը նշել է, որ իրավական գործընթացը վարում են ամերիկացի փաստաբանները, և իր ունեցած տեղեկությունները ստացել է նրանցից՝ հավելելով, որ գործընթացը սկսվել է մոտ մեկ շաբաթ առաջ։
Երբ նրան հարցրել են, արդյոք սա միգրացիոն հարց է, Բաղդասարյանը պատասխանել է, որ կարելի է ասել՝ այո։
«Այո, կարող ենք ասել, այո, դա … գաղտնիության հետ կապված խնդիր ես չեմ տեսնում, այդ թվում նաև միգրացիոն հարց է: Տեղեկացնեմ, որ վերջինս ունի, որքան ես գիտեմ, կարգավիճակ՝ կոնկրետ ԱՄՆ-ում ունի համապատասխան կարգավիճակ, այդ թվում նաև՝ բնակվելու, որքան ես տեղյակ եմ: Իսկ մնացյալը շատ մոտ օրերի ընթացքում, կարծում եմ, դրա գնահատականը կտան և՛ այնտեղի պետական լիազոր մարմինները, ինչու չէ՝ նաև Վարդան Ղուկասյանը ևս, կարծում եմ, հանդես կգա դրա հետ կապված»,–հավելել է նա։
Հենդերսոնի կենտրոնում, որտեղ, ըստ ԱՄՆ Միգրացիոն և մաքսային ծառայության, գտնվում է Ղուկասյանը, պահվում են հիմնականում ներգաղթի կամ այլ ոչ ծանր հանցագործությունների հետ կապված անձինք, ինչպես նաև նրանք, ովքեր դատապարտվել են մինչև մեկ տարվա ազատազրկման։ Այս հաստատությունում կալանավորվածները շաբաթական ընդամենը երկու անգամ՝ 20-րոպեանոց հանդիպումներ ունենալու հնարավորություն ունեն, իսկ հեռախոսազանգերի արգելքն առկա է, բացառությամբ փաստաբանների և պրոբացիոն ծառայության աշխատակիցների։
Բաղդասարյանը հրաժարվել է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում հնարավորություն ունեցել է շփվելու իր վստահորդի հետ։
«Զուտ պայմանավորված, որ նման լիազորություն չունեմ իմ վստահորդից», – նշել է նա։
Մինչդեռ ԴՕԿ կուսակցությունը որևէ տեղեկություն չի տրամադրում Ղուկասյանի պահման վայրի կամ պատճառների վերաբերյալ, սակայն հայտնում է, որ ստորագրահավաք է սկսվել՝ նրա արտահանձնմանը դեմ արտահայտվելու համար։ Համաձայն կուսակցության հայտարարության՝ մտավախություն կա, որ արտահանձնման դեպքում նա կարող է ենթարկվել անմարդկային վերաբերմունքի և խոշտանգումների։
Լևոն Բաղդասարյանը, սակայն, բացառել է Ղուկասյանի արտահանձնումը՝ պնդելով, որ նրա կյանքին վտանգ է սպառնում Հայաստանում։ Նրա խոսքով, այս փաստն արձանագրել է նաև Ինտերպոլը։
«Արձանագրված է, որ նրա կյանքին վտանգ է սպառնում Հայաստանում: Եթե դուք տեղյակ չեք, տեղեկացնեմ, որ ամիսներ առաջ այդ հեղինակավոր կառույցը վերացրեց Հայասստանի կողմից ներկայացված միջազգային հետախուզումը, և պատճառներից մեկն էլ նաև դա էր»,–ասել է նա։
Փաստաբանը նաև նշել է, որ իրավական տեսանկյունից Ղուկասյանի արտահանձնումն անհնար է։
«Տիրապետելով համապատասխան տեղեկատության իրավական, ես իրավական հարթության վրա բացառում եմ: Եթե կան այլ, քաղաքական հարթակում այլ գործառույթներ և այլն, քաղաքականությունը իմը չի, ես դա չեմ կարող ասել: Զուտ իրավական հարթության վրա իմպերատիվ եմ արձանագրում, որ հանգուցալուծվելու է այս իրավական խնդիրը», – ընդգծել է Լևոն Բաղդասարյանը։
Հայաստանում ԴՕԿ կուսակցության ղեկավար Վարդան Ղուկասյանը մեղադրվում է խարդախության, շորթման, սպառնալիքի և բռնության հրապարակային կոչերի համար, սակայն նա չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքները։

1 Март 2025 - 09:33 AMT
Адвокат Левон Багдасарян, представляющий Вардана Гукасяна — лидера партии ДОК и бывшего начальника военной полиции, заявил, что его клиент не задержан и не арестован. Однако он признал, что могут существовать определенные ограничения свободы Гукасяна, сообщает «Азатутюн».
«Начался юридический процесс, и Вардан Гукасян является участником этого процесса. В связи с конфиденциальностью этих процедур и в интересах правосудия я не буду раскрывать подробности. Могу добавить, что эти процессы находятся в основном в ведении американских адвокатов», — отметил Багдасарян.
На вопрос, лишен ли Гукасян свободы, адвокат ответил: «Он не задержан, заявляю это категорически. Задержание можно понимать по-разному. Учитывая эти юридические процедуры, его не арестовали; проводятся определенные проверки с соответствующими государственными органами. Его права не ограничены; могут быть частичные ограничения, связанные с его свободой, продиктованные интересами правосудия».
Что касается нынешнего местонахождения Гукасяна, то, согласно информации, опубликованной на официальном сайте Иммиграционной и таможенной службы США, он находится в Центре временного содержания в Хендерсоне, штат Невада.
Однако Багдасарян отметил, что не обладает информацией об этом.
«У меня нет информации по этому поводу; это меня не интересовало», — сказал он.
Адвокат отметил, что юридический процесс ведется американскими адвокатами, и имеющаяся у него информация поступает от них, добавив, что процесс начался около недели назад.
На вопрос, является ли это миграционным вопросом, Багдасарян ответил, что можно сказать и так.
«Да, можно сказать, что это также миграционный вопрос. Я не вижу здесь проблемы с конфиденциальностью. Сообщаю, что, насколько мне известно, у него есть правовой статус в США, включая право на проживание. Думаю, в ближайшие дни свою оценку ситуации дадут как компетентные органы, так и, возможно, сам Вардан Гукасян», — заявил Багдасарян.
В Центре содержания в Хендерсоне, где, по данным Иммиграционной и таможенной службы США (ICE), содержится Гукасян, в основном находятся лица, причастные к миграционным или другим незначительным правонарушениям, а также осужденные на срок до одного года. В этом учреждении заключенные могут видеться с посетителями только дважды в неделю по 20 минут, а телефонные звонки ограничены, за исключением связи с адвокатами и сотрудниками службы пробации.
Багдасарян отказался отвечать на вопрос, имел ли он возможность связаться со своим подзащитным за последнюю неделю.
«Просто потому, что у меня нет соответствующего полномочия от моего клиента», — отметил он.
Тем временем партия ДОК не предоставляет информации о месте содержания Гукасяна или причинах его задержания, но сообщает о начале сбора подписей против его экстрадиции. По заявлению партии, существует опасение, что в случае экстрадиции он может подвергнуться бесчеловечному обращению и пыткам.
Однако Левон Багдасарян категорически исключил возможность экстрадиции Гукасяна, заявив, что его жизни угрожает опасность в Армении. Он также подчеркнул, что этот факт был зафиксирован Интерполом.
«Документально зафиксировано, что его жизни угрожает опасность в Армении. Если вы не знаете, сообщаю: несколько месяцев назад этот авторитетный орган отменил международный ордер на его розыск, выданный Арменией, и одной из причин было именно это», — заявил он.
Адвокат также подчеркнул, что с юридической точки зрения экстрадиция невозможна.
«Имея полное юридическое представление о ситуации, я категорически исключаю экстрадицию на правовом уровне. Если есть другие факторы на политической арене, это не моя компетенция. Но с точки зрения закона я категорически заявляю, что этот вопрос будет решен в правовом поле», — подчеркнул Левон Багдасарян.
В Армении лидер партии ДОК Вардан Гукасян обвиняется в мошенничестве, вымогательстве, угрозах и публичных призывах к насилию. Однако он не признает предъявленные ему обвинения.