ԴՕԿ կուսակցության ղեկավար, նախկին ռազմական ոստիկան Վարդան Ղուկասյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը հայտարարել է, որ իր վստահորդը ոչ կալանավորված է, ոչ էլ ձերբակալված, սակայն հնարավոր է, որ որոշակի սահմանափակումներ ունենա ազատության հարցում, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Սկսվել է իրավական գործառույթ, և Վարդան Ղուկասյանը ևս մասնակիցն է այդ իրավական գործառույթի: Պայմանավորված այդ գործառույթի, այսպես ասած, գաղտնիությամբ, և, ինչու չէ, նաև արդարադատության շահերից ելնելով՝ մանրամասներ չեմ ասի։ Ավելին ասեմ, որ այդ գործառույթները, ըստ էության, ԱՄՆ-ի փաստաբանների տիրույթում են», – նշել է Բաղդասարյանը։
Հարցին, թե արդյոք Ղուկասյանը գտնվում է անազատության մեջ, փաստաբանը պատասխանել է. «Այսպես ասած՝ վերջինս կալանավորված չէ, արձանագրում եմ իմպերատիվ, ձերբակալությունը տարբեր ֆորմատով կարելի է հասկանալ, պայմանավորված այդ իրավական գործառույթով՝ անձին չեն ձերբակալել, անձը ընդամենը, կապված այդ գործառույթներով, այնտեղի պետական լիազոր մարմինների հետ կատարվում է որոշակի քննություն; Իրավունքները սահմանափակված չեն, ազատության հետ կապված միգուցե մասնակի սահմանափակումը կա՝ պայմանավորված արդարադատության շահով»։
Ինչ վերաբերում է Ղուկասյանի ներկայիս գտնվելու վայրին, ապա ԱՄՆ Միգրացիոն և մաքսային ծառայության պաշտոնական կայքում հրապարակված տեղեկությունների համաձայն՝ նա գտնվում է Նևադայի Հենդերսոնի ժամանակավոր պահման կենտրոնում։
Բաղդասարյանը, սակայն, նշել է, որ այդ մասին տեղեկություն չունի։
«Չունեմ տեղեկություն դրա հետ կապված, ինձ դա չի էլ հետաքրքրել»,–ասել է նա։
Փաստաբանը նշել է, որ իրավական գործընթացը վարում են ամերիկացի փաստաբանները, և իր ունեցած տեղեկությունները ստացել է նրանցից՝ հավելելով, որ գործընթացը սկսվել է մոտ մեկ շաբաթ առաջ։
Երբ նրան հարցրել են, արդյոք սա միգրացիոն հարց է, Բաղդասարյանը պատասխանել է, որ կարելի է ասել՝ այո։
«Այո, կարող ենք ասել, այո, դա … գաղտնիության հետ կապված խնդիր ես չեմ տեսնում, այդ թվում նաև միգրացիոն հարց է: Տեղեկացնեմ, որ վերջինս ունի, որքան ես գիտեմ, կարգավիճակ՝ կոնկրետ ԱՄՆ-ում ունի համապատասխան կարգավիճակ, այդ թվում նաև՝ բնակվելու, որքան ես տեղյակ եմ: Իսկ մնացյալը շատ մոտ օրերի ընթացքում, կարծում եմ, դրա գնահատականը կտան և՛ այնտեղի պետական լիազոր մարմինները, ինչու չէ՝ նաև Վարդան Ղուկասյանը ևս, կարծում եմ, հանդես կգա դրա հետ կապված»,–հավելել է նա։
Հենդերսոնի կենտրոնում, որտեղ, ըստ ԱՄՆ Միգրացիոն և մաքսային ծառայության, գտնվում է Ղուկասյանը, պահվում են հիմնականում ներգաղթի կամ այլ ոչ ծանր հանցագործությունների հետ կապված անձինք, ինչպես նաև նրանք, ովքեր դատապարտվել են մինչև մեկ տարվա ազատազրկման։ Այս հաստատությունում կալանավորվածները շաբաթական ընդամենը երկու անգամ՝ 20-րոպեանոց հանդիպումներ ունենալու հնարավորություն ունեն, իսկ հեռախոսազանգերի արգելքն առկա է, բացառությամբ փաստաբանների և պրոբացիոն ծառայության աշխատակիցների։
Բաղդասարյանը հրաժարվել է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում հնարավորություն ունեցել է շփվելու իր վստահորդի հետ։
«Զուտ պայմանավորված, որ նման լիազորություն չունեմ իմ վստահորդից», – նշել է նա։
Մինչդեռ ԴՕԿ կուսակցությունը որևէ տեղեկություն չի տրամադրում Ղուկասյանի պահման վայրի կամ պատճառների վերաբերյալ, սակայն հայտնում է, որ ստորագրահավաք է սկսվել՝ նրա արտահանձնմանը դեմ արտահայտվելու համար։ Համաձայն կուսակցության հայտարարության՝ մտավախություն կա, որ արտահանձնման դեպքում նա կարող է ենթարկվել անմարդկային վերաբերմունքի և խոշտանգումների։
Լևոն Բաղդասարյանը, սակայն, բացառել է Ղուկասյանի արտահանձնումը՝ պնդելով, որ նրա կյանքին վտանգ է սպառնում Հայաստանում։ Նրա խոսքով, այս փաստն արձանագրել է նաև Ինտերպոլը։
«Արձանագրված է, որ նրա կյանքին վտանգ է սպառնում Հայաստանում: Եթե դուք տեղյակ չեք, տեղեկացնեմ, որ ամիսներ առաջ այդ հեղինակավոր կառույցը վերացրեց Հայասստանի կողմից ներկայացված միջազգային հետախուզումը, և պատճառներից մեկն էլ նաև դա էր»,–ասել է նա։
Փաստաբանը նաև նշել է, որ իրավական տեսանկյունից Ղուկասյանի արտահանձնումն անհնար է։
«Տիրապետելով համապատասխան տեղեկատության իրավական, ես իրավական հարթության վրա բացառում եմ: Եթե կան այլ, քաղաքական հարթակում այլ գործառույթներ և այլն, քաղաքականությունը իմը չի, ես դա չեմ կարող ասել: Զուտ իրավական հարթության վրա իմպերատիվ եմ արձանագրում, որ հանգուցալուծվելու է այս իրավական խնդիրը», – ընդգծել է Լևոն Բաղդասարյանը։
Հայաստանում ԴՕԿ կուսակցության ղեկավար Վարդան Ղուկասյանը մեղադրվում է խարդախության, շորթման, սպառնալիքի և բռնության հրապարակային կոչերի համար, սակայն նա չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքները։

Attorney Levon Baghdasaryan, representing Vardan Ghukasyan—the leader of the DOK party and former military police officer—has stated that his client is neither detained nor arrested. However, he acknowledged that certain restrictions on Ghukasyan's freedom might exist, as reported by RFE/RL.
"Legal proceedings have commenced, and Vardan Ghukasyan is a participant in these proceedings. Due to the confidentiality of these proceedings and in the interest of justice, I will not disclose further details. I can add that these proceedings are primarily within the domain of U.S. attorneys," Baghdasaryan noted.
When asked whether Ghukasyan is deprived of his liberty, the attorney responded: "He is not detained, I state this categorically. Detention can be understood in various formats. Given these legal proceedings, he has not been arrested; certain examinations are being conducted with the relevant state authorities there. His rights are not restricted; there might be partial limitations related to his freedom, dictated by the interests of justice."
Regarding Ghukasyan's current whereabouts, information published on the official website of the U.S. Immigration and Customs Enforcement indicates that he is at the Henderson Detention Center in Nevada.
Baghdasaryan, however, mentioned that he does not possess information about this.
"I have no information regarding that; it hasn't concerned me," he said.
The attorney noted that the legal process is being handled by American lawyers, and the information he has comes from them, adding that the process began about a week ago.
When asked if this is a migration issue, Baghdasaryan replied that it can be said so.
"Yes, we can say so; I don't see any problem related to confidentiality; it is also a migration issue. I inform you that, as far as I know, he has a status—specifically, he has the appropriate status in the U.S., including for residence, as far as I am aware. As for the rest, I think in the very near future, both the competent state authorities there and, why not, Vardan Ghukasyan himself will provide assessments related to this," he added.
At the Henderson Center, where, according to the U.S. Immigration and Customs Enforcement, Ghukasyan is located, individuals are mainly held in connection with immigration or other non-serious offenses, as well as those sentenced to up to one year of imprisonment. Detainees in this facility have the opportunity to have only two 20-minute meetings per week, and phone calls are restricted, except for attorneys and probation service employees.
Baghdasaryan declined to answer whether he had the opportunity to communicate with his client during the past week.
"Simply because I don't have such authorization from my client," he noted.
Meanwhile, the DOK party does not provide any information regarding Ghukasyan's place of detention or the reasons for it, but reports that a petition has been initiated to oppose his extradition. According to the party's statement, there is concern that if extradited, he may be subjected to inhuman treatment and torture.
Levon Baghdasaryan, however, ruled out Ghukasyan's extradition, asserting that his life is at risk in Armenia. According to him, this fact has also been recorded by Interpol.
"It has been recorded that his life is in danger in Armenia. If you are not aware, I inform you that months ago, that reputable organization annulled the international search warrant issued by Armenia, and this was one of the reasons," he said.
The attorney also noted that from a legal standpoint, Ghukasyan's extradition is impossible.
"Having the relevant legal information, I rule out extradition on legal grounds. If there are other functions in the political sphere, and so on, politics is not my domain; I cannot say that. Purely on legal grounds, I categorically state that this legal issue will be resolved," Levon Baghdasaryan emphasized.
In Armenia, Vardan Ghukasyan, leader of the DOK party, is accused of fraud, extortion, threats, and public calls for violence; however, he does not accept the charges against him.