Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության Ա.Հ.-ից, Գ.Մ.-ից և Բ.Ա.-ից կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար դոլարին համարժեք 629 միլիոն 610 հազար դրամ՝ որպես պետությանը հասցված վնասի փոխհատուցում, հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը։
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից քննվող թիվ ԵԿԴ/0050/01/16 քրեական գործի շրջանակում պարզվել էր, որ Կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայության օպերատիվ-հետախուզության վարչության պետի նախկին տեղակալ Գ.Մ.-ի հանձնարարությամբ օպերատիվ-հետախուզության վարչության 6-րդ բաժնի պետ Ա.Հ.-ն, ինչպես նաև նույն բաժնի օպերլիազորներ Պ.Հ.-ն և Բ.Ա.-ն սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունում ստուգումներն իրականացրել էին ոչ պատշաճ։
Արդյունքում՝ 2007 թվականի նոյեմբերի 22-ին կազմված ստուգման ակտով ընկերությանը վերագրվել էր ընդամենը 3 միլիոն 605 հազար դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություն, այն դեպքում, երբ փաստացի պետք է արձանագրվեր 299 միլիոն 342 հազար դրամի լրացուցիչ պարտավորություն։
Վերոնշյալ վարչության 6-րդ բաժնի պետ Ա.Հ.-ի հանձնարարությամբ նույն բաժնի օպերլիազորներ Պ.Հ.-ն և Բ.Ա.-ն 2008 թվականին կրկին ստուգել էին նույն ընկերությունը, սակայն կրկին ոչ պատշաճ ձևով։
Արդյունքում՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 30-ին կազմված թիվ 1001538 ստուգման ակտով ընկերությանը վերագրվել էր ընդամենը 6 միլիոն դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություն, մինչդեռ իրականում այն պետք է կազմեր 330 միլիոն 267 հազար դրամ։

1 Март 2025 - 10:28 AMT
Армянский суд постановил конфисковать $1,6 млн в качестве компенсации ущерба, нанесенного государству бывшими налоговыми чиновниками.
Генеральная прокуратура Армении сообщила, что $1,6 млн (эквивалент 629,61 млн драмов) будут конфискованы у А.Х., Г.М. и Б.А. в качестве возмещения ущерба, нанесенного государству.
В рамках рассмотрения уголовного дела № ЕКД/0050/01/16 в суде первой инстанции общей юрисдикции Еревана было установлено, что Г.М., бывший заместитель начальника Оперативно-розыскного управления Государственной налоговой службы, дал указание А.Х., начальнику 6-го отдела того же управления, а также оперативникам П.Х. и Б.А. провести проверки в обществе с ограниченной ответственностью ненадлежащим образом.
В результате составленный 22 ноября 2007 года акт проверки предписал компании всего 3,6 млн драмов в виде дополнительного налогового обязательства, тогда как фактически сумма должна была составлять 299,3 млн драмов.
В 2008 году по указанию А.Х. оперативники П.Х. и Б.А. вновь проверили ту же компанию, но снова сделали это с нарушениями.
В результате в акте проверки от 30 декабря 2008 года было зафиксировано лишь 6 млн драмов дополнительных налоговых обязательств, в то время как реальная сумма должна была составлять 330,3 млн драмов.