Հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության Ա.Հ.-ից, Գ.Մ.-ից և Բ.Ա.-ից կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար դոլարին համարժեք 629 միլիոն 610 հազար դրամ՝ որպես պետությանը հասցված վնասի փոխհատուցում, հայտնում է Գլխավոր դատախազությունը։
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից քննվող թիվ ԵԿԴ/0050/01/16 քրեական գործի շրջանակում պարզվել էր, որ Կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայության օպերատիվ-հետախուզության վարչության պետի նախկին տեղակալ Գ.Մ.-ի հանձնարարությամբ օպերատիվ-հետախուզության վարչության 6-րդ բաժնի պետ Ա.Հ.-ն, ինչպես նաև նույն բաժնի օպերլիազորներ Պ.Հ.-ն և Բ.Ա.-ն սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունում ստուգումներն իրականացրել էին ոչ պատշաճ։
Արդյունքում՝ 2007 թվականի նոյեմբերի 22-ին կազմված ստուգման ակտով ընկերությանը վերագրվել էր ընդամենը 3 միլիոն 605 հազար դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություն, այն դեպքում, երբ փաստացի պետք է արձանագրվեր 299 միլիոն 342 հազար դրամի լրացուցիչ պարտավորություն։
Վերոնշյալ վարչության 6-րդ բաժնի պետ Ա.Հ.-ի հանձնարարությամբ նույն բաժնի օպերլիազորներ Պ.Հ.-ն և Բ.Ա.-ն 2008 թվականին կրկին ստուգել էին նույն ընկերությունը, սակայն կրկին ոչ պատշաճ ձևով։
Արդյունքում՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 30-ին կազմված թիվ 1001538 ստուգման ակտով ընկերությանը վերագրվել էր ընդամենը 6 միլիոն դրամի լրացուցիչ հարկային պարտավորություն, մինչդեռ իրականում այն պետք է կազմեր 330 միլիոն 267 հազար դրամ։

The Armenian court has ruled in favor of seizing $1.6 million in damages from former tax officials involved in misconduct.
The Armenian General Prosecutor's Office announced that $1.6 million (equivalent to 629.61 million drams) will be confiscated from A.H., G.M., and B.A. as compensation for damages caused to the state.
During the trial of criminal case No. EKD/0050/01/16 in the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan, it was revealed that G.M., the former deputy head of the Operative-Investigative Department of the State Tax Service, had instructed A.H., the head of the 6th division of the same department, along with operatives P.H. and B.A., to conduct improper inspections at a limited liability company.
As a result, an audit report dated November 22, 2007, imposed only 3.6 million drams in additional tax liabilities on the company, whereas the actual amount should have been 299.3 million drams.
In 2008, following instructions from A.H., operatives P.H. and B.A. conducted another inspection of the same company, but again failed to carry it out properly.
Consequently, an audit report dated December 30, 2008, recorded only 6 million drams in additional tax liabilities, while the actual amount should have been 330.3 million drams.