ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Դիվանագետի օրվա կապակցությամբ հղած իր ուղերձում անդրադարձել է Հայաստանի դիվանագիտական ծառայության դերին՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը պետության կայացման, մարտահրավերների հաղթահարման և միջազգային համագործակցության զարգացման գործընթացում։
Միրզոյանը նշել է, որ ներկայումս աշխարհը և տարածաշրջանը բախվում են բարդ ու անկանխատեսելի փորձությունների, ինչի պայմաններում դիվանագետների աշխատանքն առավել քան կարևոր է։ Նա շեշտել է, որ Հայաստանի շուրջ խաղաղ, անվտանգ և կայուն միջավայրի ձևավորումը մնում է առաջնային խնդիր, ինչպես նաև՝ տնտեսական զարգացման հնարավորությունների ապահովումը և միջազգային համագործակցության օրակարգի առաջմղումը։
Նա հիշեցրել է, որ 1992 թվականի մարտի 2-ին ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում բարձրացվել է Հայաստանի Հանրապետության եռագույնը, ինչը խորհրդանշել է երկրի մուտքը անկախ պետությունների ընտանիք։
Ըստ նախարարի՝ վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում դիվանագիտությունը դարձել է Հայաստանի ինքնիշխանության ամրապնդման և գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու անբաժան մասը։
ԱԳ նախարարը կարևորել է դիվանագիտական ծառայության մասնագիտական որակները՝ ընդգծելով, որ միայն նվիրվածության, ճկունության ու պրոֆեսիոնալիզմի համադրությամբ հնարավոր կլինի հաջողությամբ հաղթահարել առկա մարտահրավերները։
Ուղերձի ավարտին Միրզոյանը շնորհավորել է բոլոր դիվանագետներին՝ երախտագիտություն հայտնելով նրանց անձնվեր ծառայության համար և վստահություն հայտնել, որ միասին կարողանալու են հասնել հաջողության։

3 Март 2025 - 08:23 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в своем послании по случаю Дня дипломата отметил важность дипломатической службы страны для государственного строительства, преодоления вызовов и укрепления международного сотрудничества.
Мирзоян подчеркнул, что современный мир и регион сталкиваются со сложными и непредсказуемыми испытаниями, в условиях которых работа дипломатов становится особенно важной. Он отметил, что создание мирной, безопасной и стабильной среды вокруг Армении остается первоочередной задачей наряду с обеспечением возможностей для экономического развития и продвижением международной повестки сотрудничества.
Министр напомнил, что 2 марта 1992 года в штаб-квартире ООН был поднят триколор Армении, что символизировало вступление страны в семью независимых государств.
По его словам, за последние три десятилетия дипломатия стала неотъемлемой частью укрепления суверенитета Армении и противодействия глобальным вызовам.
Глава МИД отметил важность профессиональных качеств дипломатической службы, подчеркнув, что только сочетание преданности делу, гибкости и профессионализма позволит успешно справляться с существующими вызовами.
В завершение послания Мирзоян поздравил всех дипломатов, выразил благодарность за их самоотверженную службу и уверенность в достижении успеха вместе.