Աշխատանքային այցով Ուրուգվայում գտնվող ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է այդ երկրի նախագահ Ժամանդու Օրսիի երդմնակալության արարողությանը, որի շրջանակում շփումներ է ունեցել տարբեր երկրների առաջնորդների և բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ։
Խաչատուրյանը զրույցներ է ունեցել Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերի, Իսպանիայի թագավոր Ֆիլիպ 6-րդի, Պանամայի նախագահ Խոսե Ռաուլ Մուլինոյի, Դոմինիկյան Հանրապետության նախագահ Լուիս Ռոդոլֆո Աբինադերի, ինչպես նաև այլ երկրների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպումների ընթացքում պետությունների ղեկավարներն ու պաշտոնյաները մտքեր են փոխանակել միջազգային ու տարածաշրջանային զարգացումների, առկա մարտահրավերների, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման հնարավոր ուղիների վերաբերյալ։
ՀՀ նախագահը Մոնտեվիդեոյում այցելել է «Հայաստան» հրապարակ, որտեղ հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Նախագահը ծաղիկներ է դրել նրանց հիշատակին նվիրված խաչքարի մոտ։
ՀՀ նախագահն Ուրուգվայ էր այցելել նաև 2023–ի դեկտեմբերին։
Ուրուգվայն առաջին երկիրն էր, որը 1965 թվականին ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը։ 2024–ին Ուրուգվայի ներկայացուցիչների պալատում միաձայն հավանություն են տվել մի օրինագծի, որի համաձայն՝ Ուրուգվայի բոլոր ռադիոկայանները և հեռուստատեսությունները պետք է ամեն տարի Հայոց ցեղասպանության տարելիցը հիշատակող ուղերձ հեռարձակեն՝ «Այլևս երբեք» կարգախոսով:
Հայաստանի և Ուրուգվայի հարաբերություններն էլ ավելի են ակտիվացել, քանի որ Ուրուգվայն այժմ դեսպանություն ունի Հայաստանում, իսկ Հայաստանը դեսպանատուն է բացել Ուրուգվայում։

Armenia’s President Vahagn Khachaturyan, who is on a working visit to Uruguay, attended the inauguration ceremony of President Yamandú Orsi. During the event, he engaged in discussions with leaders and senior officials from various countries.
Khachaturyan held talks with German President Frank-Walter Steinmeier, Spain’s King Felipe VI, Panama’s President José Raúl Mulino, Dominican Republic’s President Luis Rodolfo Abinader, and other representatives.
During these meetings, the officials exchanged views on international and regional developments, existing challenges, and possible solutions.
In Montevideo, Khachaturyan visited the Armenia Square, where he paid tribute to the victims of the Armenian Genocide, laying flowers at a cross-stone monument dedicated to their memory.
Khachaturyan had also visited Uruguay in December 2023.
Uruguay was the first country to recognize the Armenian Genocide in 1965. In 2024, the Uruguayan House of Representatives unanimously approved a bill requiring all radio and TV stations in the country to broadcast a message on the anniversary of the Armenian Genocide, under the slogan Never Again.
Armenia and Uruguay have further strengthened their ties, with Uruguay opening an embassy in Armenia and Armenia establishing one in Uruguay.