Աշխատանքային այցով Ուրուգվայում գտնվող ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը մասնակցել է այդ երկրի նախագահ Ժամանդու Օրսիի երդմնակալության արարողությանը, որի շրջանակում շփումներ է ունեցել տարբեր երկրների առաջնորդների և բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ։
Խաչատուրյանը զրույցներ է ունեցել Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերի, Իսպանիայի թագավոր Ֆիլիպ 6-րդի, Պանամայի նախագահ Խոսե Ռաուլ Մուլինոյի, Դոմինիկյան Հանրապետության նախագահ Լուիս Ռոդոլֆո Աբինադերի, ինչպես նաև այլ երկրների ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպումների ընթացքում պետությունների ղեկավարներն ու պաշտոնյաները մտքեր են փոխանակել միջազգային ու տարածաշրջանային զարգացումների, առկա մարտահրավերների, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման հնարավոր ուղիների վերաբերյալ։
ՀՀ նախագահը Մոնտեվիդեոյում այցելել է «Հայաստան» հրապարակ, որտեղ հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
Նախագահը ծաղիկներ է դրել նրանց հիշատակին նվիրված խաչքարի մոտ։
ՀՀ նախագահն Ուրուգվայ էր այցելել նաև 2023–ի դեկտեմբերին։
Ուրուգվայն առաջին երկիրն էր, որը 1965 թվականին ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը։ 2024–ին Ուրուգվայի ներկայացուցիչների պալատում միաձայն հավանություն են տվել մի օրինագծի, որի համաձայն՝ Ուրուգվայի բոլոր ռադիոկայանները և հեռուստատեսությունները պետք է ամեն տարի Հայոց ցեղասպանության տարելիցը հիշատակող ուղերձ հեռարձակեն՝ «Այլևս երբեք» կարգախոսով:
Հայաստանի և Ուրուգվայի հարաբերություններն էլ ավելի են ակտիվացել, քանի որ Ուրուգվայն այժմ դեսպանություն ունի Հայաստանում, իսկ Հայաստանը դեսպանատուն է բացել Ուրուգվայում։

3 Март 2025 - 08:24 AMT
Президент Армении Вагн Хачатурян, находясь с рабочим визитом в Уругвае, принял участие в церемонии инаугурации президента Яманду Орси. В рамках мероприятия он провел беседы с лидерами и высокопоставленными представителями разных стран.
Хачатурян встретился с президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером, королем Испании Филиппом VI, президентом Панамы Хосе Раулем Мулино, президентом Доминиканской Республики Луисом Родольфо Абинадером, а также с другими официальными лицами.
В ходе встреч стороны обменялись мнениями о международных и региональных событиях, существующих вызовах и возможных путях их преодоления.
В Монтевидео президент Армении посетил площадь «Армения», где почтил память жертв Геноцида армян, возложив цветы к хачкару, установленному в их честь.
Хачатурян также посещал Уругвай в декабре 2023 года.
Уругвай стал первой страной, признавшей Геноцид армян в 1965 году. В 2024 году Палата представителей Уругвая единогласно одобрила законопроект, согласно которому все радиостанции и телеканалы страны должны ежегодно транслировать послание в память о Геноциде армян под лозунгом «Никогда больше».
Армения и Уругвай продолжают укреплять двусторонние отношения: в Ереване открылось посольство Уругвая, а Армения открыла дипломатическое представительство в Монтевидео.