Մարտի 3–ին սկսվել է Մեծ պահքը, որը տևելու է 48 օր՝ Բուն Բարեկենդանից մինչև Սուրբ Հարության տոնի նախօրեն։ Պահքի ընթացքում հավատացյալները հրաժարվում են ոչ միայն կենդանական ծագում ունեցող սննդից, այլև վնասակար սովորություններից, մեղանչական խոսքերից ու գործերից։
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն Մեծ պահքի առիթով իր ուղերձում նշել է, որ պահեցողությունն առիթ ու հնարավորություն է առավել զորացնելու մեր հոգիները, ամրապնդելու մեր կամքը, սրբվելու մեղքից, մերժելու արատավոր ընթացքները, աննկուն մնալու հավատով ու ոգով և ապրելու Աստծո պատվիրաններով:
«Պահքի աղոթական պտուղը մաքրությունն է սրտի, որը ձգտում է կատարելության՝ ըստ տերունական կոչի. «Կատարյալ եղեք դուք, ինչպես որ ձեր երկնավոր Հայրն է կատարյալ» (Մատթ. 5.48)։
Այսպես կարող պիտի լինենք, ունկնդիր Մեծ Պահքի խորհրդին և Պահոց կիրակիների պատգամներին, հաստատելու մեր կյանքը աստվածապատվեր սիրո, արդարության ու բարության շավիղներում։ Յուրաքանչյուր հավատացյալի աստվածահաճո կենցաղավարությամբ է նաև, որ հավելվում է մեր ժողովրդի ներուժը՝ Տիրոջն ապավինած դիմագրավելու առկա մարտահրավերները և դառնալու զորեղ ազգ ու պետություն։
Հայցենք, որ Փրկչի Սուրբ Հարության կենարար շնորհներով վերափոխվենք և շեն ու պայծառ դարձնենք ազգային մեր կյանքը։ Թող Աստծո ամենախնամ Սուրբ Աջի ներքո խաղաղ ու անվտանգ լինի մեր հայրենիքը, և բարօր ու ապահով՝ համայն մեր ժողովուրդը ի հայրենիս և ի սփյուռս, այսօր և միշտ. ամեն»,–ասվում է ուղերձում։
Մեծ Պահքի 40 օրերը խորհրդանշում են Քրիստոսի քառասնօրյա ծոմապահությունը անապատում, որին հաջորդում է ևս մեկ շաբաթ՝ Ավագ Շաբաթը։ Այդ պատճառով պահքը տևում է 48 օր։
Պահոց շրջանում ընդունված չէ պսակադրություն կատարել, սակայն Վազգեն Ա կաթողիկոսի որոշմամբ այն որոշ բացառիկ դեպքերում թույլատրվում է։ Հայ եկեղեցին Մեծ Պահքի յոթ կիրակիներն անվանակոչել է ըստ դրանց խորհրդանշական նշանակության՝ Բուն Բարեկենդան, Արտաքսման, Անառակի, Տնտեսի, Դատավորի, Գալստյան և Ծաղկազարդ։

3 марта начался Великий пост, который продлится 48 дней – от Бун Барекендана до кануна праздника Святого Воскресения. В этот период верующие отказываются не только от пищи животного происхождения, но и от вредных привычек, греховных слов и поступков.
Католикос всех армян Гарегин II в своем послании отметил, что пост – это возможность укрепить душу, укрепить волю, очиститься от грехов, отвергнуть пороки, оставаться стойкими в вере и жить по заповедям Божьим.
«Результатом поста является чистота сердца, стремящегося к совершенству, согласно Господнему призыву: "Будьте совершенны, как совершен Отец ваш Небесный" (Мф. 5:48)».
Слушая проповеди Великого поста и воскресные наставления, верующие могут направлять свою жизнь по пути божественной любви, справедливости и добра. Благочестивая жизнь каждого христианина укрепляет духовную силу народа, помогая ему с верой в Господа преодолевать вызовы и становиться сильным народом и государством.
«Будем молиться, чтобы через животворную благодать Святого Воскресения Спасителя мы преобразились и просветили нашу национальную жизнь. Пусть наша родина будет мирной и безопасной под Святой Десницей Божьей, а наш народ – благополучным и защищенным как в Армении, так и в диаспоре, ныне и присно. Аминь», – говорится в послании.
40 дней Великого поста символизируют сорокадневный пост Христа в пустыне, за которыми следует Страстная неделя, в результате чего пост длится 48 дней.
В период поста не принято проводить венчания, однако по решению католикоса Вазгена I они допускаются в исключительных случаях. Армянская церковь назвала семь воскресений Великого поста в соответствии с их символическим значением: Бун Барекендан, Изгнание, Блудный сын, Управитель, Судья, Второе пришествие и Вербное воскресенье.