Ռուսաստանի ԱԳՆ–ն անդրադարձել է Արցախի Հանրապետության նախկին ղեկավարների շինծու գործերով Բաքվում ընթացող դատավարությանը՝ պատասխանելով Verelq վերլուծական կենտրոնի հարցին:
Խալաթյանը նշել է, որ դատական գործընթացը ուղեկցվում է մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը հացադուլ է հայտարարել՝ բողոքելով այս դատավարության դեմ, որը նա համարում է ֆարս։ Խալաթյանը նշել է նաև, որ թեև Արցախի նախկին ղեկավարները Ռուսաստանի քաղաքացիներ չեն, Մոսկվան տարիներ շարունակ միջնորդի դեր է խաղացել հակամարտության կարգավորման գործընթացում և համագործակցել է Արցախի իշխանությունների հետ։ Այդ համատեքստում նա հետաքրքրվել է, թե արդյոք Ռուսաստանը կարող է աջակցել նրանց ազատ արձակմանը՝ հաշվի առնելով, որ Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող մեղադրանքները նաև իր շահերին են առնչվում։
«Նախկինում արդեն անդրադարձել ենք թեմային։ Ինչպես Դուք ճիշտ նշեցիք, նշված անձինք Ռուսաստանի քաղաքացիներ չեն։
Համոզված ենք, որ հումանիտար հարցերի ընդգրկումը հայ-ադրբեջանական երկկողմ բանակցությունների օրակարգում կնպաստի Բաքվի և Երևանի միջև վստահության մթնոլորտի ձևավորմանը։
Իր հերթին, Ռուսաստանը հաստատում է իր հավատարմությունը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների միջև ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածություններին, այդ թվում՝ այնպիսի հարցերի լուծման անհրաժեշտությանը, ինչպիսիք են փախստականների իրավունքների պահպանումը, մշակութային-պատմական և կրոնական ժառանգության պահպանումը, ռազմական գործողությունների ընթացքում անհետ կորածների որոնումը, պահվող անձանց փոխանակումը։ Պատրաստ ենք անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանի և Հայաստանի գործընկերներին»,– ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի վարչության պատասխանում։

The Russian Foreign Ministry has responded to the court proceedings taking place in Baku against the former leadership of the Republic of Artsakh.
Hayk Khalatyan, a correspondent for the VERELQ Analytical Center, raised a question, emphasizing that the trial involves grave human rights violations. He pointed out that Ruben Vardanyan had declared a hunger strike in protest against the trial, which he considers a farce. Khalatyan further noted that while the former Artsakh leaders are not Russian citizens, Moscow has long played a mediating role in resolving the conflict and has cooperated with the authorities of Artsakh. In this regard, he asked whether Russia could assist in securing their release, given that the charges brought by Azerbaijan also indirectly concern Russia.
"We have previously addressed this issue in past briefings. As you correctly noted, these individuals are not Russian citizens.
We believe that including humanitarian issues in the agenda of Armenian-Azerbaijani bilateral negotiations will help foster an atmosphere of trust between Baku and Yerevan. We reaffirm our commitment to the trilateral agreements between the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia, including the need to address issues such as the protection of refugees' rights, the preservation of cultural, historical, and religious heritage, the search for those missing during hostilities, and the exchange of detainees. We are ready to provide the necessary assistance to our Azerbaijani and Armenian partners," the Russian Foreign Ministry’s Department of Information and Press stated.