ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը հայտնել է, որ Բաքվում ընթացող «դատավարության» ընթացքում Արցախի նախկին նախագահ Արկադի Ղուկասյանը խոսել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Հայաստանի ներգրավվածության մասին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը եղել է Արցախի անվտանգության երաշխավորը, ինչը, ըստ էության, համարվում է լեգիտիմ։
Նրա խոսքով՝ Արկադի Ղուկասյանը նաև հերքել է Ադրբեջանի մեղադրանքները, թե Արցախում դրսից բերված վարձկաններ են եղել։
«Արկադի Ղուկասյանը նաև անդրադարձել է երկար ժամանակ քաղաքական-տեղեկատվական տիրույթում շրջանառվող` պատերազմը վաղ փուլում կանգնեցնելու քննարկումներին, նշելով, որ ինքն ու Բակո Սահակյանը, պատերազմի ժամանակ գործող նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպել են, որի նպատակը, ըստ էության, Հայաստանի ղեկավարությանը միջնորդավորված հորդորելն էր, որ պետք է ամեն ինչ անել` պատերազմը կանգնեցնելու համար:
Կարծում եմ, որ այս մտադրության հիմքում ռազմի դաշտում` այդ պահին ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությունն էր, որը, մեծ առումով, համընկնում էր ՀՀ Գլխավոր շտաբի գնահատականների հետ, ինչպես նաև` ՌԴ նախագահի քայլերը, ով համարում էր, որ կարելի էր պատերազմը վաղ փուլում կանգնեցնել և խուսափել մեծ կորուստներից, առաջին հերթին` մարդկային»,–պասվում է գրառման մեջ։

Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян сообщил, что в ходе продолжающегося «судебного процесса» в Баку бывший президент Арцаха Аркадий Гукасян затронул тему участия Армении в 44-дневной войне. Он подчеркнул, что Армения выступала гарантом безопасности Арцаха, что является легитимной позицией.
По словам Абрамяна, Гукасян также опроверг утверждения Азербайджана о том, что в Арцахе находились иностранные наемники.
«Аркадий Гукасян также коснулся обсуждений, долгое время циркулировавших в политико-информационной сфере, о возможности прекращения войны на раннем этапе. Он отметил, что вместе с Бако Саакяном встречался с действующим в тот момент президентом Араиком Арутюняном. Целью встречи было посредническое обращение к руководству Армении с призывом сделать все возможное для остановки войны.
Считаю, что основой этой инициативы была военно-политическая ситуация на тот момент, которая во многом совпадала с оценками Генштаба Армении, а также с позицией президента России Владимира Путина, полагавшего, что войну можно было прекратить раньше и избежать значительных, прежде всего человеческих, потерь», — написал Абрамян.
МИД Армении выступил с заявлением, подчеркнув, что продолжает привлекать внимание международных партнеров к вопросу освобождения армянских военнопленных, заложников и других задержанных лиц в Азербайджане. Министерство также осуждает инсценированные судебные процессы с грубейшими процессуальными нарушениями и явными признаками пыток.