«Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» նախագիծը չի ընդգրկվի Ազգային ժողովի առաջիկա քառօրյայի օրակարգում։ Այդ մասին որոշում է կայացվել ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ընթացքում։
Հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը նկատել է. «Քանի որ մեր քննարկումը տևեց ավելի երկար, քան օրենքով սահմանված վերջնաժամկետն է այս քառօրյայում նախագիծն ընդգրկելու համար, ես առաջարկում եմ նախագծի քննարկումը քվեարկության փուլում հետաձգել և արդեն քննարկել ևս մեկ անգամ՝ հաջորդ քառօրյային կամ արտահերթ նիստին դիտարկելու համար, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Այս քառօրյային «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքով մենք այլևս տեխնիկապես էլ չենք հասցնի նախագիծն ընդգրկել, քանի որ պիտի դա անեինք մինչև ժամը 12:00-ը: Ես նախատեսում էի, որ 2 ժամը մեզ կհերիքի, բայց չհերիքեց»:
ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագիծը չի համարվում ԵՄ-ին անդամակցության պաշտոնական հայտ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այս օրենքը չի հանդիսանում Եվրամիության անդամակցության հայտ: Այս օրենքը համապատասխանում է մեր՝ ԵՄ-ի հետ առավել մերձեցման ուղղությանը»,- նշել է փոխնախարարը։
Նրա խոսքով՝ այս գործընթացը աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների համատեքստում դիտարկելու անհրաժեշտություն չկա։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը զարմանք է հայտնել՝ նշելով. «Ստացվում է, որ օրենքն ընդունում ենք, բայց անդամակցության չենք ձգտում: Այդ դեպքում հարց է առաջանում, թե ինչո՞ւ ենք ընդունում այդ օրենքը»:
Ի պատասխան՝ Պարույր Հովհաննիսյանը պարզաբանել է. «Մենք սկսում ենք անդամակցության գործընթաց, բայց դա չի նշանակում անդամակցության հայտ ներկայացնել: Պարզապես դրա մասին եմ խոսում»:
Հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը հստակեցրել է՝ «Որովհետև, երբ գործընթացը սկսում է, մի որոշակի փուլում դա ենթադրելու է նաև անդամակցության հայտ ներկայացնել: Ոչ հիմա, գուցե մի տարի հետո: Բայց օրենքը հենց անդամակցության մասին է, որին պետք է նախորդի անդամակցության հայտը: Թե երբ, կախված կլինի դրան նախորդող գործողություններից»:
Փոխնախարարը համաձայնել է Արման Եղոյանի մեկնաբանության հետ։
ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկում է «Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» նախագիծը, որը ներկայացվել է Ազգային ժողով՝ քաղաքացիական նախաձեռնության կարգով։ Նախաձեռնությունը հավաքել էր 50 հազարից ավելի քաղաքացիների ստորագրություն, այնուհետև հաստատվել էր Կառավարության կողմից և ներկայացվել խորհրդարանի քննարկման։ Նախագիծը նախորդ քառօրյայում արդեն անցել էր առաջին ընթերցմամբ քննարկում և ընդունում։

The draft law titled "On the launch of Armenia’s EU accession process" will not be included in the agenda of the National Assembly’s upcoming four-day session. This decision was made during a meeting of the NA Standing Committee on European Integration while discussing the bill in its second reading.
Committee chairman Arman Yeghoyan explained: "Since our discussion took longer than the legal deadline to include the bill in this session, I suggest postponing the vote and considering it in the next session or an extraordinary meeting," reports 1lurer.am.
"This session, we technically can’t include it anymore under the 'Rules of Procedure of the National Assembly' law, as the deadline was 12:00 PM. I expected two hours to be enough for the discussion, but it wasn’t," he added.
Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan emphasized that the draft law does not constitute an official application for EU membership, according to Armenpress.
"This law is not an application for EU accession. It aligns with our policy of closer integration with the EU," Hovhannisyan stated.
He noted that this process should not be viewed within the context of geopolitical changes.
MP Armen Gevorgyan from the Armenia faction expressed surprise, saying, "So we are adopting a law but not aiming for accession? Then why are we passing this law?"
In response, Hovhannisyan clarified, "We are launching the accession process, but that does not mean submitting an application right now. That’s what I mean."
Committee chairman Arman Yeghoyan further explained, "Once the process begins, at some stage, it will require submitting an application—maybe in a year, not now. But the law itself is about accession, and an application must precede it. The timing will depend on preceding actions."
The deputy minister agreed with Yeghoyan’s interpretation.
The NA Standing Committee on European Integration is reviewing the bill, which was submitted to Parliament as a civil initiative. It gathered over 50,000 citizen signatures before being approved by the government and presented for parliamentary discussion. The bill had already passed its first reading in the previous session.