ԱՄՆ դեսպանատան առջև տեղի է ունեցել բողոքի ակցիա, որտեղ ԴՕԿ կուսակցության նախագահ Վարդան Ղուկասյանի կուսակիցներն ու աջակիցները պահանջել են չարտահանձնել նրան։
Նրանք վանկարկել են «Ազատություն, ազատություն», հայտնում է Aysor.am-ը։
«Մեր նպատակն է դեսպանատանը ներկայացնել իրավիճակը և բարձրաձայնել նրա արտահանձնման անթույլատրելիության մասին, քանի որ դա կարող է սպառնալ նրա կյանքին։ Մեր գործողությունն ուղղված է բացառապես իրազեկմանը»,- նշված է կուսակցության ֆեյսբուքյան էջում։
ԴՕԿ կուսակցության ղեկավար, նախկին ռազմական ոստիկան Վարդան Ղուկասյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը հայտարարել է, որ իր վստահորդը ոչ կալանավորված է, ոչ էլ ձերբակալված, սակայն հնարավոր է, որ որոշակի սահմանափակումներ ունենա ազատության հարցում
Հայաստանում ԴՕԿ կուսակցության ղեկավար Վարդան Ղուկասյանը մեղադրվում է խարդախության, շորթման, սպառնալիքի և բռնության հրապարակային կոչերի համար, սակայն նա չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքները։

3 Март 2025 - 13:27 AMT
У посольства США прошла акция протеста, на которой члены и сторонники партии ДОК потребовали не выдавать их лидера, Вардана Гукасяна. Они скандировали «Свобода, свобода», сообщает Aysor.am .
На странице партии в Facebook говорится: «Наша цель — представить ситуацию посольству и заявить о недопустимости его экстрадиции, поскольку это может угрожать его жизни. Наше действие направлено исключительно на информирование.»
Адвокат Гукасяна, Левон Багдасарян, отметил, что его клиент не задержан и не арестован, но может столкнуться с определенными ограничениями свободы. В Армении Гукасян обвиняется в мошенничестве, вымогательстве, угрозах и публичных призывах к насилию, но он отрицает эти обвинения.