Economist Intelligence Unit-ը (EIU) հրապարակել է 2024 թվականի ժողովրդավարության ինդեքսը, որը գնահատում է ժողովրդավարական գործընթացների զարգացումներն ամբողջ աշխարհում։
Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանը դասվել է հիբրիդային ռեժիմների խմբին՝ 10-ից 5.35 միավորով, զբաղեցնելով 167 երկրների շարքում 82-րդ հորիզոնականը, գրում է Factor.am-ը։
Հայաստանն ամենաբարձր գնահատականը ստացել է ընտրական գործընթաց ու բազմակարծություն կատեգորիայում՝ 7․92 միավորով, իսկ ամենացածրը՝ քաղաքական մշակույթ՝ 3,13 միավորով։ Մյուս բաժիններում երկրի միավորներն են՝ կառավարության գործունեություն՝ 4․29, քաղաքական մասնակցություն՝ 6․11, քաղաքացիական ազատություններ՝ 5․29։
Վերջին տարիներին Հայաստանը ժողովրդավարության անկում է արձանագրում։ 2022 թվականին երկիրը նույն՝ 82-րդ հորիզոնականն էր զբաղեցնում, սակայն ուներ ավելի բարձր՝ 5․63 միավոր։ 2023 թվականին այդ ցուցանիշը նվազել էր՝ հասնելով 5․42-ի, իսկ 2024-ին՝ 5․35-ի։
Չնայած այս նվազմանը՝ Հայաստանը տարածաշրջանում շարունակում է մնալ ժողովրդավարության համաթվի առաջատար։ Վրաստանը 94-րդ տեղում է (4,70 միավոր), Ադրբեջանը՝ 126-րդ (2,80 միավոր), Թուրքիան՝ 103-րդ (4,26 միավոր), իսկ Իրանը՝ 154-րդ (1,96 միավոր)։
Հետխորհրդային երկրներից Հայաստանը զիջում է միայն Մոլդովային, որը 6․04 միավորով 71-րդն է և դասվում է թերի ժողովրդավարություն ունեցող երկրների շարքին։ Բալթյան երկրներն այս խմբում բացառություն են կազմում՝ ունենալով ավելի բարձր ժողովրդավարական ցուցանիշներ։

Economist Intelligence Unit (EIU) опубликовала Индекс демократии за 2024 год, оценивающий состояние демократических процессов по всему миру. Согласно отчету, Армения отнесена к группе гибридных режимов с оценкой 5,35 из 10, занимая 82-е место из 167 стран.
Армения получила самую высокую оценку в категории «избирательный процесс и плюрализм» — 7,92, а самую низкую — в «политической культуре» — 3,13. Оценки в других категориях: функционирование правительства — 4,29, политическое участие — 6,11, гражданские свободы — 5,29.
В последние годы Армения демонстрирует снижение индекса демократии. В 2022 году страна занимала ту же 82-ю позицию, но с более высокой оценкой — 5,63. В 2023 году показатель снизился до 5,42, а в 2024 году — до 5,35.
Несмотря на это снижение, Армения остается лидером по показателям демократии в своем регионе. Грузия занимает 94-е место с оценкой 4,70, Азербайджан — 126-е с 2,80, Турция — 103-е с 4,26, а Иран — 154-е с 1,96.
Среди постсоветских стран Армения уступает только Молдове, которая с оценкой 6,04 занимает 71-е место и относится к странам с неполной демократией. Балтийские страны являются исключением в этой группе, обладая более высокими показателями демократии.