ԴՕԿ կուսակցության հիմնադիր նախագահ Վարդան Ղուկասյանն այս պահին գտնվում է ԱՄՆ մաքսային և միգրացիոն ծառայության կալանքի տակ՝ Նևադա նահանգի Լաս Վեգաս քաղաքում, որտեղ նրան սպառնում է արտաքսում։ Այս տեղեկությունը հաստատել է ԱՄՆ մաքսային և միգրացիայի վարչության Հյուսիս-արևմտյան տարածաշրջանի հաղորդակցության տնօրեն Ալաթեա Սմոքը, հայտնում է Արմենպրեսը։
ԱՄՆ մաքսային և միգրացիայի ծառայության տվյալներով՝ 47-ամյա Ղուկասյանը 2022–ի փետրվարի 19-ին մուտք է գործել Միացյալ Նահանգներ, սակայն չի պահպանել մուտքի պայմաններով նախատեսված ժամկետները, ինչի հետևանքով ենթարկվել է միգրացիոն ընթացակարգի։
«47-ամյա Վարդան Յուրիկի Ղուկասյանը, ով Հայաստանի քաղաքացի է, գտնվում է ԱՄՆ մաքսային և միգրացիայի ծառայության (ICE) կալանքի տակ՝ Լաս Վեգասում, Նևադա նահանգում: Նա ձերբակալվել է ԱՄՆ մաքսային և միգրացիայի ծառայության աշխատակիցների կողմից փետրվարի 20-ին և տեղափոխվել կալանքի՝ միգրացիոն գործընթացի շրջանակներում։ Ղուկասյանը 2022 թվականի փետրվարի 19-ին մուտք է գործել Միացյալ Նահանգներ, սակայն մուտքի պայմաններով նախատեսված ժամկետում չի լքել երկիրը»,- ասել է Ալաթեա Սմոքը։
ICE-ի պատասխանից պարզ է դառնում, որ միգրացիոն կանոնների խախտման մեջ մեղադրվող օտարերկրացիներն ունեն որոշ ընթացակարգային երաշխիքներ, որոնք ներառում են փաստաբանի ծառայություններից օգտվելու իրավունք, արտաքսման մեղադրանքները վիճարկելու, ինչպես նաև համապատասխան ապացույցներ ներկայացնելու հնարավորություն։
«Չնայած կառավարությունը փաստաբան չի տրամադրում՝ ձերբակալված անձինք կարող են օգտվել Արդարադատության նախարարության տրամադրած իրավաբանական ծառայությունների ցանկից և Ամերիկյան իրավաբանների ասոցիացիայի իրավական ծրագրերից։ Միգրացիայի հարցերով դաշնային դատավորները, որոնք գործում են Արդարադատության նախարարության Ներգաղթի վերահսկման գործադիր գրասենյակի (EOIR) շրջանակներում, վարում են դատական գործընթացները՝ ապահովելով իրավական պատշաճ ընթացակարգը։ ICE-ի աշխատակիցները, իրենց հերթին, իրականացնում են միգրացիայի դաշնային դատավորների կողմից ընդունված արտաքսման որոշումները։ Կալանավայրերում տրամադրվում է շաբաթական առնվազն հինգ ժամ հասանելիություն իրավաբանական գրադարանին, ինչպես նաև ամենօրյա հանդիպումներ փաստաբանների հետ՝ սահմանված ժամանակացույցով։ Ձերբակալված անձինք նաև կարող են օգտվել անվճար տեսազանգից կամ վճարովի զանգեր կատարել հատուկ հարթակների միջոցով։ Միգրացիայի կանոնների խախտումների դեպքում ԱՄՆ օրենսդրությունը նախատեսում է վարչական և դատական կարգով հարցի լուծում, իսկ որոշ դեպքերում՝ արտաքսման ընթացակարգ»,- ասված է պատասխանում։
Վարդան Ղուկասյանի միգրացիոն գործով դատական նիստը, որը նախատեսված էր մարտի 3–ին, մեկ շաբաթով հետաձգվել է, հայտնում է «Ազատությունը»։
Ղուկասյանի փաստաբան Լևոն Բաղդասարյանը չի մանրամասնել, թե ինչ հիմքերով է ընդունվել այս որոշումը։
Այժմ դեռևս հայտնի չէ, թե մինչև հաջորդ դատական նիստը ԴՕԿ կուսակցության ղեկավարը կշարունակի՞ մնալ ձերբակալվածների ժամանակավոր պահման վայրում, թե հնարավոր է այլընտրանքային միջոցներ կիրառվեն։
Դատավարությունը պետք է տեղի ունենար Լաս Վեգասում։
Ղուկասյանի փաստաբանը ևս մեկ անգամ հաստատել է, որ դատական նիստը վերաբերում է ԱՄՆ ներգաղթի կանոնների խստացմանը։ Միևնույն ժամանակ, Լևոն Բաղդասարյանը համոզմունք է հայտնել, որ այս հարցում Ղուկասյանը որևէ խնդիր չունի։
Ավելի վաղ, ԴՕԿ կուսակցությունը հայտարարություն էր տարածել՝ ընդգծելով, որ Վարդան Ղուկասյանը վերահսկողության տակ է, սակայն, ըստ կուսակցության, նա ձերբակալված չէ։
Հայաստանում Վարդան Ղուկասյանի դեմ հարուցված է քրեական գործ՝ խարդախության, շորթման, սպառնալիքների և բռնության հրապարակային կոչերի մեղադրանքներով, սակայն նա իր մեղքն ամբողջությամբ հերքում է։ ԱՄՆ Միգրացիոն և մաքսային ծառայության պաշտոնական կայքում հրապարակված տեղեկության համաձայն՝ Հայաստանում ծնված Վարդան Յուրիկի Ղուկասյանը գտնվում է Նևադա նահանգի Հենդերսոնի ձերբակալվածների ժամանակավոր պահման վայրում։

Vardan Ghukasyan, the founder and leader of the DOK party, is currently under the custody of U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) in Las Vegas, Nevada, facing potential deportation. This information was confirmed by Alethea Smock, Communications Director for ICE's Northwest region, as reported by Armenpress.
According to ICE, the 47-year-old Ghukasyan entered the United States on February 19, 2022, but did not adhere to the terms of his entry, resulting in immigration proceedings. "Vardan Yurik Ghukasyan, a 47-year-old citizen of Armenia, is under ICE custody in Las Vegas, Nevada. He was detained by ICE officers on February 20 and taken into custody as part of immigration procedures. Ghukasyan entered the United States on February 19, 2022, but did not depart within the timeframe specified by his entry conditions," stated Alethea Smock.
ICE's response indicates that foreign nationals accused of violating immigration regulations have certain procedural guarantees, including the right to legal counsel, the ability to contest deportation charges, and the opportunity to present relevant evidence. "Although the government does not provide attorneys, detainees can utilize the list of legal services offered by the Department of Justice and legal programs from the American Bar Association. Federal immigration judges, operating under the Department of Justice's Executive Office for Immigration Review (EOIR), conduct court proceedings to ensure due legal process. ICE officers, in turn, execute deportation decisions made by federal immigration judges. Detention facilities provide at least five hours per week of access to legal libraries, as well as daily meetings with attorneys according to a set schedule. Detainees can also use free video calls or make paid calls through specific platforms. In cases of immigration violations, U.S. law provides for resolution through administrative and judicial procedures, and in some instances, deportation processes," the response elaborated.
Ghukasyan's immigration hearing, initially scheduled for March 3, has been postponed by one week, аccording to RFE/RL. His attorney, Levon Baghdasaryan, did not detail the reasons for this decision.
It remains unclear whether the DOK party leader will continue to be held in the detention facility until the next court session or if alternative measures will be applied. The trial was set to take place in Las Vegas.
Ghukasyan's attorney has reaffirmed that the court session pertains to the tightening of U.S. immigration rules. Simultaneously, Levon Baghdasaryan expressed confidence that Ghukasyan has no issues in this regard.
*Previously, the DOK party issued a statement emphasizing that Vardan Ghukasyan is under supervision but, according to the party, is not detained. In Armenia, Vardan Ghukasyan faces criminal charges for fraud, extortion, threats, and public calls for violence; however, he completely denies his guilt. According to information published on the official website of the U.S. Immigration and Customs Enforcement, Vardan Yurik Ghukasyan, born in Armenia, is held at the Henderson Detention Center in Nevada.*