Բաքվում շարունակվում է Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի և ռազմաքաղաքական ղեկավարության մյուս ներկայացուցիչների շինծու գործերով դատավարությունը։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ Արայիկ Հարությունյանն ասել է, թե 44–օրյա պատերազմի ընթացքում մտադիր է եղել նամակ գրել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին՝ առաջարկելով դադարեցնել ռազմական գործողությունները, սակայն Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը թույլ չի տվել։
Հարությունյանի խոսքով՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 18-ի երեկոյան նա հանդիպել է Արցախի նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի հետ, հայտնում է Trend–ը։
«Ես զանգահարեցի Փաշինյանին և ասացի, որ պատրաստ եմ նամակ գրել Ալիևին՝ պատերազմը դադարեցնելու վերաբերյալ, և որ Սահակյանն ու Ղուկասյանը, եթե պետք է, կմիանան: Նամակի նպատակն էր դադարեցնել պատերազմը՝ արտացոլելով հայկական բնակչության ցանկությունը:
Իսկ Փաշինյանին հղած նամակի բովանդակությունն այն էր, որ պետք է դադարեցնել պատերազմը՝ հայտարարելով, որ դա հայ բնակիչների ցանկությունն է։ Քանի որ Հայաստանում այս հարցում միասնական կարծիք չկար, ուստի առաջարկել էի հղում կատարել մեզ վրա՝ պատերազմը դադարեցնելու համար։ Մենք պատրաստ էինք չակերտավոր մեղավոր լինել, բայց պետք էր պահպանել մարդկային կյանքերը: Փաշինյանը մի շարք հանդիպումներ է անցկացրել, այդ թվում՝ ընդդիմության հետ, և հոկտեմբերի 19-ի երեկոյան նա զանգարահարեց և ասաց, որ պատերազմը շարունակվում է: Չեմ ուզում մանրամասների մեջ մտնել։ Ամենավատն այն էր, որ պատերազմը շարունակվելու էր»,–ասել է Հարությունյանը։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, Հարությունյանը նաև ընդունել է, որ Արցախի Պաշտպանության բանակի հրամանատարը ենթարկվում էր Հայաստանի Գլխավոր շտաբի պետին:
«Ես չեմ նշանակել և չեն ազատել բանակի հրամանատարներին, քանի որ նման լիազորություններ չունեի։ Հայաստանում քրգործ է հարուցված Ղարաբաղի բանակի հրամանատարի դեմ։ Եթե նա ինձ ենթարկվեր, նրա դեմ քրգործը կհարուցվեր Ղարաբաղում»,–ասել է Հարությունյանը, գրում է Trend-ը։
Ըստ մեկ այլ հրապարակման, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանն ասել է, որ Հայաստանի վարչապետն արգելել է իրենց որևէ կապ հաստատել արտաքին աշխարհի հետ:

4 Март 2025 - 08:28 AMT
В Баку продолжается судебный процесс над бывшим президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном и другими представителями военно-политического руководства, который Армения называет сфабрикованным.
Согласно азербайджанским СМИ, Арутюнян заявил, что во время 44-дневной войны он намеревался написать письмо президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву с предложением прекратить военные действия, но премьер-министр Армении Никол Пашинян не позволил этого сделать.
По словам Арутюняна, вечером 18 октября 2020 года он встретился с бывшими президентами Арцаха Бако Саакяном и Аркадием Гукасяном, сообщает Trend.
«Я позвонил Пашиняну и сказал, что готов написать Алиеву письмо о прекращении войны, и что Саакян и Гукасян, если потребуется, присоединятся. Цель письма заключалась в том, чтобы остановить войну, отразив волю армянского населения.
Содержание письма Пашиняну сводилось к тому, что войну необходимо прекратить, заявив, что это желание армянских жителей. Так как в Армении не было единого мнения по этому вопросу, я предложил взять ответственность на себя, чтобы остановить войну. Мы были готовы стать так называемыми виновными, лишь бы сохранить человеческие жизни.
Пашинян провел ряд встреч, в том числе с оппозицией, а вечером 19 октября перезвонил мне и сказал, что война продолжается. Не хочу вдаваться в детали. Самое ужасное было осознавать, что война не прекратится», — заявил Арутюнян.
Согласно азербайджанским СМИ, Арутюнян также признал, что командующий Армией обороны Арцаха подчинялся начальнику Генштаба Армении.
«Я не назначал и не освобождал командующих армией, поскольку у меня не было таких полномочий. В Армении возбуждено уголовное дело против командующего армией Арцаха. Если бы он подчинялся мне, дело было бы возбуждено в Арцахе», — сказал Арутюнян, сообщает Trend.
В другом материале бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян заявил, что премьер-министр Армении запретил им устанавливать любые контакты с внешним миром.
Министерство иностранных дел Армении опубликовало заявление, подчеркнув, что продолжает привлекать внимание международных партнеров к освобождению армянских военнопленных, заложников и других задержанных лиц, удерживаемых в Азербайджане, а также к продолжающимся инсценированным судебным процессам, сопровождающимся грубыми нарушениями процедур и признаками пыток.