Մարտի 3-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում անցկացվել է ՀՀ դիվանագետի օրվան նվիրված միջոցառում, որին մասնակցել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Միրզոյանը մի քանի դիվանագետի պարգևատրել է ՀՀ ԱԳՆ 2-րդ աստիճանի պատվո մեդալով՝ գնահատելով նրանց ներդրումը և ծառայությունը դիվանագիտության ոլորտում։
Իր ելույթում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը կարևորել է դիվանագիտական ծառայության դերը, ընդգծելով դիվանագետների անձնվեր աշխատանքը հատկապես ներկայիս բարդ աշխարհաքաղաքական իրողությունների պայմաններում։ Նախարարը շնորհավորել է ՀՀ բոլոր դիվանագետներին մասնագիտական տոնի կապակցությամբ՝ մաղթելով նրանց և նրանց ընտանիքներին հաջողություն։
Միջոցառման ընթացքում ելույթ է ունեցել նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Տոնական միջոցառման շրջանակում տեղի է ունեցել նոր դիվանագետների երդման արարողությունը, որից հետո ՀՀ վարչապետը նրանց հանձնել է դիվանագետի վկայականներ։

A ceremony dedicated to Diplomat's Day was held at the Armenian Foreign Ministry on March 3, attended by Prime Minister Nikol Pashinyan and Deputy Prime Minister Mher Grigoryan.
Foreign Minister Ararat Mirzoyan awarded several diplomats with the Ministry of Foreign Affairs’ 2nd-degree Medal of Honor, recognizing their contributions and service to diplomacy.
In his speech, Mirzoyan emphasized the importance of diplomatic service and acknowledged diplomats' dedication, especially given current geopolitical complexities. He congratulated all Armenian diplomats on their professional holiday, wishing them and their families success.
Prime Minister Nikol Pashinyan also addressed the event. As part of the celebrations, a swearing-in ceremony for new diplomats took place, after which the Prime Minister presented them with their official certificates.