Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Այհան Հաջիզադեն արձագանքելով ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկին, որը հայտարարել է, որ Ադրբեջանում կամայականորեն պահվող հայերը պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն։
Հաջիզադեն հայտարարել է, թե խաղաղության ջանքերի գնահատումը «չպետք է մթագնի ամբողջական պատկերը», հայտնում է Trend-ը։
Գերիներին խոշտանգումների ենթարկող երկրի ներկայացուցիչը խոսել է «արդար դատավարության» և «օրենքի գերակայության» մասին։
«Արդար դատավարությունը, որը համապատասխանում է միջազգային իրավական չափանիշներին, վճռորոշ նշանակություն ունի ճշմարտության բացահայտման, զոհերի նկատմամբ արդարության հաստատման և օրենքի գերակայության ապահովման համար։ Միայն ճշմարտության և վերքերի բուժման շնորհիվ խաղաղությունն ու հաշտեցումը կհաղթահարեն անպատժելիությունը», – ասել է Հաջիզադեն։
Մարտի 3-ին Ժնևում ընթացող Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նստաշրջանի ընթացքում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկը իր համապարփակ զեկույցում հատուկ անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանում կամայականորեն պահվող բոլոր անձանց, այդ թվում՝ հայերի խնդրին։
«Նրանք պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն, և արդար դատավարության նրանց իրավունքները պետք է ամբողջությամբ հարգվեն»,- ընդգծել է նա։
Տյուրկն իր զեկույցում նշել է նաև, որ հետևում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության բանակցություններին՝ հույս հայտնելով, որ դրանք «կհանգեցնեն ճշմարտության բացահայտման, ապաքինման և հաշտեցման գործընթացին», որին հանձնակատարը պատրաստ է իր աջակցությունը բերել։

Azerbaijan’s Foreign Ministry spokesperson, Aykhan Hajizade, responded to Volker Türk, the UN High Commissioner for Human Rights, who called for the immediate release of arbitrarily detained Armenians in Azerbaijan.
Hajizade stated that evaluating peace efforts “should not obscure the full picture,” according to Trend.
A representative of a country known for torturing prisoners spoke of “fair trials” and the “rule of law.”
“A fair trial, in line with international legal standards, is crucial for uncovering the truth, ensuring justice for victims, and upholding the rule of law. Only through truth and healing can peace and reconciliation overcome impunity,” Hajizade said.
On March 3, during the 58th session of the Human Rights Council in Geneva, UN High Commissioner for Human Rights Volker Türk addressed the issue of all arbitrarily detained individuals in Azerbaijan, including Armenians, in his comprehensive report.
"They must be released immediately, and their right to a fair trial must be fully respected," he emphasized.
Türk also noted that he is closely monitoring peace negotiations between Armenia and Azerbaijan, expressing hope that they will "lead to truth, healing, and reconciliation," and stating his willingness to support the process.