Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Այհան Հաջիզադեն արձագանքելով ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկին, որը հայտարարել է, որ Ադրբեջանում կամայականորեն պահվող հայերը պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն։
Հաջիզադեն հայտարարել է, թե խաղաղության ջանքերի գնահատումը «չպետք է մթագնի ամբողջական պատկերը», հայտնում է Trend-ը։
Գերիներին խոշտանգումների ենթարկող երկրի ներկայացուցիչը խոսել է «արդար դատավարության» և «օրենքի գերակայության» մասին։
«Արդար դատավարությունը, որը համապատասխանում է միջազգային իրավական չափանիշներին, վճռորոշ նշանակություն ունի ճշմարտության բացահայտման, զոհերի նկատմամբ արդարության հաստատման և օրենքի գերակայության ապահովման համար։ Միայն ճշմարտության և վերքերի բուժման շնորհիվ խաղաղությունն ու հաշտեցումը կհաղթահարեն անպատժելիությունը», – ասել է Հաջիզադեն։
Մարտի 3-ին Ժնևում ընթացող Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նստաշրջանի ընթացքում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատար Վոլկեր Տյուրկը իր համապարփակ զեկույցում հատուկ անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանում կամայականորեն պահվող բոլոր անձանց, այդ թվում՝ հայերի խնդրին։
«Նրանք պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն, և արդար դատավարության նրանց իրավունքները պետք է ամբողջությամբ հարգվեն»,- ընդգծել է նա։
Տյուրկն իր զեկույցում նշել է նաև, որ հետևում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղության բանակցություններին՝ հույս հայտնելով, որ դրանք «կհանգեցնեն ճշմարտության բացահայտման, ապաքինման և հաշտեցման գործընթացին», որին հանձնակատարը պատրաստ է իր աջակցությունը բերել։

4 Март 2025 - 15:02 AMT
Представитель МИД Азербайджана Айхан Хаджизаде отреагировал на заявление Фолькера Тюрка, верховного комиссара ООН по правам человека, который потребовал немедленного освобождения произвольно задержанных армян в Азербайджане.
Хаджизаде заявил, что оценка мирных усилий «не должна затмевать полную картину», сообщает Trend.
Представитель страны, которая подвергает пленных пыткам, заговорил о «справедливом суде» и «верховенстве закона».
"Справедливый суд, соответствующий международным правовым стандартам, имеет решающее значение для установления истины, обеспечения справедливости для жертв и соблюдения верховенства закона. Только через раскрытие правды и исцеление можно преодолеть безнаказанность и достичь мира и примирения," – заявил Хаджизаде.
3 марта, в ходе 58-й сессии Совета по правам человека в Женеве, верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк в своем докладе уделил особое внимание вопросу произвольно задержанных лиц в Азербайджане, включая армян.
"Они должны быть немедленно освобождены, а их право на справедливый суд должно быть полностью соблюдено," – подчеркнул он.
Тюрк также отметил, что внимательно следит за переговорами о мире между Арменией и Азербайджаном, выразив надежду, что они «приведут к раскрытию истины, исцелению и примирению», и подтвердил свою готовность поддержать этот процесс.