ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ Ադրբեջանը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցը պատանդ է վերցրել և փորձում է ազդեցություն ունենալ։
«Մենք աշխատում ենք Թուրքիայի հետ և շարունակելու ենք աշխատել։ Ցավում եմ, որ Ադրբեջանը Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունները, հայ-թուրքական սահմանի հարցը, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցը պատանդ է վերցրել և փորձում է ազդեցություն ունենալ։ Դա շատ վատ է։ Կարծում եմ, որ Թուրքիայի համապատասխան պաշտոնյաներն էլ են հասկանում»,- ասել է Սիմոնյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը բազմիցս արտահայտել է իր պատրաստակամությունը՝ քայլեր ձեռնարկելով խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։
ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ Թուրքիան, նկատելով Հայաստանի այդ նախաձեռնությունները, առավել հստակ կարտահայտի իր դիրքորոշումը։
Սիմոնյանը հիշեցրել է, որ նախորդ տարվա հոկտեմբերին Ժնևում հանդիպել է Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի նախագահ Նուման Քուրթուլմուշի հետ, որտեղից, ըստ նրա, ստացել է դրական ազդակներ։
2021–ի դեկտեմբերին Երևանն ու Անկարան պաշտոնապես հայտարարել էին, որ պատրաստ են հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել։ Այդ նպատակով երկու երկրներն էլ հատուկ ներկայացուցիչներ էին նշանակել․ Թուրքիան՝ Վաշինգտոնում իր նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչին, իսկ Հայաստանը՝ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանին։
2023 թվականի գարնանը Մարգարա անցակետի տարածքը հանձնվել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեին։ Այժմ «Մարգարա» անցակետը պատրաստ է շահագործման։ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի այն ժամանակվա նախագահ Ռուստամ Բադասյանը օգոստոսի 1-ին նշել էր, որ Մարգարայի անցակետի գործունեության մեկնարկի համար անհրաժեշտ է քաղաքական որոշում։

Спикер Национального собрания Армении Ален Симонян заявил, что Азербайджан держит в заложниках процесс нормализации армяно-турецких отношений и пытается на него влиять.
«Мы работаем с Турцией и будем продолжать работать. Жаль, что Азербайджан взял в заложники отношения между Арменией и Турцией, вопрос армяно-турецкой границы, процесс нормализации и пытается на них воздействовать. Это очень плохо. Думаю, что соответствующие турецкие должностные лица тоже это понимают», — сказал Симонян, сообщает Sputnik Армения.
Он подчеркнул, что Армения неоднократно выражала свою готовность предпринять шаги на пути к установлению мира.
Спикер парламента выразил надежду, что Турция, заметив инициативы Армении, более четко сформулирует свою позицию.
Симонян напомнил, что в октябре прошлого года в Женеве он встретился с председателем Великого национального собрания Турции Нуманом Куртулмушем, от которого, по его словам, получил позитивные сигналы.
В декабре 2021 года Ереван и Анкара официально заявили о готовности предпринять шаги по нормализации отношений. Для этого обе страны назначили специальных представителей: Турция направила своего бывшего посла в Вашингтоне Сердара Кылыча, а Армения – вице-спикера парламента Рубена Рубиняна.
Весной 2023 года территория пункта пропуска «Маргара» была передана Государственному комитету доходов Армении. В настоящее время пункт готов к эксплуатации. 1 августа тогдашний председатель комитета Рустам Бадасян заявил, что для запуска работы пункта необходимо политическое решение.