ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ Ադրբեջանը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցը պատանդ է վերցրել և փորձում է ազդեցություն ունենալ։
«Մենք աշխատում ենք Թուրքիայի հետ և շարունակելու ենք աշխատել։ Ցավում եմ, որ Ադրբեջանը Հայաստանի և Թուրքիայի հարաբերությունները, հայ-թուրքական սահմանի հարցը, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցը պատանդ է վերցրել և փորձում է ազդեցություն ունենալ։ Դա շատ վատ է։ Կարծում եմ, որ Թուրքիայի համապատասխան պաշտոնյաներն էլ են հասկանում»,- ասել է Սիմոնյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը բազմիցս արտահայտել է իր պատրաստակամությունը՝ քայլեր ձեռնարկելով խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։
ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ Թուրքիան, նկատելով Հայաստանի այդ նախաձեռնությունները, առավել հստակ կարտահայտի իր դիրքորոշումը։
Սիմոնյանը հիշեցրել է, որ նախորդ տարվա հոկտեմբերին Ժնևում հանդիպել է Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովի նախագահ Նուման Քուրթուլմուշի հետ, որտեղից, ըստ նրա, ստացել է դրական ազդակներ։
2021–ի դեկտեմբերին Երևանն ու Անկարան պաշտոնապես հայտարարել էին, որ պատրաստ են հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել։ Այդ նպատակով երկու երկրներն էլ հատուկ ներկայացուցիչներ էին նշանակել․ Թուրքիան՝ Վաշինգտոնում իր նախկին դեսպան Սերդար Քըլըչին, իսկ Հայաստանը՝ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանին։
2023 թվականի գարնանը Մարգարա անցակետի տարածքը հանձնվել է ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեին։ Այժմ «Մարգարա» անցակետը պատրաստ է շահագործման։ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի այն ժամանակվա նախագահ Ռուստամ Բադասյանը օգոստոսի 1-ին նշել էր, որ Մարգարայի անցակետի գործունեության մեկնարկի համար անհրաժեշտ է քաղաքական որոշում։

Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan stated that Azerbaijan has taken the Armenian-Turkish normalization process hostage and is attempting to exert influence over it.
"We are working with Turkey and will continue to do so. It is unfortunate that Azerbaijan has taken hostage the relations between Armenia and Turkey, the issue of the Armenian-Turkish border, and the normalization process, trying to influence them. This is very bad. I believe that the relevant Turkish officials understand this as well," Simonyan said, reports Sputnik Armenia.
He emphasized that Armenia has repeatedly expressed its willingness to take steps toward establishing peace.
The parliament speaker expressed hope that Turkey, recognizing Armenia's initiatives, would more clearly articulate its position.
Simonyan recalled that in October last year, he met with the Speaker of Turkey’s Grand National Assembly, Numan Kurtulmuş, in Geneva, from which, according to him, he received positive signals.
In December 2021, Yerevan and Ankara officially announced their readiness to take steps toward normalization. To this end, both countries appointed special representatives: Turkey named its former ambassador to Washington, Serdar Kılıç, while Armenia appointed Deputy Speaker of Parliament Ruben Rubinyan.
In the spring of 2023, the Margara checkpoint area was transferred to Armenia’s State Revenue Committee. The checkpoint is now ready for operation. On August 1, the committee's then-chairman, Rustam Badasyan, noted that the launch of Margara’s operations required a political decision.