Հայաստանը որոշում է կայացրել միանալ Հաագայի մշտական արբիտրաժային դատարանին։ ՀՀ Ազգային ժողովում այդ նպատակով ներկայացվել է 1899 և 1907 թվականների խաղաղության կոնվենցիաները վավերացնելու մասին օրինագիծը, որը ներկայացրել է միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Նա ընդգծել է, որ այս կոնվենցիաների հիման վրա ձևավորված մշտական արբիտրաժային դատարանն ապահովում է պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների միջև վեճերի խաղաղ կարգավորման հնարավորությունը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Քանի որ Հայաստանը դեռևս չի հանդիսանում այս կոնվենցիայի մասնակից, այլ երկրները կարող են հայցեր ներկայացնել Արբիտրաժային դատարան նրա դեմ, սակայն Հայաստանն ինքը չունի այդ հնարավորությունը։ Ներկայումս Հայաստանի դեմ ներկայացված են երկու միջպետական և մեկ ներդրումային հայց։
Մշտական արբիտրաժային դատարանի անդամ դառնալու դեպքում Հայաստանը կստանա հայցեր ներկայացնելու հնարավորություն, ինչպես նաև կունենա չորս արբիտր նշանակելու իրավունք։ Ավելին, այս դատարանի արբիտրներն առաջադրվում են որպես Արդարադատության միջազգային դատարանի թեկնածուներ, որոնց հարցը քննարկվում է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում և Անվտանգության խորհրդում։
Մշտական արբիտրաժային դատարանը, ի տարբերություն Արդարադատության միջազգային դատարանի, անմիջականորեն չի ենթարկվում ՄԱԿ-ին, չնայած երկու կառույցների նստավայրերը գտնվում են Հաագայում։ Հարկ է նաև չշփոթել այս դատարանը Միջազգային քրեական դատարանի հետ, որը ևս տեղակայված է Հաագայում։

4 Март 2025 - 15:08 AMT
Армения приняла решение присоединиться к Постоянной палате третейского суда (ППТС) в Гааге. В связи с этим в Национальное собрание внесен законопроект о ратификации Гаагских конвенций о мире 1899 и 1907 годов, представленный представителем Армении по международным правовым вопросам Егище Киракосяном.
Киракосян подчеркнул, что ППТС, созданная на основе этих конвенций, обеспечивает возможность мирного урегулирования споров между государствами и международными организациями, сообщает Sputnik Армения.
Поскольку Армения пока не является участником этих конвенций, другие страны могут подавать иски против нее в ППТС, но сама Армения такой возможности не имеет. В настоящее время против страны рассматриваются два межгосударственных и один инвестиционный иск.
После присоединения к ППТС Армения получит право подавать иски, а также назначать четырех арбитров. Кроме того, арбитры этого суда выдвигаются в качестве кандидатов в Международный суд ООН (МС ООН), а их кандидатуры рассматриваются в Генеральной Ассамблее и Совете Безопасности ООН.
В отличие от МС ООН, Постоянная палата третейского суда не находится в подчинении ООН, хотя обе организации базируются в Гааге. Также не следует путать этот суд с Международным уголовным судом, который также расположен в Гааге.