Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Իրանի պետական հեռուստաընկերությանը (IRIB) տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ գործընթացին, ասել է, որ նախագծում 2 չհամաձայնեցված հոդված է մնում։
«Խաղաղության պայմանագրի նախագծում դեռ կան երկու հոդվածներ, որոնց շուրջ դեռ չի հաջողվել գալ համաձայնության, և մենք շարունակում ենք աշխատել այդ ուղղությամբ»,–ասել է վարչապետը։
Նա նաև պատասխանել է տարածաշրջանային տրանսպորտային կապուղիների բացման և դրանց վերահսկողության վերաբերյալ հարցերին։
«Դուք տեղյակ եք, որ մենք ներկայացրել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որի նպատակն է ապաշրջափակել տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային ու տնտեսական կապերը։ Այս համատեքստում առանցքային նշանակություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկաթուղու վերագործարկումը։ Մասնավորապես, կարևոր են երկաթուղային կապերի վերականգնումն Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան՝ Հայաստանի տարածքով, և Հայաստանից դեպի Ադրբեջանի տարածք՝ Նախիջևանի միջով։
Հստակ է, որ մենք վերջերս Ադրբեջանի համար շատ կոնկրետ առաջարկ ենք ձևավորել՝ այս խնդրի լուծման ուղղությամբ առաջին փուլում կենտրոնանալով երկաթուղային բեռնափոխադրումների վրա։ Կարևոր է, որ այս հարցը կարգավորվի՝ հաշվի առնելով երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքները»,–ասել է Փաշինյանը։
Բացի այդ, նա ընդգծել է, որ առաջարկվող լուծումը լիովին բավարարում է ազատ և անխոչընդոտ բեռնափոխադրումների ապահովման պայմաններին՝ հիշեցնելով, որ ներկայումս Ադրբեջանը Նախիջևանի հետ կապ ունի Իրանի տարածքով, և Հայաստանը պատրաստ է տրամադրել նույն պայմանները՝ համապատասխանեցնելով դրանք տարածաշրջանային առանձնահատկություններին։
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է որոշակի պարզեցումների, բայց փոխադարձության սկզբունքով։
Անդրադառնալով երրորդ երկրների կողմից երթուղիների վերահսկողության շրջանառվող թեզերին՝ Փաշինյանն ասել է, որ եթե առաջնորդվենք ինքնիշխանության, իրավազորության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքներով, ապա պատասխանը հետևյալն է՝ երրորդ երկրների ներկայության մասին խոսակցություններն անընդունելի են։
«Եթե հենվենք իմ նշած սկզբունքների վրա, ապա երրորդ ուժերի ներգրավման անհրաժեշտություն չկա։ Պետք է ընդգծեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը երբեք ոչ գրավոր, ոչ բանավոր որևէ պարտավորություն չի ստանձնել կամ համաձայնություն չի տվել, որ իր տարածքում ինքնիշխանությունը, իրավազորությունը կամ տարածքային ամբողջականությունը սահմանափակվի որևէ կերպ։ Նման պնդումները, եթե կան, հիմնազուրկ են և չեն համապատասխանում իրականությանը»,–ասել է Փաշինյանն իրանական լրատվամիջոցին տված հարցազրույցում։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated in an interview with Iran’s state television (IRIB) that two articles in the Armenia-Azerbaijan peace treaty draft remain unresolved.
"The peace treaty draft still contains two articles on which we have not yet reached an agreement, and we continue working towards a resolution," Pashinyan said.
He also addressed questions about the opening of regional transport routes and their control.
"You are aware that we have proposed the ‘Crossroads of Peace’ initiative, aimed at unblocking all transport and economic connections in the region. In this context, reopening the railway between Armenia and Azerbaijan is crucial. Specifically, restoring railway links from Azerbaijan to Nakhijevan via Armenia and from Armenia to Azerbaijan through Nakhijevan is of particular importance.
It is clear that we have recently made a very concrete proposal to Azerbaijan, focusing first on rail freight transport. It is essential that this issue is resolved based on the principles of sovereignty, jurisdiction, and territorial integrity," Pashinyan said.
Additionally, he emphasized that the proposed solution fully ensures free and unrestricted cargo transportation, noting that Azerbaijan currently has a connection with Nakhijevan through Iran. Armenia is ready to offer the same conditions, adapting them to regional specifics.
The prime minister noted that Armenia is open to certain simplifications, but only on the principle of reciprocity.
Regarding the speculation about third-party control over routes, Pashinyan stressed that if guided by the principles of sovereignty, jurisdiction, and territorial integrity, the answer is clear—third-party presence is unacceptable.
"If we adhere to the principles I outlined, there is no need for third-party involvement. I must emphasize that Armenia has never, either in writing or verbally, committed to or agreed to any limitation of its sovereignty, jurisdiction, or territorial integrity. Any such claims are baseless and do not reflect reality," Pashinyan said in his interview with Iranian media.