«Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրն անդրադարձել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի հացադուլին՝ նշելով, որ հիմա նրան սատար կանգնելու մեր հերթն է։
Նա կոչ է արել հայերին ցույց տալ աշխարհին, որ հայերը երբեք չեն լքում նրանց, ովքեր իրենց սատար են կանգնել:
«Այսօր ուզում եմ անդրադառնալ ծայրահեղ հրատապ մի խնդրի. Ռուբեն Վարդանյանը՝ մարդ, ով իր կյանքը նվիրել է Հայաստանին, նրա ժողովրդին ու ապագային, 500 օրից ավելի անարդարացի կերպով կալանավորված լինելով Ադրբեջանում, օրեր առաջ հացադուլ է հայտարարել։ Արդարության ճանապարհին նրա կամքն անսասան է, սակայն նրա առողջությունն ու կյանքը չափազանց թանկ են այս կերպ վտանգելու համար: Ռուբենը միշտ եղել է Հայաստանի կողքին` իր մարդասիրական գործունեությամբ, իր նախաձեռնություններով և ավելի ուժեղ, միասնական ապագայի իր տեսլականով: Կրթական ու սոցիալական ծրագրերից մինչև համայնքների վերակառուցում և տնտեսական զարգացման խթանում՝ նրա ջանքերի արդյունքները տեսանելի են Հայաստանում և անդին: Այն ամենը, ինչ նա արել է, եղել է ի շահ համայն հայության՝ հանուն մեր արժանապատվության, մեր իրավունքների և խաղաղ ապրելու մեր ձգտման:
Հիմա Ռուբենին սատար կանգնելու մե՛ր հերթն է։ Պետք է հորդորենք նրան դադարեցնել հացադուլը և թույլ տալ մեզ՝ աշխարհասփյուռ հայերիս, օգնել նրան կրելու այս բեռը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ազնավուրը հավելել է, որ պետք է մեր ձայնը բարձրացնենք, իրազեկող միջոցառումներ նախաձեռնենք, գործողություններ պահանջենք, իսկ Ռուբեն Վարդանյանի անձնազոհ նվիրումը չպետք է լինի առողջության կամ կյանքի գնով:
«Եկեք միավորվե՛նք։ Եկեք բարձրաձայնե՛նք։ Եկեք այնպե՛ս անենք, որ Ռուբենի պայքարն աննկատ չմնա. կիսվեք նրա պատմությամբ, արդարություն պահանջեք ու ցո՛ւյց տվեք աշխարհին, որ հայերը երբեք չեն լքում նրանց, ովքեր իրենց սատար են կանգնել: Ռուբե՛ն, իմ սիրելի՛ ընկեր, դու մեզ պետք ես ուժեղ և մեր կողքին կանգնած։ Խնդրում եմ, դադարեցրու հացադուլը, եկ միասին շարունակենք հանուն արդարության այս պայքարը»,- գրել է Նիկոլա Ազնավուրը։
Ռուբեն Վարդանյանի ինքնազգացողությունը հացադուլի հետևանքով Բաքվի դատարանում վատթարացել է, և նա հրաժարվել է ցուցմունք տալ կամ պատասխանել հարցերին։ Նրա փաստաբան Ջարեդ Գենսերը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին՝ թույլ տալ, որ միջազգային բժիշկները այցելեն նրան, անհապաղ տրամադրել անհրաժեշտ բուժօգնություն, ինչպես նաև վերահսկել նրա առողջական վիճակը՝ հաշվի առնելով դրա կարիքը։ Նա նաև պահանջել է հետաձգել դատավարությունը մինչև հացադուլի դադարեցումը։
Փաստաբանը հորդորել է աշխարհի առաջնորդներին, այդ թվում՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, դատապարտել այս դատական գործընթացը՝ որակելով այն որպես քաղաքական բնույթի և ապօրինի։

Co-founder and chairman of the board of trustees of the Aznavour Foundation, Nicolas Aznavour, addressed the hunger strike of former Artsakh State Minister Ruben Vardanyan, emphasizing that it is now Armenians’ turn to support him.
He urged Armenians to show the world that Armenians never abandon those who stood by them.
"Today, I want to address an extremely urgent issue. Ruben Vardanyan, a man who has dedicated his life to Armenia, its people, and its future, has been unjustly imprisoned in Azerbaijan for over 500 days. A few days ago, he declared a hunger strike. His willpower on the path to justice is unshakable, but his health and life are too valuable to be put at such risk.
Ruben has always stood by Armenia—with his humanitarian efforts, his initiatives, and his vision for a stronger, united future. From educational and social programs to community reconstruction and economic development, the impact of his efforts is visible in Armenia and beyond. Everything he has done has been for the benefit of all Armenians, for our dignity, our rights, and our aspiration to live in peace.
Now, it is our turn to support Ruben. We must urge him to end his hunger strike and allow us, Armenians around the world, to help him carry this burden," the statement reads.
Aznavour added that Armenians must raise their voices, organize awareness campaigns, demand action, and ensure that Ruben Vardanyan’s selfless dedication does not come at the cost of his health or life.
"Let’s unite. Let’s speak up. Let’s ensure that Ruben’s struggle does not go unnoticed. Share his story, demand justice, and show the world that Armenians never abandon those who stood by them. Ruben, my dear friend, we need you strong and standing with us. Please, stop the hunger strike. Let’s continue this fight for justice together," wrote Nicolas Aznavour.
Ruben Vardanyan’s health deteriorated during a court hearing in Baku due to his hunger strike, and he refused to testify or answer questions. His lawyer, Jared Genser, urged Azerbaijani authorities to allow international doctors to examine him, provide immediate medical assistance, and monitor his condition. He also called for postponing the trial until the hunger strike ends.
The lawyer urged world leaders, including Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, to condemn this judicial process as politically motivated and illegal.