Ազգային ժողովը 64 կողմ, 5 դեմ ձայներով և առանց ձեռնպահ քվեարկությամբ վերջնականապես ընդունել է «Հայաստանի Հանրապետության օրհներգի մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող նախագիծը։
Ըստ նոր փոփոխությունների՝ ՀՀ օրհներգի վերջին քառատողը կտեղափոխվի 2–րդ տեղ, մինչդեռ 2–րդ և 3–րդ քառատողերը համապատասխանաբար կզբաղեցնեն 3–րդ և 4–րդ տեղերը. «Նայիր նրան երեք գույնով` նվիրական մեկ նշան, թող փողփողի թշնամու դեմ, թող միշտ պանծա Հայաստան»։
«Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցել քվեարկությանը։ Խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ առաջիկայում հանդես կգան նոր փոփոխությունների առաջարկով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախագծի հեղինակներն են ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ինչպես նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանն ու Թագուհի Ղազարյանը։
Իշխանական պատգամավորների կարծիքով՝ ՀՀ օրհներգը, որպես երկրի կարևորագույն խորհրդանիշներից մեկը, պետք է ունենա հստակ ձևավորված ստանդարտներ՝ ներառյալ տեքստը, տևողությունը, երաժշտությունը, ռիթմը, ինչպես նաև դրա կարճ տարբերակի միասնական մոտեցումը՝ 25-30 վայրկյանի սահմաններում։
Բացի այդ, փոփոխություններով նախատեսվում է, որ օրհներգը պետք է սկսվի և ավարտվի Հայաստանի մասին խոսքերով։ Նոր օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո ԿԳՄՍՆ-ն կհրապարակի օրհներգի պաշտոնական տարբերակը ՀՀ կառավարության կայքում։
Կգործի նաև օրհներգի պաշտոնական ձայնագրություն՝ մի քանի ձևաչափերով, այդ թվում՝ ակապելլա և նվագախմբային կատարմամբ։

Национальное Собрание окончательно одобрило законопроект о внесении изменений в гимн Армении 64 голосами «за» и 5 «против», без воздержавшихся.
Согласно изменениям, последняя строфа гимна переносится на второе место, а вторая и третья строфы займут третью и четвёртую позиции: «Смотри на него в трёх цветах – один священный знак, пусть реет против врага, пусть всегда процветает Армения».
Фракция «Армения» не участвовала в голосовании. Её лидер, Сейран Оганян, заявил, что в будущем они выступят с новыми предложениями по изменению гимна, сообщает Sputnik Армения.
Авторами законопроекта стали спикер парламента Ален Симонян, а также депутаты фракции «Гражданский договор» Сисак Габриелян и Тагуи Газарян.
По мнению депутатов правящей партии, национальный гимн Армении, как один из главных государственных символов, должен соответствовать четким стандартам, включая текст, продолжительность, музыку, ритм и унифицированную короткую версию длиной 25-30 секунд.
Кроме того, гимн должен начинаться и заканчиваться словами об Армении. После вступления закона в силу Министерство образования, науки, культуры и спорта опубликует официальный вариант на правительственном сайте.
Также будет выпущена официальная аудиозапись гимна в нескольких форматах, включая акапельное и оркестровое исполнение.