Ազգային ժողովը 64 կողմ, 5 դեմ ձայներով և առանց ձեռնպահ քվեարկությամբ վերջնականապես ընդունել է «Հայաստանի Հանրապետության օրհներգի մասին» օրենքում փոփոխություններ նախատեսող նախագիծը։
Ըստ նոր փոփոխությունների՝ ՀՀ օրհներգի վերջին քառատողը կտեղափոխվի 2–րդ տեղ, մինչդեռ 2–րդ և 3–րդ քառատողերը համապատասխանաբար կզբաղեցնեն 3–րդ և 4–րդ տեղերը. «Նայիր նրան երեք գույնով` նվիրական մեկ նշան, թող փողփողի թշնամու դեմ, թող միշտ պանծա Հայաստան»։
«Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցել քվեարկությանը։ Խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ առաջիկայում հանդես կգան նոր փոփոխությունների առաջարկով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախագծի հեղինակներն են ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, ինչպես նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանն ու Թագուհի Ղազարյանը։
Իշխանական պատգամավորների կարծիքով՝ ՀՀ օրհներգը, որպես երկրի կարևորագույն խորհրդանիշներից մեկը, պետք է ունենա հստակ ձևավորված ստանդարտներ՝ ներառյալ տեքստը, տևողությունը, երաժշտությունը, ռիթմը, ինչպես նաև դրա կարճ տարբերակի միասնական մոտեցումը՝ 25-30 վայրկյանի սահմաններում։
Բացի այդ, փոփոխություններով նախատեսվում է, որ օրհներգը պետք է սկսվի և ավարտվի Հայաստանի մասին խոսքերով։ Նոր օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո ԿԳՄՍՆ-ն կհրապարակի օրհներգի պաշտոնական տարբերակը ՀՀ կառավարության կայքում։
Կգործի նաև օրհներգի պաշտոնական ձայնագրություն՝ մի քանի ձևաչափերով, այդ թվում՝ ակապելլա և նվագախմբային կատարմամբ։

The National Assembly approved the bill on amending Armenia’s national anthem with 64 votes in favor and 5 against, with no abstentions.
According to the changes, the anthem’s final stanza will be moved to the second position, while the second and third stanzas will now become the third and fourth, respectively: "Look at it in three colors, one sacred sign, let it wave against the enemy, may Armenia always prosper."
The Armenia faction did not participate in the vote. Its leader, Seyran Ohanyan, stated that they would propose further amendments in the future, Sputnik Armenia reported.
The bill was authored by Parliament Speaker Alen Simonyan and ruling Civil Contract MPs Sisak Gabrielyan and Taguhi Ghazaryan.
According to ruling party lawmakers, Armenia’s national anthem, as a key state symbol, must adhere to clear standards, including text, duration, music, rhythm, and a unified short version of 25-30 seconds.
Additionally, the anthem will start and end with references to Armenia. Once the law comes into force, the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports will publish the official version on the government’s website.
An official recording of the anthem will also be made available in several formats, including a cappella and orchestral versions.