Իսպանացի խորհրդարանական Ջոն Ինյարիտուն, գնահատելով ԵՄ առաքելության մանդատը ևս երկու տարով երկարաձգելու որոշումը, ընդգծել է, որ Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդների առկայությունն առանցքային դեր է խաղում Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ հնարավոր ագրեսիվ գործողությունների կանխման հարցում։
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքների ներկայիս օկուպացիան՝ Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության ներկայությունը կենսական նշանակություն ունի սահմանազատման գործընթացում հետագա էսկալացիան կանխելու և դիվանագիտությունն առաջ մղելու համար»,- նշել է պատգամավորը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Անդրադառնալով այս որոշման կարևորությանը՝ Ինյարիտուն ընդգծել է, որ դա էական քայլ է տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության ամրապնդման ուղղությամբ։
«Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության մանդատը ևս երկու տարով երկարաձգելու ԵՄ խորհրդի վերջին որոշումը նշանակալի քայլ է Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության ամրապնդման համար։ Առաքելությունը վճռորոշ դեր է խաղում Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանին տիրող իրավիճակի մշտադիտարկման, միջազգային իրավունքի պահանջներին համապատասխանության ապահովման ու երկու ժողովուրդների միջև խաղաղ երկխոսությանը նպաստելու գործում»,- ընդգծել է Ինյարիտուն։
Պատգամավորը նաև նշել է, որ ԵՄ առաքելության գործունեության երկարաձգումը կնպաստի ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլև տարածաշրջանից դուրս խաղաղության և անվտանգության ապահովմանը։
«Այս որոշումն արտացոլում է ԵՄ հանձնառությունն՝ աջակցելու Հայաստանին ժողովրդավարական կառավարումն ամրապնդելու, օրենքի գերակայության պահպանման և կայունության զարգացմանն ուղղված նրա ջանքերում: Ավելին, այն համընկնում է Հարավային Կովկասում և նրա սահմաններից դուրս խաղաղության և անվտանգության ապահովման ԵՄ-ի ավելի լայն ռազմավարական նպատակների հետ»,- հավելել է նա։

Испанский депутат Джон Инярриту, оценивая решение о продлении мандата наблюдательной миссии Европейского Союза в Армении еще на два года, отметил, что присутствие наблюдателей ЕС играет ключевую роль в предотвращении возможных агрессивных действий Азербайджана против Армении.
«С учетом нынешней оккупации азербайджанскими силами части территории Армении, присутствие наблюдательной миссии ЕС имеет жизненно важное значение для предотвращения дальнейшей эскалации в процессе демаркации границы и продвижения дипломатических усилий», — заявил парламентарий, передает Armenpress.
Говоря о значении этого решения, Инярриту подчеркнул, что оно является важным шагом в укреплении регионального мира и стабильности.
«Недавнее решение Совета ЕС о продлении мандата миссии ЕС в Армении еще на два года – значительный шаг для усиления стабильности и мира на Южном Кавказе. Миссия играет решающую роль в мониторинге ситуации на армяно-азербайджанской границе, обеспечении соответствия международному праву и содействии мирному диалогу между двумя народами», — отметил он.
Депутат также указал, что продление мандата миссии ЕС будет способствовать обеспечению безопасности не только на Южном Кавказе, но и за его пределами.
«Это решение отражает приверженность ЕС поддержке усилий Армении по укреплению демократического управления, верховенства права и стабильности. Кроме того, оно соответствует более широкой стратегической цели ЕС по обеспечению мира и безопасности на Южном Кавказе и за его пределами», — добавил он.