Իսպանացի խորհրդարանական Ջոն Ինյարիտուն, գնահատելով ԵՄ առաքելության մանդատը ևս երկու տարով երկարաձգելու որոշումը, ընդգծել է, որ Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդների առկայությունն առանցքային դեր է խաղում Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ հնարավոր ագրեսիվ գործողությունների կանխման հարցում։
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքների ներկայիս օկուպացիան՝ Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության ներկայությունը կենսական նշանակություն ունի սահմանազատման գործընթացում հետագա էսկալացիան կանխելու և դիվանագիտությունն առաջ մղելու համար»,- նշել է պատգամավորը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Անդրադառնալով այս որոշման կարևորությանը՝ Ինյարիտուն ընդգծել է, որ դա էական քայլ է տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության ամրապնդման ուղղությամբ։
«Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության մանդատը ևս երկու տարով երկարաձգելու ԵՄ խորհրդի վերջին որոշումը նշանակալի քայլ է Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության ամրապնդման համար։ Առաքելությունը վճռորոշ դեր է խաղում Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանին տիրող իրավիճակի մշտադիտարկման, միջազգային իրավունքի պահանջներին համապատասխանության ապահովման ու երկու ժողովուրդների միջև խաղաղ երկխոսությանը նպաստելու գործում»,- ընդգծել է Ինյարիտուն։
Պատգամավորը նաև նշել է, որ ԵՄ առաքելության գործունեության երկարաձգումը կնպաստի ոչ միայն Հարավային Կովկասի, այլև տարածաշրջանից դուրս խաղաղության և անվտանգության ապահովմանը։
«Այս որոշումն արտացոլում է ԵՄ հանձնառությունն՝ աջակցելու Հայաստանին ժողովրդավարական կառավարումն ամրապնդելու, օրենքի գերակայության պահպանման և կայունության զարգացմանն ուղղված նրա ջանքերում: Ավելին, այն համընկնում է Հարավային Կովկասում և նրա սահմաններից դուրս խաղաղության և անվտանգության ապահովման ԵՄ-ի ավելի լայն ռազմավարական նպատակների հետ»,- հավելել է նա։

Spanish lawmaker Jon Inarritu, assessing the decision to extend the European Union monitoring mission's mandate in Armenia for two more years, emphasized that the presence of EU observers plays a crucial role in preventing potential Azerbaijani aggression against Armenia.
"Given Azerbaijan's ongoing occupation of Armenian territories, the EU monitoring mission is of vital importance for preventing further escalation in the border delimitation process and advancing diplomacy," the MP stated, according to Armenpress.
Addressing the decision’s significance, Inarritu called it a major step toward strengthening regional peace and stability.
"The EU Council's recent decision to extend the EU mission in Armenia for another two years is a significant step in reinforcing stability and peace in the South Caucasus. The mission plays a decisive role in monitoring the situation along the Armenia-Azerbaijan border, ensuring compliance with international law, and fostering peaceful dialogue between the two nations," he noted.
The MP also highlighted that the mission’s extension would contribute not only to security in the South Caucasus but also beyond the region.
"This decision reflects the EU’s commitment to supporting Armenia's efforts in strengthening democratic governance, upholding the rule of law, and fostering stability. Moreover, it aligns with the EU’s broader strategic objectives for peace and security in the South Caucasus and beyond," he added.
The mandate of the EU civilian monitoring mission in Armenia has been extended for two years, until February 2027.