44-օրյա պատերազմի քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը կհրապարակվի 2025 թվականի Ազգային ժողովի լիագումար նիստերի ընթացքում։ Այդ մասին հայտնել է խորհրդարանի Պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Սակայն իշխող խմբակցության պատգամավորը չի հստակեցրել, թե երբ այն կքննարկվի, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Որպեսզի դա չշահարկվի, ժամկետ չեմ ասի, բայց անպայման 2025 թվականին զեկույցը հասանելի է լինելու ԱԺ լիագումար նիստում», – ընդգծել է Քոչարյանը։
Անցած տարի նա հայտարարել էր, որ 44-օրյա պատերազմի հանձնաժողովի զեկույցը կներկայացվի փակ նիստում՝ հաշվի առնելով գաղտնի տեղեկատվության առկայությունը։ Այդ ժամանակ նաև նշվել էր, որ այն կհանձնվի պատգամավորներին հոկտեմբերին։
Քոչարյանը հայտնել էր, որ զեկույցին կհաջորդեն քրեական գործեր։
«Դրանք հազարներ են, այո՛, հազարավոր գործեր», – ընդգծել էր հանձնաժողովի նախագահը։
Հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյանն իր հերթին նշել էր, որ պետք է հնարավոր լինի զեկույցի այն կարևորագույն հատվածները, որոնք չեն պարունակում պետական գաղտնիք կամ անվտանգային ռիսկեր, հասանելի դարձնել հանրությանը։

5 Март 2025 - 09:51 AMT
Отчёт следственной комиссии по 44-дневной войне будет представлен в 2025 году на пленарных заседаниях Национального Собрания Армении. Об этом заявил Андраник Кочарян, председатель парламентского комитета по обороне.
Однако депутат от правящей фракции не уточнил точные сроки, заявив, что это делается во избежание спекуляций, сообщает «Азатутюн».
"Чтобы не было спекуляций, я не назову дату, но доклад обязательно будет доступен на пленарном заседании парламента в 2025 году", — подчеркнул Кочарян.
В прошлом году он объявил, что отчёт комиссии будет представлен на закрытом заседании из-за наличия секретной информации. Тогда же сообщалось, что депутаты получат документ в октябре 2024 года.
Кочарян также сообщил, что после публикации доклада последуют уголовные дела.
"Это тысячи дел, да, тысячи уголовных дел," — подчеркнул председатель комиссии.
Член комиссии Ваге Алексанян, в свою очередь, отметил, что ключевые разделы отчёта, не содержащие государственной тайны или угроз безопасности, должны быть обнародованы.