Իրաքի շրջաններից Հայաստան են ներթափանցում հարավային տաք օդային հոսանքներ, որոնց ազդեցության տակ առաջիկա 10 օրերին ամբողջ Կովկասում կնկատվի ջերմաստիճանի շարունակական աճ։ Այդ մասին հայտնել է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
Նրա խոսքով՝ մարտի 6-10-ի ընթացքում, մարտի 5–ի համեմատ, օդի ջերմաստիճանը գիշերային և ցերեկային ժամերին Հայաստանի ամբողջ տարածքում կբարձրանա ևս 10-13 աստիճանով, հայտնում է Panorama.am-ը։
Մարտի 10-ին լեռնային շրջաններում՝ Շիրակում, Կոտայքի և Արագածոտնի լեռնային գոտիներում, Գեղարքունիքում, Վայոց ձորի լեռնային հատվածներում, ջերմաստիճանը կհասնի +8…+11 աստիճանի, Լոռիում՝ +14…+16, Տավուշի ցածրադիր գոտում՝ +17…+20, Արարատում, Արմավիրում, Վայոց ձորի նախալեռնային տարածքում՝ +18…+20, Սյունիքի հովտային հատվածներում՝ մինչև +18, իսկ նախալեռնային գոտիներում՝ +14…+17 աստիճանի։
Երևանում նույն օրը ցերեկային ժամերին կգրանցվի +17…+19 աստիճան։
«Առաջիկա 10 օրերին հանրապետության ամբողջ տարածքում սպասվում է առանց տեղումների չոր եղանակ։ Նախնական գնահատականներով՝ Հայաստանում տեղումներ հնարավոր են միայն մարտի 16-ից հետո։ Տեղումների ամսական քանակը, այս պահի տվյալներով, կլիմայական նորմայից պակաս կլինի»,- հավելել է Սուրենյանը։

5 Март 2025 - 11:39 AMT
Из районов Ирака в Армению проникают южные теплые воздушные массы, под влиянием которых в течение ближайших 10 дней на всем Кавказе будет наблюдаться непрерывный рост температуры. Об этом сообщил заместитель директора «Центра гидрометеорологии и мониторинга» Гагик Суренян.
По его словам, в период с 6 по 10 марта, по сравнению с 5 марта, ночная и дневная температура воздуха на всей территории Армении повысится еще на 10-13 градусов, сообщает Panorama.am.
10 марта в горных районах — Шираке, Котайке и горных зонах Арагацотна, Гегаркуника, горных частях Вайоц Дзора — температура достигнет +8…+11°C; в Лори — +14…+16°C; в низменных районах Тавуша — +17…+20°C; в Арарате, Армавире и предгорьях Вайоц Дзора — +18…+20°C; в долинах Сюника — до +18°C; и в предгорьях — +14…+17°C.
В Ереване дневная температура в тот же день составит +17…+19°C.
«В течение ближайших 10 дней на всей территории республики ожидается сухая погода без осадков. По предварительным оценкам, осадки в Армении возможны только после 16 марта. По текущим данным, месячное количество осадков будет меньше климатической нормы», — добавил Суренян.