ԵԿՄ նախագահ Սասուն Միքայելյանը «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ պետք է բոլորս պահանջենք գերիների վերադարձը։
«Հավատացին ռուսներին և մինչև վերջ գնացին»,–ասել է նա, հայտնում է Factor.am-ը։
«Մենք բոլորս պիտի պահանջենք, որ գերիներին հետ տան, հատկապես՝ երեք նախագահներին, ՊԲ նախկին հրամանատարներին։
Դա մեր բոլորիս պարտքն է, բոլորիս ցավն է, որ այսօր մեր պետության երեք նախագահները գերեվարված են Ադրբեջանի կողմից»,–ասել է նա։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ գերիների խնդիրը պետք է շարունակաբար քննարկման առարկա լինի Ադրբեջանի հետ բանակցություններում։
«Այդ ուղղությամբ իշխանությունները պետք է համապատասխան աշխատանք տանեն՝ այդ հարցը բարձրացնելով և երկկողմ բանակցություններում, և միջազգային հարթակներում»,- ասել է նա՝ շեշտելով, որ նույնիսկ գաղտնի նախաձեռնությունները չպետք է փոխարինեն հրապարակային աշխատանքին, հայտնում է Radar.am-ը։
Նրա խոսքով՝ հարցը պետք է բարձրացվի այնտեղ, որտեղ հնարավոր է հասնել առավել արդյունավետ լուծման, այսինքն՝ միջազգային կառույցներում։ Օհանյանը հիշեցրել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսվում էր գերիների վերադարձ, սակայն այն չի իրականացվում։
«Անընդհատ հրաժարվելը, Ադրբեջանին անընդհատ զիջելը ոչ մի լավ տեղ չի տանում»,–ընդգծել է նա։
Պատգամավորն անդրադարձել է նաև Բաքվում ընթացող դատավարություններին՝ դրանք որակելով որպես շինծու։
«Այդ դատավարությամբ դատում են ոչ միայն նշված անձանց, այլև՝ Արցախի ինքնորոշման իրավունքը և մեղադրանքների սլաքներն ամբողջությամբ ուղղում դեպի Հայաստանի Հանրապետություն», ասել է Օհանյանը։

Председатель Союза добровольцев «Еркрапа» Сасун Микаелян заявил в военном пантеоне «Ераблур», что все армяне должны требовать возвращения пленных.
«Они доверились России и пошли до конца», – сказал он, сообщает Factor.am .
«Мы все должны требовать возвращения пленных, особенно трех бывших президентов и бывших командиров Армии обороны Арцаха. Это наш долг и наша общая боль», – добавил он.
Руководитель парламентской фракции «Армения» Сейран Оганян подчеркнул, что проблема пленных должна оставаться ключевой темой переговоров с Азербайджаном.
«Власти должны работать в этом направлении, поднимая этот вопрос как на двусторонних переговорах, так и на международных площадках», – отметил он, добавив, что закулисные инициативы не должны подменять открытую дипломатическую работу, передает Radar.am .
По его словам, вопрос необходимо поднимать на международных платформах, где можно добиться наиболее эффективного решения. Оганян напомнил, что трехстороннее заявление от 9 ноября предусматривало возвращение пленных, но оно так и не было выполнено.
«Постоянные уступки Азербайджану не ведут ни к чему хорошему», – подчеркнул он.
Оганян также осудил судебные процессы в Баку, назвав их фиктивными.
«Эти суды направлены не только против обвиняемых, но и против права Арцаха на самоопределение, полностью перекладывая вину на Армению», – заявил он.
5 марта – день рождения Вазгена Саргсяна, которому исполнилось бы 66 лет. В этот день его родственники, друзья и общественные деятели посетили «Ераблур», чтобы почтить его память. Саргсян был убит в результате теракта в здании парламента Армении 27 октября 1999 года.