ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում, ուր նա այցելել էր սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրվա կապակցությամբ, լրագրողների հետ զրույցում, անդրադարձել է նաև գերիների թեմային։
Նա հայտարարել է, որ ամեն ինչ պետք է արվեր, որպեզի Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը չգերեվարվեր, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Երբ որ վերջերս իմ խոսույթում օգտագործեցի, որ պետք է գերի չընկնեին, փորձեցին …Գերի չպետք է ընկնել, այն էլ այդպիսի մակարդակի ղեկավարության գերի ընկնելը Բաքվի դատավարության ընթացքում օգտագործվելու էՀայաստանի դեմ։Ամեն ինչ պետք է արվեր, որպեզի Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը չգերեվարվեր»,- ասել է Քոչարյանը։
Հարցին՝ ո՞վ պետք է աներ, նա պատասխանել է. «Անվտանգության աշխատակիցները, այդ թվում ռուս խաղաղապահները»։
Նա հավելել է, որ Բաքվում ընթացող դատավարությունները կարող են լուրջ հետևանքներ ունենալ Հայաստանի համար։
«Դուք հետևում եք Բաքվում ընթացող դատավարությանը, թե ինչ հետևանք կարող է ունենալ Հայաստանի համար», ասել է պատգամավորը։
Քոչարյանը ընդգծել է, որ Վազգեն Սարգսյանի գաղափարները պետք է կյանքի կոչվեն։
«Մենք պետք է Վազգեն Սարգսյանի մտքերն իրականություն դարձնենք։ Սիրենք մեր երկիրը, ամեն ինչ անենք, որ երկիրը լինի անվտանգ, ապահով։ Դա է եղել իր պատգամը»,–նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ Վազգեն Սարգսյանը կարողացել է ստեղծել կանոնավոր բանակ, իսկ նրա նվիրվածությունը օրինակելի է։
«Վազգենի մեծությունը նաև նրանում էր, երբ ասում էր պետք է ունենանք, ինքն ուներ։ Այդ ունենալը, դրան հասնելը նշանակում է նվիրում։ Այդ նվիրման նաև պակասն է այսօր…», ընդգծել է Քոչարյանը։
Մարտի 5–ը Վազգեն Սարգսյանի ծննդյան օրն է՝ սպարապետը կդառնար 66 տարեկան: Այդ առիթով նրա հարազատները, ընկերները հասարակական, քաղաքական գործիչներ այցելել են Եռաբլուր։ Նա սպանվել է 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին՝ ՀՀ ԱԺ նիստերի դահլիճում ահաբեկչության հետևանքով։

Депутат фракции «Гражданский договор» Андраник Кочарян во время визита в военный пантеон «Ераблур» по случаю дня рождения спарапета Вазгена Саргсяна в беседе с журналистами затронул тему военнопленных.
Он заявил, что нужно было сделать все, чтобы военно-политическое руководство Арцаха не попало в плен, сообщает Panorama.am .
«Когда недавно я сказал, что не должны были попасть в плен, некоторые попытались исказить мои слова… Но пленение руководителей такого уровня будет использовано против Армении в бакинских судах. Нужно было сделать все, чтобы этого не произошло», – сказал Кочарян.
Отвечая на вопрос, кто должен был это предотвратить, он заявил: «Сотрудники служб безопасности, в том числе российские миротворцы».
Он также отметил, что процессы, проходящие в Баку, могут иметь серьезные последствия для Армении.
«Вы следите за судебными процессами в Баку и понимаете, к каким последствиям они могут привести для Армении», – отметил депутат.
Кочарян подчеркнул, что идеи Вазгена Саргсяна должны быть реализованы.
«Мы должны воплотить в жизнь идеи Вазгена Саргсяна. Любить свою страну, делать все для ее безопасности и защиты. Это был его завет», – заявил он.
По его словам, Вазген Саргсян сумел создать регулярную армию, а его преданность делу остается примером.
«Величие Вазгена было еще и в том, что когда он говорил, что это необходимо, он сам этого добивался. Добиться этого – значит быть преданным. И сегодня именно этого преданности не хватает…» – подчеркнул Кочарян.
5 марта – день рождения Вазгена Саргсяна, ему исполнилось бы 66 лет. По этому случаю его родные, друзья, общественные и политические деятели посетили «Ераблур». Он был убит 27 октября 1999 года в зале заседаний Национального собрания Армении в результате теракта.