ԿԽՄԿ հայաստանյան ներկայացուցչությունը տեղեկացված է Ադրբեջանի իշխանությունների մտադրության մասին՝ փակել ԿԽՄԿ ներկայացուցչությունն Ադրբեջանում։ Այդ մասին հայտնել է ԿԽՄԿ հայաստանյան ներկայացուցչության հաղորդակցության ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, հայտնում է »Փաստինֆոն»։
«Բոլոր տեսակի հարցերը, որոնք վերաբերում են մեր աշխատանքին, հանձնագրին քննարկվում են նույն իշխանությունների հետ՝ մեր կազմակերպության կողմից, սակայն դրանք այս պահին ընթանում են միայն կոնֆիդենցիալ երկխոսության ձևաչափով»,- նշել է նա։
Ադրբեջանի կառավարությունը մտադիր է փակել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի տեղի ներկայացուցչությունը։ Այդ մասին հայտնել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հասարակայնության հետ կապերի մասնագետ Օրելի Լաշանը:
Մինչդեռ, ԿԽՄԿ-ն միակ միջազգային կազմակերպությունն է, որը հասանելիություն ունի Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիներին: Ամեն ամիս ԿԽՄԿ աշխատակիցներն այցելում են գերիներին, շփվում նրանց հետ և հնարավորություն տալիս կապ հաստատել ընտանիքների հետ։

The International Committee of the Red Cross (ICRC) office in Armenia has been informed about the Azerbaijani authorities' intention to close the ICRC representation in Azerbaijan. Zara Amatuni, head of communication programs at the ICRC Armenia delegation, reported this information, according to Pastinfo.
"All issues related to our work and mandate are discussed with the respective authorities by our organization; however, these discussions are currently conducted exclusively in a confidential dialogue format," she noted.
The Azerbaijani government intends to close the local representation of the International Committee of the Red Cross (ICRC), as reported by ICRC public relations specialist Aurélie Lachant.
Meanwhile, the ICRC is the only international organization with access to Armenian detainees held illegally in Azerbaijan. Every month, ICRC staff visit the detainees, communicate with them, and facilitate contact with their families.