ԿԽՄԿ հայաստանյան ներկայացուցչությունը տեղեկացված է Ադրբեջանի իշխանությունների մտադրության մասին՝ փակել ԿԽՄԿ ներկայացուցչությունն Ադրբեջանում։ Այդ մասին հայտնել է ԿԽՄԿ հայաստանյան ներկայացուցչության հաղորդակցության ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին, հայտնում է »Փաստինֆոն»։
«Բոլոր տեսակի հարցերը, որոնք վերաբերում են մեր աշխատանքին, հանձնագրին քննարկվում են նույն իշխանությունների հետ՝ մեր կազմակերպության կողմից, սակայն դրանք այս պահին ընթանում են միայն կոնֆիդենցիալ երկխոսության ձևաչափով»,- նշել է նա։
Ադրբեջանի կառավարությունը մտադիր է փակել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի տեղի ներկայացուցչությունը։ Այդ մասին հայտնել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հասարակայնության հետ կապերի մասնագետ Օրելի Լաշանը:
Մինչդեռ, ԿԽՄԿ-ն միակ միջազգային կազմակերպությունն է, որը հասանելիություն ունի Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիներին: Ամեն ամիս ԿԽՄԿ աշխատակիցներն այցելում են գերիներին, շփվում նրանց հետ և հնարավորություն տալիս կապ հաստատել ընտանիքների հետ։

5 Март 2025 - 14:40 AMT
Представительство Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении осведомлено о намерении властей Азербайджана закрыть представительство МККК в Азербайджане. Об этом сообщила руководитель программ коммуникации армянского офиса МККК Зара Аматуни, передает «Пастинфо».
«Все вопросы, связанные с нашей работой и мандатом, обсуждаются нашей организацией с соответствующими властями; однако эти обсуждения в настоящее время ведутся исключительно в формате конфиденциального диалога», — отметила она.
Правительство Азербайджана намерено закрыть местное представительство Международного комитета Красного Креста (МККК), как сообщила специалист по связям с общественностью МККК Орели Лашан.
Между тем, МККК является единственной международной организацией, имеющей доступ к незаконно удерживаемым в Азербайджане армянским пленным. Каждый месяц сотрудники МККК посещают пленных, общаются с ними и предоставляют возможность связаться с семьями.