ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում, հատկապես Երևանում, օդի աղտոտվածության վերաբերյալ տվյալների ստացման համար անհրաժեշտ սենսորների քանակը ներկայումս բավարար չէ, ինչը կարող է հանգեցնել ոչ ամբողջական կամ չափազանցված պատկերացման։
Ըստ փոխվարչապետի, գնահատականները վկայում են այն մասին, որ կան լոկալ խնդիրներ և օդի աղտոտվածություն լոկալ վայրերում, բայց մեծ պատկերն աժիոտաժի հետ բացարձակ կապ չունի, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Եթե նայենք մեծ պատկերով՝ միջինացված ինչ է, ծայրահեղ ոչ մի խնդիր չկա»,- ասել է նա։
Փոխվարչապետը հորդորել է քաղաքացիներին հանգիստ լինել, որովհետև մեծ պատկերում այս պահին անհանգստացնող որևէ բան չկա:
«Այսինքն՝ աժիոտաժի հիմնական պատճառն ի՞նչն է, որ հենց շինարարական օբյեկտներում կամ հենց այն վայրերում, որտեղ, իրոք, այդ խնդիրը սուր է, տեղադրված են սենսորներ, որոնց տված ինֆորմացիայի միջինացումն իրոք տալիս է շատ պրոբլեմատիկ պատկեր։
Բայց, անկեղծ ասած, այդքան էլ այդպես չէ, ինչքան որ մենք հրապարակային տեսնում ենք գնահատականներ, որովհետև, ըստ գործող ստանդարտի, որպեսզի միջինացված պատկերի միջինացված գնահատական լինի, այդ սենսորներից պիտի դրված լինի նաև այն վայրերում, որտեղ չկա շինարարություն կամ որևէ վնասակար գործունեություն։
Այդ իմաստով երկու խնդիր ենք հիմա լուծելու. մեկը տեսչական մարմինների գործառույթի լավարկումն է, որպեսզի, իրոք, գործառույթը նպատակին հասցվի, և երկրորդը, այնուամենայնիվ, տեխնիկական հագեցվածության խնդիր կա, որը նույնպես պիտի լուծվի ու ճիշտ քարտեզով, որպեսզի միջինացված պատկերը ճիշտ լինի, և գնահատականները ճիշտ տրվեն»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ներկայիս գնահատականները ցույց են տալիս, որ օդի աղտոտվածության որոշ խնդիրներ առկա են կոնկրետ վայրերում, սակայն դրանք չեն արտացոլում ընդհանուր պատկերը, որը մտահոգվելու տեղիք չի տալիս։
«Եթե նայենք մեծ պատկերով՝ միջինացված ինչ է, ծայրահեղ ոչ մի խնդիր չկա»,- նշել է փոխվարչապետը՝ կոչ անելով քաղաքացիներին չանհանգստանալ, քանի որ ընդհանուր իրավիճակը չի հանդիսանում լուրջ սպառնալիք։

5 Март 2025 - 14:55 AMT
Заместитель премьер-министра Мгер Григорян подчеркнул, что текущее количество датчиков для мониторинга загрязнения воздуха в Армении, особенно в Ереване, недостаточно. Этот недостаток может привести к неполным или преувеличенным оценкам.
По словам Григоряна, оценки показывают, что существуют локальные проблемы с загрязнением воздуха в определенных районах. Однако общая ситуация не соответствует общественной тревоге. Он заявил: «Если посмотреть на общую картину — что усреднено — нет серьезной проблемы».
Заместитель премьер-министра призвал граждан сохранять спокойствие, заверив, что в более широком контексте в настоящее время нет ничего вызывающего беспокойство.
Он объяснил, что основная причина общественного беспокойства заключается в размещении датчиков на строительных площадках или в районах, где проблема острая. Данные с этих датчиков, при усреднении, представляют проблематичную картину. Однако он отметил, что это не совсем точно по сравнению с общественными оценками. Согласно действующим стандартам, для получения усредненной оценки общей картины, датчики должны быть установлены также в районах без строительства или вредной деятельности.
Григорян отметил, что в настоящее время решаются две проблемы: улучшение функций инспекционных органов для обеспечения их эффективности и решение проблемы технического оснащения. Это включает в себя правильное картографирование для обеспечения точных усредненных оценок и оценок.
Он заключил, что текущие оценки показывают проблемы с загрязнением воздуха в конкретных местах, но они не отражают общую ситуацию, которая не вызывает беспокойства. «Если посмотреть на общую картину — что усреднено — нет серьезной проблемы», — повторил он, призывая граждан не беспокоиться, поскольку общая ситуация не представляет серьезной угрозы.