Սոցիալիստ երիտասարդության միջազգային միությունը՝ IUSY-ն, միջազգային հանրությանը հորդորել է պահանջել Ադրբեջանում անօրինաբար պահվող բոլոր հայ քաղբանտարկյալների ու պատանդների անհապաղ ազատ արձակումը։
«Հունվարի 17-ից ի վեր Ադրբեջանի Բաքու քաղաքում շարունակվում են կեղծ դատավարություններ՝ ուղղված 16 հայ պատանդների դեմ, որոնց թվում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բարձրաստիճան քաղաքական և զինվորական ղեկավարներ:
Նրանց դեմ առաջադրված մեղադրանքները՝ սկսած ահաբեկչությունից մինչև ապօրինի զինված խմբավորումների ձևավորում, անհիմն են և քաղաքականապես ուղղորդված: Այս կեղծ դատավարությունները հերթական անգամ կոպտորեն խախտում են միջազգային մարդասիրական իրավունքը և հանդիսանում են հաշվարկված փորձ՝ ջնջելու Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի պատմական և քաղաքական ինքնությունը:
Մոտ 17 ամիս այս անձինք ապօրինի պահվում են կալանքի տակ՝ 2023 թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի դաժան ռազմական արշավից հետո, որի հետևանքով ավելի քան 120,000 էթնիկ հայեր հարկադրաբար տեղահանվել են Արցախից/Լեռնային Ղարաբաղից: Նրանց շարունակական կալանքը, ինչպես նաև Ադրբեջանի՝ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության նկատմամբ սպառնալիքները կազմում են մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի ծանր խախտում»,–ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է ՀՅԴ–ն։
IUSY-ն կոչ է անում միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ Միավորված Ազգերի Կազմակերպությանը, Եվրոպական միությանը և առնչակից բոլոր շահագրգիռ կողմերին, անհապաղ գործողություններ ձեռնարկել, մասնավորապես՝
- Պահանջել Ադրբեջանում անօրինաբար պահվող բոլոր հայ քաղաքական բանտարկյալների և պատանդների անմիջական ազատ արձակում։
- Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկել պատերազմական հանցագործությունների և մարդու իրավունքների շարունակական խախտումների համար՝ միջազգային իրավական մեխանիզմների միջոցով։
- Պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի ավտորիտար ռեժիմի քաղաքական և զինվորական ղեկավարության նկատմամբ։
- Ապահովել Արցախի բնիկ հայ բնակչության՝ իրենց հայրենիք հավաքականորեն վերադառնալու իրավունքը՝ միջազգային երաշխիքների ներքո և համաձայն ինքնորոշման հիմնարար իրավունքի։
- Պահանջել Ադրբեջանի զինված ուժերի դուրսբերում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից՝ պահպանելով նրա միջազգային ճանաչված սահմանները։
IUSY-ն շարունակում է պաշտպանել Արցախի բնիկ հայ բնակչության անքակտելի իրավունքները, նրանց ինքնորոշման իրավունքը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացը։
Որպես միջազգային կազմակերպություն, որը հանձն է առել պաշտպանել բոլոր ժողովուրդների ազատությունը, ինքնիշխանությունը և արժանապատվությունը, մենք կշարունակենք մեր առաքելությունը՝ պաշտպանելով ճնշված ազգերի և նրանց հիմնարար իրավունքները»։
IUSY-ն համարվում է սոցիալիստական, սոցիալ-դեմոկրատական և աշխատավորական երիտասարդական միությունների խոշորագույն միջազգային կառույցներից մեկը։ 1907 թվականին հիմնադրված այս կազմակերպությունն այժմ ներկայացնում է 163 անդամ կազմակերպություններ 110 երկրներում՝ նպաստելով երիտասարդության ներգրավվածությանը, ակտիվիզմին, կրթական ծրագրերին ու գլոբալ շահերի պաշտպանությանը։ ՀՅԴ երիտասարդականը IUSY-ի լիիրավ անդամ է։

The International Union of Socialist Youth (IUSY) has urged the international community to demand the immediate release of all Armenian political prisoners and hostages illegally detained in Azerbaijan.
“Since January 17, sham trials have been ongoing in Baku, Azerbaijan, targeting 16 Armenian hostages, including senior political and military leaders of the Republic of Artsakh/Nagorno-Karabakh.
The charges against them—ranging from terrorism to forming illegal armed groups—are baseless and politically motivated. These trials are a blatant violation of international humanitarian law and part of a calculated effort to erase the historical and political identity of the Armenian people of Artsakh/Nagorno-Karabakh.
For nearly 17 months, these individuals have been unlawfully imprisoned following Azerbaijan’s brutal military offensive in September 2023, which forcibly displaced over 120,000 ethnic Armenians from Artsakh/Nagorno-Karabakh. Their continued detention, along with Azerbaijan’s threats against Armenia’s sovereignty, constitutes a grave violation of human rights and international law,” reads the statement, as reported by the Armenian Revolutionary Federation (ARF).
IUSY calls on the international community, including the United Nations, the European Union, and all relevant stakeholders, to take immediate action, specifically to:
- Demand the immediate release of all Armenian political prisoners and hostages illegally held in Azerbaijan.
- Hold Azerbaijan accountable for war crimes and ongoing human rights violations through international legal mechanisms.
- Impose sanctions on Azerbaijan’s authoritarian political and military leadership.
- Ensure the collective right of the indigenous Armenian population of Artsakh to return to their homeland under international guarantees and in accordance with the fundamental right to self-determination.
- Demand the withdrawal of Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia, respecting its internationally recognized borders.
IUSY reaffirms its commitment to defending the inalienable rights of Artsakh’s indigenous Armenian population, their right to self-determination, and the international recognition process of the Republic of Nagorno-Karabakh.
“As an international organization dedicated to defending the freedom, sovereignty, and dignity of all peoples, we will continue our mission to protect oppressed nations and their fundamental rights.”
IUSY is one of the largest international organizations of socialist, social-democratic, and labor youth unions. Founded in 1907, it currently represents 163 member organizations in 110 countries, promoting youth engagement, activism, educational programs, and global advocacy. The ARF Youth Organization is a full member of IUSY.