Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում՝ ՄԻԵԴ–ում, երկրի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը կազատվի պաշտոնից՝ սեփական դիմումի համաձայն: Այդ մասին հայտնել են կառավարության լրատվականից, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նշվել է, որ այս որոշման շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել դեռ ամիսներ առաջ։
Սակայն, թե ինչ հանգամանքներով է պայմանավորված միջազգային իրավական հարցերով կառավարության ներկայացուցչի հեռացումը, պաշտոնական աղբյուրները չեն հստակեցրել։
Նշվում է, որ Եղիշե Կիրակոսյանը չի արձագանքել հեռախոսազանգերին։
Մամուլում ավելի վաղ տեղեկություններ էին տարածվել, որ Կիրակոսյանը և նրա թիմի բոլոր անդամները ազատման դիմումներ են ներկայացրել։ Սակայն կառավարությունը հերքել է այս պնդումները՝ շեշտելով, որ «գրասենյակը բնականոն հունով շարունակում է իր գործառույթների իրականացումը»։
Միևնույն ժամանակ, միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավար Լիպարիտ Դրմեյանը հայտնել է, որ ընդամենը մեկ-երկու աշխատակից է ազատման դիմում ներկայացրել։
«Այո, մեկ-երկու աշխատակից դիմում ներկայացրել է մեկ շաբաթ առաջ, երկու շաբաթ առաջ, բայց դրան զուգահեռ հաստիքները համալրվել են», – նշել է նա։
Կիրակոսյանի հրաժարականի մասին խոսակցություններ շրջանառվում էին նաև ամիսներ առաջ։
Եղիշե Կիրակոսյանն է ներկայացնում Բաքվի դեմ Երևանի հայցերը Մարդու իրավունքների եվրոպական և ՄԱԿ-ի արդարադատության դատարաններում: Նա այս պաշտոնը զբաղեցնում է 2018 թվականից:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներում միջազգային հայցերի հետկանչը մնում է չհամաձայնեցված հարցերից մեկը, սակայն Երևանը, ըստ էության, չի մերժում փոխադարձության սկզբունքով նման քայլի հնարավորությունը։
Տարեսկզբին Կիրակոսյանն ասել էր, որ չի կարծում, թե իրավական վեճերը կարող են խոչընդոտել խաղաղության գործընթացին։
«Իմ կարծիքով, իրավական վեճերի իմաստն ինչ-որ տեղ խաղաղության հաստատումն է։ Երբ պետությունները նախաձեռնում են իրավական վեճեր, տարաձայնությունները լուծում են քաղաքակիրթ եղանակով, դա նաև պատերազմը կանխարգելել է նշանակում», – ընդգծել էր նա։

Представитель Армении в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) Егише Киракосян покидает свой пост по собственному желанию. Об этом сообщили в правительстве, передает «Азатутюн».
Отмечается, что это решение было принято еще несколько месяцев назад.
Однако официальные источники не уточняют, с чем связано увольнение представителя правительства по международным юридическим вопросам.
По имеющимся данным, Киракосян не отвечает на телефонные звонки.
Ранее в СМИ появлялась информация о том, что Киракосян и все члены его команды подали заявления об увольнении. Однако правительство опровергло эти утверждения, подчеркнув, что «офис продолжает работу в обычном режиме».
В то же время глава офиса представительства Армении по международным юридическим вопросам Липарит Дрмейян сообщил, что заявления об увольнении подали лишь один или два сотрудника.
«Да, один-два сотрудника подали заявления неделю-две назад, но параллельно штат был пополнен», – отметил он.
Слухи об отставке Киракосяна ходили уже несколько месяцев.
Егише Киракосян представляет Ереван в исках против Баку в Европейском суде по правам человека и Международном суде ООН. Он занимает этот пост с 2018 года.
Одним из нерешенных вопросов в обсуждениях мирного договора между Арменией и Азербайджаном остается отзыв международных исков. Ереван, по сути, не отвергает такую возможность, рассматривая ее на основе принципа взаимности.
В начале года Киракосян заявлял, что не считает юридические споры препятствием для мирного процесса.
«На мой взгляд, смысл юридических споров в определенной степени заключается в установлении мира. Когда государства инициируют судебные разбирательства, они решают разногласия цивилизованным путем, что также способствует предотвращению войны», – подчеркивал он.