Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում՝ ՄԻԵԴ–ում, երկրի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը կազատվի պաշտոնից՝ սեփական դիմումի համաձայն: Այդ մասին հայտնել են կառավարության լրատվականից, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նշվել է, որ այս որոշման շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել դեռ ամիսներ առաջ։
Սակայն, թե ինչ հանգամանքներով է պայմանավորված միջազգային իրավական հարցերով կառավարության ներկայացուցչի հեռացումը, պաշտոնական աղբյուրները չեն հստակեցրել։
Նշվում է, որ Եղիշե Կիրակոսյանը չի արձագանքել հեռախոսազանգերին։
Մամուլում ավելի վաղ տեղեկություններ էին տարածվել, որ Կիրակոսյանը և նրա թիմի բոլոր անդամները ազատման դիմումներ են ներկայացրել։ Սակայն կառավարությունը հերքել է այս պնդումները՝ շեշտելով, որ «գրասենյակը բնականոն հունով շարունակում է իր գործառույթների իրականացումը»։
Միևնույն ժամանակ, միջազգային իրավական հարցերով Հայաստանի ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավար Լիպարիտ Դրմեյանը հայտնել է, որ ընդամենը մեկ-երկու աշխատակից է ազատման դիմում ներկայացրել։
«Այո, մեկ-երկու աշխատակից դիմում ներկայացրել է մեկ շաբաթ առաջ, երկու շաբաթ առաջ, բայց դրան զուգահեռ հաստիքները համալրվել են», – նշել է նա։
Կիրակոսյանի հրաժարականի մասին խոսակցություններ շրջանառվում էին նաև ամիսներ առաջ։
Եղիշե Կիրակոսյանն է ներկայացնում Բաքվի դեմ Երևանի հայցերը Մարդու իրավունքների եվրոպական և ՄԱԿ-ի արդարադատության դատարաններում: Նա այս պաշտոնը զբաղեցնում է 2018 թվականից:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներում միջազգային հայցերի հետկանչը մնում է չհամաձայնեցված հարցերից մեկը, սակայն Երևանը, ըստ էության, չի մերժում փոխադարձության սկզբունքով նման քայլի հնարավորությունը։
Տարեսկզբին Կիրակոսյանն ասել էր, որ չի կարծում, թե իրավական վեճերը կարող են խոչընդոտել խաղաղության գործընթացին։
«Իմ կարծիքով, իրավական վեճերի իմաստն ինչ-որ տեղ խաղաղության հաստատումն է։ Երբ պետությունները նախաձեռնում են իրավական վեճեր, տարաձայնությունները լուծում են քաղաքակիրթ եղանակով, դա նաև պատերազմը կանխարգելել է նշանակում», – ընդգծել էր նա։

Armenia’s representative at the European Court of Human Rights (ECHR), Yeghishe Kirakosyan, will leave his post at his own request, RFE/RL reported, citing the government’s press service.
It has been noted that this decision was prearranged months ago.
However, officials have not clarified the reasons behind the resignation of the government's representative on international legal matters.
Kirakosyan has not responded to phone calls, according to reports.
Earlier, media reports claimed that Kirakosyan and his entire team had submitted resignation letters. However, the government denied these claims, emphasizing that "the office continues to operate as usual."
At the same time, Liparit Drmeyan, head of Armenia’s office for international legal affairs, stated that only one or two employees had resigned.
"Yes, one or two employees submitted resignation letters a week or two ago, but at the same time, the vacancies have been filled," he noted.
Rumors about Kirakosyan’s resignation had been circulating for months.
Yeghishe Kirakosyan represents Armenia in its lawsuits against Baku at the European Court of Human Rights and the UN’s International Court of Justice. He has held this position since 2018.
One of the unresolved issues in Armenia-Azerbaijan peace treaty discussions remains the withdrawal of international lawsuits. While Yerevan has not outright rejected such a move, it has considered the possibility based on reciprocity.
At the beginning of the year, Kirakosyan stated that he did not believe legal disputes would hinder the peace process.
"In my opinion, the purpose of legal disputes is, in a way, to establish peace. When states initiate legal proceedings, they resolve disagreements in a civilized manner, which also helps prevent war," he emphasized.