ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ ՀՀ–ն չի ստանձնել որևէ պարտավորություն, այդ թվում՝ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման առնչությամբ, որը չի իրականացրել։
Նա այդպես է արձագանքել ադրբեջանական կողմի հայտարարություններին։
«Մենք պատրաստ ենք օր առաջ մեր մասով նպաստել տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, սակայն հարցն այստեղ միայն Ադրբեջանի մասին չէ. ապաշրջափակումը ավելի լայն հասկացողություն է։»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հոդվածում նշել էր, որ Հայաստանի ճանապարհները բաց են ադրբեջանական տրանսպորտային միջոցների համար, տարածաշրջանային բոլոր կոմունիկացիաների բացումը նախապատրաստված է և իրագործման համար պետք է միայն Բաքվի համաձայնությունը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այհան Հաջիզադեն, պատախասնելով Փաշինյանի ոդվածի մասին հարցին, ասել էր, թե ՀՀ–ն պետք է գործնական քայլեր ձեռնարկի հաղորդակցությունները բացելու համար։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated in parliament that Armenia has not failed any commitment, including regarding the unblocking of regional infrastructure, for ensuring peace in the region.
This was his response to statements from the Azerbaijani side.
"We are ready to contribute to the unblocking of regional transport infrastructure as soon as possible, but this issue is not just about Azerbaijan. Unblocking is a broader concept," he said.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan wrote in an article that Armenia’s roads are open to Azerbaijani transport and that all preparations for regional connectivity have been made. Only Baku’s agreement is required for implementation.