ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ ՀՀ–ն չի ստանձնել որևէ պարտավորություն, այդ թվում՝ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման առնչությամբ, որը չի իրականացրել։
Նա այդպես է արձագանքել ադրբեջանական կողմի հայտարարություններին։
«Մենք պատրաստ ենք օր առաջ մեր մասով նպաստել տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը, սակայն հարցն այստեղ միայն Ադրբեջանի մասին չէ. ապաշրջափակումը ավելի լայն հասկացողություն է։»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հոդվածում նշել էր, որ Հայաստանի ճանապարհները բաց են ադրբեջանական տրանսպորտային միջոցների համար, տարածաշրջանային բոլոր կոմունիկացիաների բացումը նախապատրաստված է և իրագործման համար պետք է միայն Բաքվի համաձայնությունը։
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այհան Հաջիզադեն, պատախասնելով Փաշինյանի ոդվածի մասին հարցին, ասել էր, թե ՀՀ–ն պետք է գործնական քայլեր ձեռնարկի հաղորդակցությունները բացելու համար։

6 Март 2025 - 07:51 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил в парламенте, что Армения не брала на себя никаких обязательств, в том числе касающихся разблокировки региональной инфраструктуры, которые не выполнила.
Так он отреагировал на заявления азербайджанской стороны.
«Мы готовы в кратчайшие сроки содействовать разблокировке региональной транспортной инфраструктуры, но вопрос не касается только Азербайджана. Разблокировка – это более широкое понятие», – сказал он.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян в своей статье отметил, что дороги Армении открыты для азербайджанского транспорта, а подготовка к открытию всех региональных коммуникаций завершена, и для реализации требуется лишь согласие Баку.
Официальный представитель МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, отвечая на вопрос о статье Пашиняна, заявил, что Армения должна предпринять практические шаги для открытия коммуникаций.